Головна | Статті | Чому путін завдає ударів по Одесі

Чому путін завдає ударів по Одесі

Чому путін завдає ударів по Одесі

Відмова продовжити зернову угоду змістила акцент російських ракетних атак на південь України. З 17 липня портові об’єкти Одеси, Миколаєва, Очакова та Чорноморська піддаються ледь не найбільшим від початку повномасштабного вторгнення ракетним атакам. Цілями «ударів відплати», як називають їх окупанти, стали об’єкти інфраструктури, зокрема зерновий та олійний термінали Одеського порту та Чорноморська.

Чому росія вдалася до ракетних ударів по портовій інфраструктурі та цивільних обʼєктах Одеси?

По-перше, кремль вдається до найжорстокіших форм помсти за перенесення бойових дій на територію росії. Рашистські атаки мають продемонструвати пересічному росіянину невідворотність відплати за обстріли російських міст. Таким чином фокус уваги спільноти переноситься з дійсних причин таких обстрілів, економічного занепаду та загроз продовження мобілізації на пропагандистську риторику щодо необхідності знищення «нацистської держави». На думку кремля, це дозволить стримати антивоєнні настрої, що стрімко поширюються в регіонах росії. 

По-друге, рф завдає ударів по портовій інфраструктурі, щоб знищити експортний потенціал України і таким чином поставити країну в ще більшу залежність від західної допомоги. Торік аграрний експорт приніс Україні понад 20 млрд доларів і поряд з фінансовою допомогою Заходу став головним джерелом надходженням валюти в охопленій війною країні. Путін розраховує, що необхідність додаткових фінансових західних дотацій в Україну активізує антиукраїнські настрої в західному суспільстві та змусить їх керівництво переглянути відношення до підтримки Києва. Тому, однією з цілей кремля стало зіпсування відносин з країнами, які залежать від поставок зерна з України. Припинення зернової угоди вже спричинило конфлікт в ЄС, адже спроба замінити морський шлях перевезення українських зернових до Європи сухопутним шляхом наштовхнулась на рішучій протест Болгарії, Угорщини, Румунії та Словаччини через демпінгування цін та протести місцевих фермерів. Також, за кремлівським планом,  порушення логістики поставок зернових до африканських країн створить там голодні бунти і спровокує масову нелегальну міграцію до країн ЄС. 

По-третє, знищенням морських портів кремль намагається прибрати конкурента з світового продовольчого ринку. Наміри москви поставити на світовий ринок необхідний обсяг зерна замість українського особисто підтвердив президент рф на нараді з урядом 19 липня. Як стверджує путін, росія очікує рекордний урожай зернових і готова замінити українське зерно «безкоштовно або на комерційній основі». 

Вчетверте, обстрілами портів росія намагається припинити проходження до українських портів іноземних суден, якими, на їхню думку, до України таємно надходить західна зброя. З цією ж метою  кремль завдає ударів по об’єктах портових міст, оскільки вважає, що Україна зберігає там військові засоби. Ракетним терором рф хоче повністю позбавити Україну можливості виходу до Чорного моря та нейтралізувати всі міжнародні зусилля з відновлення функціонування зернового коридору. Без сумнівів, обстріли українських портів – це певний сигнал лідеру Туреччини про необхідність перегляду військової підтримки України.

Що робити?

Зупинка росією зернової угоди не стала несподіванкою для Заходу, оскільки він готувався до такого сценарію. Радник президента США з питань національної безпеки Д. Салліван заявляв, що США готові до будь-якого повороту й тісно співпрацюють у цьому напрямку з Україною.

Теоретично експортувати українське зерно можна поза межами зернової ініціативи, з використанням територіальних вод Болгарії, Румунії, Туреччини. Основною проблемою застосування такого варіанту є гарантії безпеки, адже москва вважає бойовими цілями будь-які судна, які йтимуть з українських портів. Готовність Туреччини співпрацювати з Україною без участі росії залежить від політичної волі Р. Ердогана, адже до 10% всього зерна, вивезеного з України, йшло до Туреччини.

Зрозуміло, що росія буде всіляко чинити перешкоди функціонуванню зернової ініціативи без неї. Не випадково початок ракетних атак на Одесу збігся з ініціативою української сторони продовжити перевозити зерно без участі москви.

❗️Очевидно, що всі дії, спрямовані на зрив зернової угоди, були частиною заздалегідь розробленого плану, а цілеспрямований обстріл української портової інфраструктури став черговим кроком у здійсненні цих намірів. Є всі підстави вважати, що кремль не зупиниться у своєму бажанні повністю знищити портову інфраструктуру України. Тому, найважливішим завданням України є додаткове розгортання та вдосконалення системи ППО навколо південних портів. Експерти вважають, що найдієвішими проти російських ракет, що застосовують на півдні (П-800 «Онікс», Х-22, «Іскандер-М» та «Іскандер-К») є зенітно-ракетні комплекси Patriot і NASAMS.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чи спрацює зерновий шантаж росії? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-spraczyuye-zernovyj-shantazh-rosiyi/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest