Головна | Статті | Чи піде лукашенко неприхованою війною на Україну

Чи піде лукашенко неприхованою війною на Україну

Чи піде лукашенко неприхованою війною на Україну

Події останніх днів свідчать, що знову актуалізувалася тема можливого наступу на Україну з боку Білорусі. Останнім часом рф активізувала заходи з примушення керівництва Білорусі вступити у відкриту війну проти України.

 4 жовтня самопроголошений президент лукашенко підтвердив участь Білорусі у так званій спецоперації росії на території України, а 10 жовтня заявив, що росія та Білорусь домовилися про розгортання спільного «регіонального угруповання військ» через «загострення» на західних кордонах Білорусі.

 З 6 жовтня ЗС рф відновили практику використання повітряного простору республіки для завдання ракетних ударів по українських містах.

 16 жовтня перші ешелони з російськими військовослужбовцями (близько 9 тисяч) «регіонального угруповання» військ почали прибувати до Білорусі. Всього, за даними української розвідки, росія планує розмістити в Білорусі до 20 тисяч мобілізованих.

 Лукашенко ухвалив рішення про проведення прихованої мобілізації, яку проводять у селах, не зачіпаючи великих міст. Мобілізація відбуватиметься під виглядом перевірки бойової здатності військ та збільшення укомплектованості бойових частин армії Білорусі. За даними військової розвідки України, нині біля українського кордону зосереджено 6 механізованих та десантних батальйонів Білорусі.

 РФ використовує РБ в якості «хабу» для перекидання техніки для посилення сил окупантів в Україні, а також розміщення іранських дронів. Загалом від початку повномасштабної агресії з Білорусі до рф було відправлено 26 ешелонів військових вантажів загальною вагою понад 10 тис. т. Лише з початку жовтня Білорусь спрямувала окупаційним військам на Донецькому та Херсонському напрямках майже 30 вагонів з боєприпасами.

Проте плани лукашенка не завжди збігаються з планами путіна з перетворення Білорусі на тилову базу російської агресії проти України.

 Через внутрішні ризики, які становитимуть загрозу для його режиму, лукашенко робить все, щоб уникнути безпосередньої участі своїх збройних сил у цьому конфлікті і фактично імітує бурхливу діяльність.

 Білоруська армія сьогодні є основою підтримки лукашенка, втрата такої бази через низьку якість білоруських збройних сил спричинить нищівні наслідки для його режиму.

 Створена пропагандистська «картинка» зустрічі білоруськими військовими-жінками російських військ «з хлібом-сіллю» лише підкреслює, що насправді білоруське суспільство сприймає росіян як окупантів.

 Лукашенко побоюється, що під виглядом створення союзного угруповання росіяни можуть затягнути на територію Білорусі тактичну ядерну зброю, що у разі конфлікту направить ядерний удар у відповідь і по її території.

Тому попри колосальний тиск з боку путіна, лукашенко відмовляється відправляти білоруських солдатів в Україну, а в публічній риториці наполягає на продовженні пасивної ролі «захисника» рф від «удару в спину з боку Польщі та Литви».

 Така поведінка лукашенка не влаштовує кремль – путін розраховує на максимальне використання сусідньої держави у своїй війні проти України, наразі для відволікання угруповання українських сил та досягнення їх найбільшої концентрації на Півночі. Крім того, росія розраховує під «прикриттям» розгортання «регіонального угруповання військ» використати полігони та навчальні центри ЗС РБ для підготовки мобілізованих росіян.

 В цих умовах експертами розглядаються ймовірні сценарії подальшого розвитку подій.

Перший сценарій передбачає, що під «прикриттям» оборонних заходів режимом лукашенка готується активна наступальна операція проти України. Поштовхом для її початку можуть стати провокаційні звинувачення української сторони в обстрілах та диверсійних актах на території Білорусі. У такій ситуації влада може розраховувати на підтримку «промитим» пропагандою населенням змін оборонних дій на агресивні. Якщо путін і Лукашенко домовляться застосувати білоруські війська проти України, вони гратимуть «ударну роль», а російський контингент використають на «допоміжних» ролях, наприклад, в якості сумнозвісних «заградотрядів».

Другий сценарій передбачає, що під виглядом розгортання регіонального угруповання військ готується поступове роззброєння та заміщення білоруської армії російською для усунення з посади Лукашенка та реалізації плану анексії Білорусі.  Адже кремлівський диктатор мріє, щоб землі Білорусі, як і України, перебували у складі рф. Військовий контингент рф в цьому випадку контролюватиме ситуацію та нівелюватиме протести в разі, якщо диктатор спробує чинити опір.
Третій сценарій передбачає, що Лукашенко і надалі буде максимально відтягувати час прямої участі білоруської армії у війні. Такі наміри підтверджуються заявами самопроголошеного президента, який погодився на формування союзного військового угруповання, але з вимогою  проведення з ним  «10-12 військових навчань для підготовки до різних видів бойових дій».

 Використання того чи іншого сценарію розвитку подій залежатиме від того, як будуть розвиватися події на фронті.

 Незважаючи на те, що більшість західних експертів наразі вважають білоруське вторгнення на Північ України малоймовірним, зберігається загроза завдання ракетних та авіаударів, а також застосування ударних БпЛА Shahed-136 з території РБ. Українські війська контролюють ситуацію поблизу північного кордону України та готові до відповідних дій.

Аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО підготували лонгрід на тему: Чому розвалюється безпековий блок путіна?  Детальніше за посиланням: cpd.gov.ua/main/perspektyvy-rozpadu-odkb/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest