Головна | Статті | Чи загрожує Україні наступ з білорусі

Чи загрожує Україні наступ з білорусі

Чи загрожує Україні наступ з білорусі


Вже не перший тиждень ситуація на білорусько-українському кордоні залишається напружено стабільною. Це закономірно викликає тривогу щодо загрози повторного наступу на Київ, або на Волинський та Поліський напрямки. Підігрівають ситуацію створення лукашенком та путіним «спільного угруповання військ», постійні погрози у бік Києва та безпідставні звинувачення в тому, що це Україна готується до нападу.

❗️Тому можливий наступ російських військ разом з білоруськими на Півночі країни залишається однією з головних тем обговорення українських політиків, військових та експертів.

Станом на середину жовтня до Білорусі зайшло угруповання з близько 9 тис. російських військових, очікується прибуття близько 170 танків, до 100 гармат та мінометів калібром понад 100 мм та до 200 бойових машин, що перебувають у підпорядкуванні Генерального штабу російської федерації.

❓ Які ж перспективи нових наступальних дій росії з білоруської території та що може стояти за початком перекидання російських сил на північ від України?

🔸Для росії головна ідея «білоруського напрямку» полягає в тому, щоб відкрити до кінця року «другий північний фронт», щоб покращити свою ситуацію на інших ділянках лінії зіткнення, зокрема на Херсонщині. Проте ця можливість для росії ускладнюється наступними факторами.

🔸За оцінками військових експертів, ресурс, який необхідно сконцентрувати росії у Білорусі для створення загроз Україні в рамках повномасштабного вторгнення, повинен складати не менше 40 батальйонно-тактичних груп (БТГр) чисельністю близько 24-28 тис. бійців.

🔸Заявлений контингент у 9 тисяч малопідготовлених і не надто мотивованих мобілізованих росіян, яких зараз передислоковують до Білорусі, – це близько 12 БТГр, причому, без техніки. Власні сухопутні війська ЗС РБ станом на кінець 2021 року нараховували до 17 тис. військових, значна частина з яких – призовники. Здатність росіян у заплановані строки сформувати достатнє угруповання для північного наступу, викликає значні сумніви.

🔸Об’єднані сили ЗСУ не допустять повторення «київського» сценарію лютого 2022, коли росіянам вдалося буквально за кілька днів просунутися до передмістя столиці. За динамікою російських військ на півночі уважно слідкують, і наші війська мають відповідну чисельність, необхідне озброєння та військову техніку з вищим бойовим потенціалом. Прикордонні області Рівненщини (має 218 км спільного кордону з Білоруссю), підготували протитанкові рви, замінували райони на кордоні та вжили інших заходів оборони. ЗСУ, у тому числі тероборона, як окремий вид сухопутних військ, та добровольчі формування територіальних громад (ДФТГ) несуть посилене бойове чергування.

🔸40% північних районів України, які межують із Білоруссю, вкриті лісом і болотами та перетинаються 170 річками, що є природними бар’єрами для пересування ворожої техніки та військ.

🔸Такий сценарій є невигідним особисто для Лукашенка. Навіть попри тиск путіна, він шукатиме можливості уникнути цього. Початок в Білорусі прихованої часткової мобілізації та заявлене збільшення кількості білоруських військових до 70 тис. може означати, що основою угруповання наступу з півночі у Москві бачать саме білоруську армію, яка воювати в Україні особливої мотивації не має. Незалежне інтернет-опитування британським аналітичним центром Chatham House засвідчило, що брати участь у бойових діях на боці росії хочуть лише 3% респондентів, а понад 50% опитаних висловилися проти того, щоб росія використовувала Білорусь як плацдарм для нападу на Україну. Дуже імовірно те, що у разі бойових дій, велика частина з білоруської армії одразу ж розбіжиться, інші здадуться в полон, а частина розверне зброю проти режиму Лукашенка.
Тому пряме вторгнення Збройних сил Білорусі в Україну – лише один з варіантів розвитку подій.

🔸Аналітики розвiдки Великої Британiї вважають, що росiя наразі не має необхідної чисельності додаткових вiйськ в Бiлорусi, щоб повторно напасти на Україну, а активність білоруської армії та російських мобілізованих спрямована на відтягування сил ЗСУ з більш важливих напрямків на Сході та Півдні.

🔸Проте ризик повномасштабного вторгнення білоруської армії нікуди не зник, потенційна загроза з Білорусі залишається. 
Адже Білорусь і надалі залишатиметься «військовим округом» росії, буферною зоною для  виконання росією своїх завдань на західному стратегічному напрямку.

🔸Перебування на території Білорусі значної кількості мобілізованих росіян дає путіну певну гарантію просунути з території Білорусі будь-який військовий сценарій, незважаючи на позицію лукашенка та вірогідний спротив збройних сил та населення. Зараз кремль реалізує у Білорусі сценарій підготовки російського ударного угруповання без участі білорусів, продовження забезпечення російської армії за рахунок білоруського військово-промислового комплексу, а також тренування російських мобілізованих на білоруських полігонах.

❗️Але коли сили російської армії будуть не в змозі більше тримати оборону на інших фронтах, путін може реалізувати сценарій залучення білорусів для наступу на захід білорусько-українського кордону.
Рівень підготовки для цього не знижується. Недарма ж росія намагається до кінця року сформувати на території Білорусі угруповання у розмірі 120 тис. для реалізації задуму, який передбачає удар в напрямку Луцьк-Львів.

Росіяни повністю перебрали на себе контроль над авіабазами у Барановичах та Ліді і продовжують використовувати їх для ударів по території України. У Білорусі помітили іранських інструкторів, які координують запуски дронів-камікадзе Shahed-136 по об’єктах інфраструктури в Україні. Також білоруський дорожній центр з 20 жовтня повністю закрив доступ до відео з камер на дорогах країни. Перед початком російського вторгнення в Україну Білорусь також закривала доступ до камер, зокрема на в’їзді і виїзді з білоруських прикордонних переходів.
В цих умовах Україні потрібно бути готовою до будь-якого сценарію розвитку подій та відпрацьовувати способи протидії можливому нападу з боку Білорусі.

❗️Аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО підготували лонгрід на тему: Чи піде Лукашенко неприхованою війною на Україну?  Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-pide-lukashenko-nepryhovanoyu-vijnoyu-na-ukrayinu/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest