Головна | Статті | Чому росія вимирає

Чому росія вимирає

Чому росія вимирає

Демографічна криза в росії стала настільки відчутною, що кремль заборонив підконтрольним ЗМІ повідомляти про суттєве зниження народжуваності в росії. 

Панічні настрої у кремлі виникли не на пустому місці. Незважаючи на апеляцію влади до сімейних цінностей та нацпроєкт «Демографія» вартістю 4 трильйони рублів, рівень народжуваності в рф продовжує знижуватися. Так, відносний рівень народжуваності у 2023 році (8,5 дитини на 1000 осіб населення) став другим найгіршим результатом у сучасній історії країни після показників 1999 року (8,3 дитини на 1000 осіб населення). У червні 2023 року в росії народилося менше дітей, ніж у будь-якому іншому червні з 1991 року. У результаті природних втрат минулого року кількість населення знизилася на майже 600 тисяч осіб, за 5 місяців 2023 року – ще 236,7 тисячі, а за останні 5 років – 2,9 мільйона. Найбільші проблеми з народжуваністю фіксуються у поволжі та на півдні рф.

Що стоїть за демографічною катастрофою в росії?

По-перше, падіння народжуваності в країні обумовлене реакцією Заходу на агресивну політику путіна. Санкційні обмеження призвели до падіння прибутків від експорту газу й нафти та іншої експортної продукції, яка формувала держбюджет рф. Це суттєво знизило рівень життя росіян, а відповідно і мотивацію до народження дітей. Як наслідок, майже 45% сімей у рф бездітні, у 65% сімей із дітьми – 1 дитина.

По-друге, втручання кремля в події 2014 р. в Україні та повномасштабне вторгнення у лютому 2022 р. принципово змінило ставлення росіян до поповнення сім’ї. Саме після 2014 року в росії почала падати народжуваність. Так, 2018 року в рф народилося на 17,5% дітей менше, ніж 2014-го, а різниця між народженими і померлими з 2020 по 2022 роки становила понад 2 мільйони людей. Ще одним фактором є еміграція тієї частини російського суспільства (переважно молоді в активному репродуктивному віці), яка негативно сприйняла початок «сво» та втекла від мобілізації. У 2022 році в росії сталося два сплески еміграції чоловіків – одразу після початку вторгнення в Україну і після оголошення мобілізації 21 вересня. За оцінками демографів, у 2022 році із росії виїхало приблизно 600-800 тисяч осіб, що складає 5% від усіх чоловіків рф віком від 20 до 40 років.

По-третє, «вимивання» з виробничого циклу чоловіків призвело до підвищеного залучення жінок до роботи на оборонно-промислових підприємствах рф. Перехід ОПК на тризмінний режим роботи поряд з відсутністю у жінок впевненості в економічній стабільності та захищеності від поступового переходу бойових дій на російську територію остаточно нівелюють стимул до створення сім’ї та народження дитини. Також зниження народжуваності відбувається через скорочення в рф загальної кількості жінок дітородного віку, відсутність належного фінансування дитячих садків та закладів охорони здоров’я. Тим паче, що мінфін рф планує урізати витрати на материнський капітал мінімум на 356 млрд рублів та знизити витрати на допомогу батькам.

Щоб хоч якось виправити ситуацію кремлівська влада розглядає різні варіанти, які здебільшого вже визнаються неефективними. 

Тож, Держдума підтримала ініціативу щодо обмеження продажу препаратів для переривання вагітності та заборони абортів у приватних клініках. Речниця ради федерації в. матвієнко для збільшення народжуваності у селах закликала переселяти туди молодь із міст. Фракція «Справедлива росія – за правду» розробила законопроєкт, який зобов’яже творців реклами демонструвати у роликах та на білбордах виключно багатодітні сім’ї, що вже викликало шквал критики за фальш і дешевий агітпроп. З інших пропозицій держдуми – відправляти дітей у тури на кілька днів, щоб батьки підвищували народжуваність, поки їх немає.

З найекзотичнішою ідеєю на майданчику валдайського клубу (його часто відвідує путін) виступив науковець Інституту народногосподарського прогнозування РАН д. полєтаєв, який запропонував для стимулювання народжуваності пустити в рф біженців з Африки.

❗️Чого рф очікувати далі?

За прогнозами експертів, демографічна криза в рф буде загострюватися, а запропоновані заходи не дозволять радикально змінити ситуацію. Чисельність жінок дітородного віку від 30 до 39 років у росії до 2030-го скоротиться майже на 34% – до 7,9 млн осіб. Заборона абортів у приватних клініках та спроба розвивати програму доабортного консультування у державних клініках зазнає поразки. За підсумками такої роботи із 245 тис. жінок, які побажали зробити аборт, лише 54 тис. відмовилися від нього. Відправка на фронт і загибель десятків тисяч чоловіків на війні неминуче принесе подальше погіршення демографічної ситуації, а кількість народжуваності в рф знизиться ще на 5–10%. Крім того, демографічна картина в рф негативно вплине на потенційні темпи зростання ВВП та можливості бюджету фінансувати війну в Україні.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чи змінилася за 23 роки вбивча практика правління путіна? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-zminylas-za-23-roky-vbyvcha-praktyka-pravlinnya-putina/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest