Головна | Статті | Чи витримає російська економіка війну в Україні

Чи витримає російська економіка війну в Україні

Чи витримає російська економіка війну в Україні

Після 20 місяців російської агресії, найактуальнішим питанням залишається – наскільки вистачить кремлю ресурсів для її продовження? 

Стан російської економіки досить важко відслідкувати, адже дані офіційної статистики та оцінки незалежних експертів принципово відрізняються.

Російська пропаганда стверджує, що вже запроваджені проти росії обмеження поступово втрачають свою ефективність, росіяни адаптувалися до життя і навіть заробляють в умовах санкцій. Ба більше, російська економіка начебто демонструє ознаки помірного відновлення, що дозволило закласти у бюджет 2024 року рекордні видатки на війну. 

Дійсно, розрахунок країн G7 на те, що запровадження обмеження максимальної ціни експорту російської нафти (60 дол. за барель) послабить можливість кремля фінансувати війну, підтвердився лише частково. Якщо спочатку середні ціни на російську нафту впали до 50-52 дол., у вересні її вартість перевищила 80 дол. росії вдалося обійти обмеження на використання західних танкерів, створивши «тіньовий» флот з придбаних та орендованих по всьому світу танкерів. Крім того, рф радикально змінила імпортерів своєї нафти з ЄС, США та Британії на Китай, Індію та Туреччину. Очевидно, що разом із доходами від експорту нафти зросли податкові надходження до російського бюджету (у вересні понад 1 трлн рублів), і відповідно витрати на т.зв. «сво». Російський бюджет на 2024 рік передбачає збільшення видатків на оборону на 68% (з 6,4 трлн рублів до 10,8 трлн), що складає майже 6% ВВП і вдвічі більше, ніж було до вторгнення. Додаткові 9,2% бюджету передбачено на «національну безпеку», яка включає гроші на правоохоронні органи, виплати пораненим бійцям, сім’ям загиблих та «інтеграцію нових регіонів».

Проте не все так добре, як здається на перший погляд.

По-перше, вторгнення в Україну обернулося для рф величезними економічними втратами, які не мають жодних ознак зменшення. Через витрати на війну та внаслідок санкцій російська економіка щорічно втрачає $67 млрд і до 2026 року бюджет втратить 190 млрд доларів. 

Диверсифікація напрямків експорту змінила для рф форму оплати – замість доларів кремль змушений погодитись на розрахунки менш конвертованою валютою, зокрема індійськими рупіями та китайськими юанями, що обумовило для кремля суттєві проблеми їх подальшого використання. Тим більше, що Індія відмовляється платити за російську нафту в юанях.

По-друге, постійне збільшення військових витрат змушує російський уряд приймати важкі рішення щодо фінансування війни та задіювати внутрішні ресурси. У грудні 2022 року дефіцит російського федерального бюджету перевищував 4 трлн рублів, що змусило російський уряд витрачати кошти «аварійного» Фонду національного добробуту (ФНД). Фактичне проїдання ФНД, створеного на крайній випадок для підтримки внутрішньої стабільності, вже призвело до його зменшення з 182,6 млрд дол. до 140 млрд дол. Варто зауважити, що переважна частка активів ФНД – це низьколіквідні акції місцевого Сбербанку та інші активи, які важко швидко реалізувати, а обсяг відносно ліквідних активів значно менший (еквівалент 43 млрд дол. в євро та юанях і 30,6 млрд дол. золотовалютних резервів). Тобто, можливості оперативно підтримувати федеральний бюджет коштами цього фонду швидко вичерпуються. Західні санкції призвели до зростання курсу долара до психологічної позначки 100 рублів, що стало спусковим гачком для інфляції та зростання споживчих цін і психологічно вдарило по росіянах, які пов’язують це з війною в Україні. Водночас можливості Центробанку рф зі стабілізації курсу рубля вкрай обмежені, адже більшість його ліквідних резервів (понад 310 млрд дол.) «заморожені» у країнах ЄС, Великій Британії та США.

По-третє, російська економіка дедалі більше будується навколо війни в Україні, а військове замовлення стає основним джерелом підтримки російської економіки. Адже кошти, які спрямовуються на виробництво зброї, боєприпасів та важкої техніки дозволили тимчасово наростити обсяги виробництва в суміжних секторах російської промисловості. Але за прогнозами експертів, у 2024 році цей ефект вичерпається, а темпи росту російської економіки значно уповільняться.

По-четверте, кремль розраховує підтримувати вогневу інтенсивність в Україні за допомогою наданих Північною Кореєю боєприпасів. Проте фахівці Інституту вивчення війни (ISW) прогнозують, що у 2024 році російським військам не вдасться підтримувати інтенсивність артилерійського вогню на рівні 2022-23 років. За висновками ISW, КНДР передала рф від 300 до 500 тис. одиниць боєприпасів, яких за нинішньої щоденної норми використання (близько 10 тис. снарядів) може вистачити на один місяць.  

Тож, хоч російська економіка виявилася набагато стійкішою, спроможності для перемоги у війні проти України практично вичерпались, а її продовження загрожує рф більш руйнівними наслідками.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Як банківська криза в росії впливає на війну в Україні? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/yak-bankivska-kryza-rosiyi-vplyvaye-na-vijnu-v-ukrayini/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest