Головна | Статті | Чого очікувати від 14 пакету санкцій ЄС

Чого очікувати від 14 пакету санкцій ЄС

Чого очікувати від 14 пакету санкцій ЄС

ЄС розпочав підготовку 14 пакету санкцій проти рф та білорусі, який має бути ухвалений навесні 2024 року. Як заявив віцепрезидент Європейської комісії В. Домбровскіс під час виступу у Європарламенті, нові обмеження продовжать стратегію попередніх 13 пакетів санкції проти рф з позбавлення кремлівського режиму здатності вести війну в Україні через блокування джерел доходу, постачань ключових товарів та критичних технологій. Він зазначив, що ЄС буде продовжувати максимально тиснути на росію доти, доки кремль не припинить свою агресію, а Україна не відновить «справедливий і міцний мир на власній землі». Особливістю 14 пакету санкцій стане його орієнтація на зменшення можливостей рф обходити вже запроваджені західні обмеження. Адже, як вважає віцепрезидент Єврокомісії, поряд із застосуванням «тіньових» схем обходу санкцій, росія досить швидко налагодила нові торгові шляхи: активізувала торгівлю з країнами, які не запроваджують санкції, – такими як Китай, Індія, деякі держави Близького Сходу.


Незважаючи на те, що раніше Європарламент визнав порушення обмежувальних заходів ЄС кримінальним правопорушенням в усіх країнах-членах, а останній на сьогодні 13 пакет санкцій передбачав індивідуальні обмеження щодо 106 фізичних та 88 юридичних осіб, «відповідальних за підрив чи загрозу територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України», їх вплив виявився менш вираженим, ніж очікувалося. кремль швидко адаптується та активно шукає лазівки, які дають змогу обходити запроваджені обмеження, а тривалий процес удосконалення санкцій та обмежень не встигає за змінами ситуації.


Тож з-поміж 81 російських олігархів, які у 2024 році потрапили до цьогорічного рейтингу Forbes «Мільярдери світу», виявилося 63 підсанкційних магнати, які працюють на російський військово-промисловий комплекс (ВПК). Загальні статки всіх російських мільярдерів нині становлять $537 млрд, що на 13% більше, ніж минулого року. У період між 2014 і 2023 роками мільярдери, які обслуговують армію росії, сумарно виграли державні контракти із російським міноборони на майже $3 млрд. – з постачання металів для виробництва ракет, винищувачів і гвинтівок, хімічних сполук для вибухових пристроїв і боєприпасів, поставок пального російським військовим, надання цифрової інфраструктури для забезпечення звʼязку військовослужбовцям рф, будівництва нерухомості на окупованих територіях України тощо. Отже, нові санкції продовжать переслідувати тих «друзів путіна», хто допомагає агресору обійти санкції чи поповнити його військовий арсенал незалежно від їх місцезнаходження.


Що нового слід очікувати від чергового санкційного пакету?
По-перше, 14 пакет санкцій включатиме широкий перелік обмежувальних заходів з сильним акцентом на боротьбу з їх обходом. Тож ЄС шукає спосіб зупинити обхід санкцій через західні дочірні компанії, що працюють у країнах за межами Європи. До речі, попередні санкції, запроваджені відносно нафтопреробного комплексу рф, уже дають результати. Тож зупинка з 4 січня нафтопереробного заводу «лукойл-нижньогороднафтооргсинтез» через пошкодження двох установок каталітичного крекінгу коштує «лукойлу» майже $100 млн недоотриманих доходів щомісяця. Установки досі не функціонують, адже транснаціональна інжинірингова компанія UOP, яка раніше займалася обслуговуванням іноземного обладнання, після початку війни в Україні не надає послуг заводам російських нафтовидобувних холдингів.

По-друге, у 14 пакеті передбачені додаткові обмеження у морському секторі. Це обумовлено тим, що росія намагається порушити верхню межу цін на експорт нафти та транспортувати її обхідними шляхами всупереч попереднім заборонам. Як відомо, з весни 2022 року санкції ЄС заборонили кораблям під російським прапором, а також кораблям, що позбавилися російського прапора після 24 лютого 2022 року, заходити у свої порти. Певним поштовхом для посилення санкційного тиску стало розслідування шведських журналістів, які довели, що підконтрольна росіянину компанія фактично допомагає перевозити морським шляхом підсанкційні нафтопродукти з росії. З’ясовано, що нафтовий танкер Zircone з кіпрською реєстрацією (належить латвійській компанії Fastbunkering, гендиректором якої є росіянин о. волков), що стоїть на якорі біля шведського острова Готланд, на системній основі перезавантажує підсанкційну російську нафту на інші судна з так званого «тіньового флоту» рф, що далі прямують по всьому світі. Дослідники тільки за останні два місяці зафіксували 52 випадки дозаправлення з цього танкера, що підтверджує застосування рф схем обходу запроваджених раніше санкцій.


За словами віце-президента Європейської комісії В. Домбровскіса, Єврокомісія також вивчає шляхи протидії обходу санкцій через іноземні дочірні підприємства західних компаній. Йдеться про посилення відповідальності материнських компаній ЄС, які «зберігають вплив на бізнес-операції своїх закордонних дочірніх компаній».


По-третє, у G7 розглядають можливість посилення санкцій за здійснення операцій у криптовалюті та інших фінансових операцій, та обговорюють питання щодо використання заморожених російських активів. Уже ухвалено рішення, що активи залишаються знерухомленими доти, допоки росія не виплатить репарації. Слід зазначити, що деякі країни Європейської економічної зони вже з березня 2024 року застосували проти рф обмеження, які не дозволять кремлю обходити санкції за допомогою криптовалюти. Так, з 2 березня 2024 року громадянам росії та фізичним особам-резидентам країни-агресора забороняється прямо чи опосередковано бути власниками чи керівниками компаній, створених або зареєстрованих відповідно до законодавства Швейцарії чи держави-члена Європейської економічної зони (ЄЕЗ), які надають послуги, пов’язані з криптогаманцями, крипторахунками або зберіганням криптоактивів. Водночас росіянам заборонено вести в країнах Європи будь-який бізнес, пов’язаний із наданням фінансових послуг. Прибутки ж, отримані від обходу санкцій проти рф, конфісковуватимуться на користь України.
Отже, фокус цього санкційного пакету ЄС зміщується на зменшення здатності рф обходити існуючі обмеження для отримання прибутку і товарів. Сподіваємося, що заходи, спрямовані на закриття лазівок і боротьбу з обходом та ухилянням від існуючих санкцій, стануть дієвим механізмом впливу на високотоварні сектори російської економіки, уповільнять темпи «сірих» поставок військового обладнання до рф і на практиці посилить ізоляцію росії на політичній, економічній та дипломатичній арені, й ослаблять здатність путіна вести війну в Україні.


Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чи готова росія до нового наступу на фронті? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-gotova-rosiya-do-novogo-nastupu-ne-fronti/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest