Головна | Статті | Чого очікувати Заходу від саміту БРІКС

Чого очікувати Заходу від саміту БРІКС

Чого очікувати Заходу від саміту БРІКС

Як наполягає російська пропаганда, саміт організації країн БРІКС, який має відбутися у Південно-Африканській Республіці 22-24 серпня, нанесе смертельний удар по економіці Заходу, після якого країнам Євросоюзу та США буде не до підтримки України. 

❗️Міждержавне об’єднання БРІКС (Бразилія, росія, Індія, КНР та ПАР) було створене за ініціативи кремля у 2006 році як противага «загарбницькій економічній політиці розвинутих країн Європи та США».

З наближенням серпня кремль все активніше акцентує увагу на тому, що основним питанням БРІКС-2023 буде запуск нової валюти на противагу долару. Стверджується, що «дедоларизація» стане для англосаксів набагато страшнішою, ніж «провал натовського контрнаступу в Україні», адже «фінансувати США кольорових революцій через друкарський верстат» більше буде неможливо. 

Пропагандисти наполягають, що єдина валюта БРІКС нівелює домінування США в Європі та розхитає економіку ЄС. Наголошується, що на саміті відбудеться презентація цифрової валюти, яка начебто забезпечена золотом і здатна кинути виклик домінуванню американського долара. Передбачається, що кожен із членів БРІКС може випускати умовні цифрові гроші, кількість яких обмежена лише обсягами національних золотих резервів.

Про рішучість кремля нанести удар по міжнародній фінансовій системі говорять декілька факторів.

По-перше, щоб підтримати нову валюту, країни БРІКС різко збільшили обсяги скуповування золота. Для міжбанківських розрахунків у Шанхаї спеціально створений Новий банк розвитку, а росією розроблена єдина платіжна система BRICS Pay, яка об’єднає національні платіжні системи п’яти країн.

По-друге, інтерес до цього платіжного засобу у світі об’єктивно зростає. МЗС Ірану запевнило про підтримку єдиної валюти Іраном та ще 41 країною світу. Також порядком денним передбачено розширення БРІКС на понад 20 членів, зокрема йдеться про Саудівську Аравію та низку інших арабських країн.

По-третє, саме путін на Валдайському клубі у 2018 році вперше озвучив ідею нової резервної валюти БРІКС під назвою R5, від першої букви назв валют країн Брікс – реала, рубля, рупії, renminbi (юаня) та ранду. Кремль розраховує, що розширення обсягів зовнішньої торгівлі за рахунок країн БРІКС дозволить знизити наслідки санкційного тиску та налагодити паралельний імпорт, а перехід на торгівлю в національних валютах забезпечить рублю стабільний попит та укріпить його курс. Про важливість для кремля просування нової резервної валюти свідчить особиста участь на саміті путіна. Попри те, що ПАР є підписантом Римського статуту і згідно ордеру Міжнародного кримінального суду зобов’язана заарештувати главу кремля, якщо він перебуватиме на території держави, президент ПАР С. Рамафоса підтвердив очну участь путіна на саміті. Ба більше, щоб путін гарантовано міг бути присутнім на заході, передбачається ймовірність перенесення саміту до Китаю.

Чи зможе валюта БРІКС витіснити долар із міжнародних резервів і торгових розрахунків та спричинити катастрофу в економіці США?

Міністерка фінансів США Д. Єллен впевнена, що американська валюта залишиться домінуючою в міжнародній торгівлі. За даними міністерства, долар відіграє роль у 88% всієї глобальної торгівлі й не існує альтернативи, яка могла б це змінити в осяжному майбутньому.

У підтримку цих суджень наводимо думки західних експертів.

1. Поширеність американської валюти та величезний ринок капіталу США забезпечує долару стабільність, ліквідність та конвертацію без додаткових трансакційних витрат. За оцінкою Банку міжнародних розрахунків (BIS), із 7,5 млн щоденних валютних операцій у 6,6 млн випадках один або обидва учасники угоди використовували долари. Переконати учасників торгівлі змінити загальновизнану валюту на нову буде дуже складно, а в деяких випадках неможливо. Так, перехід росії на розрахунки з Індією в національній валюті призвів до фінансового колапсу. Наразі в індійських банках накопичилося рупій приблизно на 250 мільярдів доларів за поставки нафти, які російські постачальники відмовляються брати, через обмеженість конвертації рупії в світових банках.  

Тож поки не всі члени БРІКС зацікавлені у створенні такої валюти, цей процес може затягнутися на невизначений час.

2. Наразі БРІКС — це не більше ніж штучна група країн, інтереси яких розходяться в більшості політичних та економічних проблем і способів їх вирішення. Більше того, Китай та Індія залишаються конкурентами в економічній, військовій та гуманітарній сферах, що ставить під сумнів ухвалення будь-яких важливих рішень.

❗️Чи зможе нова єдина цифрова валюта змінити правила гри у світовій фінансовій системі та становити альтернативу долару США, покаже час. Проте багато факторів свідчать, що в боротьбі двох фінансових систем найімовірніше долар знищить гіпотетичну нову валюту, а разом із нею й економіки країн БРІКС.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Що означає повернення командирів оборони Маріуполя в Україну? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/articles/shho-oznachaye-povernennya-komandyriv-oborony-mariupolya-v-ukrayinu/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest