Головна | Статті | Чого чекати Україні після виходу Дж. Байдена з виборчих перегонів?

Чого чекати Україні після виходу Дж. Байдена з виборчих перегонів?

Чого чекати Україні після виходу Дж. Байдена з виборчих перегонів?

Заява Президента США Джозефа Байдена про вихід з президентських перегонів, виголошена 21 липня, стала безпрецедентною подією в США та головною політичною новиною світу. Президент США оголосив, що вирішив не балотуватися на другий термін, і висловив повну підтримку віцепрезидентці Камалі Гарріс, яка має найвищу впізнаваність з-поміж усіх альтернативних кандидатів та найвищий рейтинг з-поміж представників Демократичної партії. До інавгурації нового Президента Байден має намір залишатися лідером країни.


Як у США та світі відреагували на новину?
Реакція колег Президента з Демократичної партії була такою ж передбачуваною, як і реакція його політичних супротивників-республіканців.
Дональд Трамп назвав Байдена «найгіршим Президентом за всю історію країни» і висловив упевненість, що у разі, якщо кандидатом від демократів стане віцепрезидентка Камала Гарріс, перемогти її йому буде ще простіше.
Прем’єр-міністр Великобританії Кір Стармер заявив, що він з повагою сприйняв рішення Дж. Байдена, що відповідає «найкращим інтересам американського народу».
Канцлер Німеччини Олаф Шольц вважає, що завдяки Дж. Байдену «трансатлантична співпраця стала тіснішою, НАТО – сильнішою, а США залишаються нашим добрим і надійним партнером».
Президент Ізраїлю Іцхак Герцог подякував Дж. Байдену за його «дружбу та стійку підтримку ізраїльського народу» і назвав його «справжнім союзником єврейського народу».
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск вважає, що Дж. Байден зумів ухвалити непрості рішення, «завдяки яким Польща, Америка та світ стали безпечнішими, а демократія — сильнішою».
Президент України Володимир Зеленський висловив вдячність Президенту Дж. Байдену за його «непохитну підтримку боротьби України за свободу, яка поряд із потужною двопартійною підтримкою у Сполучених Штатах мала і має вирішальне значення», і заявив, що поважає його «жорстке, але мужнє» рішення про вихід з виборчих перегонів. Глава держави також висловив сподівання, що «подальше сильне лідерство Америки не дасть російському злу досягти успіху чи результатів своєї агресії».
псевдопрезидент путін не коментував рішення Дж. Байдена, а його речник д. пєсков заявив, що росію більше хвилює «досягнення цілей «сво», а не результати виборів у США». Водночас російська пропаганда поширює слова сенаторів у раді федерації а. клішаса і в. джабарова, що зняття Байдена з виборів може обернутися для США серйозною конституційною кризою і хаосом в американській політиці та стане «чорним днем для Президента України і Європи».


Як рішення Д.Байдена вплине на хід передвиборчої кампанії в США?
Для Демократичній партії це рішення дає шанс вийти з фази невизначеності і розгубленості й поборотися за перемогу з новим лідером, адже невдалі для Дж. Байдена дебати та замах на кандидата Д. Трампа негативно вплинули на рейтинги кандидата від Демократичної партії.
Тож рекомендації Дж. Байдена висунути Камалу Гарріс як кандидата у Президенти США від Демократичної партії сприяє консолідації виборців навколо Демократичної партії, оскільки новий кандидат сприймається як сильніший і перспективніший. Таким рішенням підкреслюється політична спадкоємність (Камала Гарріс є віцепрезиденткою в адміністрації Дж. Байдена), зберігається організаційна і командна структура виборчої кампанії. Сам факт висування на посаду Президента США кандидатури жінки з ліберальними поглядами і з афроамериканським й азійським корінням проти білого чоловіка з агресивно консервативними поглядами створює цікавий і яскравий контраст, що надає додаткові переваги для Демократичної партії. Згідно з нещодавнім опитуванням 79% демократів підтримали б К. Гарріс як кандидата у Президенти США. Остаточне рішення про кандидата від демократів ухвалить з’їзд партійних виборців 19–22 серпня в Чикаго.

Водночас рішення Байдена не означає автоматичного посилення позицій кандидата від Республіканської партії Д.Трампа, адже створює певні проблеми і змушує корегувати його передвиборчу стратегію. Виборча риторика республіканців була сконцентрована на протистоянні саме з Дж. Байденом, нині ж політтехнологам Д. Трампа доведеться або докорінно переробляти наративи виборчої кампанії, враховуючи особливості нового кандидата від Демократичної партії, або акцентувати їх на тезі «незаконності» виходу Дж.Байдена з виборчих перегонів та вимозі його відставки з посади Президента США. Водночас з виходом Дж. Байдена з президентських перегонів республіканці втратили віковий аргумент як один з основних козирів цієї виборчої кампанії. Республіканці нарікали на вік Дж. Байдена, але нині 78-річний Д. Трамп психологічно програє 59-річній К. Гарріс. Тож поява К.Гарріс як кандидата у Президенти стане неприємним сюрпризом для Д. Трампа та його виборчого штабу, адже становитиме серйозну загрозу його шансам на перемогу.


Як вплине рішення Д.Байдена на міждержавні стосунки України з США та партнерів?
Щодо наших інтересів, то заміна кандидата від Демократичної партії, скоріш за все, не змінить позицію цієї партії стосовно підтримки України в боротьбі з російським вторгненням. У разі висунення К. Гарріс кандидатом на вищу посаду та перемоги у виборах є всі підстави стверджувати, що вона продовжить політику адміністрації Дж. Байдена стосовно України. На посаді віцепрезидентки К. Гарріс засуджувала агресію рф та окупацію Криму, неодноразово заявляла, що підтримка України не є благодійністю, а майбутнє української держави відповідає стратегічним інтересам США. К. Гарріс критично висловлювалася щодо затримки голосування за надання військової допомоги Україні в Конгресі США, заявляючи, що «провал допомоги Україні від США стане подарунком путіну». У червні К. Гарріс очолила американську делегацію на Глобальному саміті миру у Швейцарії, де запевнила, що Вашингтон і надалі захищатиме демократичні цінності та протистоятиме диктаторам. Вона назвала умови закінчення війни, висунуті путінім, фактично «вимогою капітуляції», а не щирою спробою припинити війну. К. Гарріс також пообіцяла, що продовжуватиме підтримувати Україну та посилюватиме тиск на рф.
Водночас, за словами українського Президента, він готовий до співпраці з Вашингтоном незалежно від того, хто буде при владі у США. У разі перемоги на виборах Д. Трампа співпраця з ним буде важкою роботою, але «ми працьовиті», зазначив В. Зеленський в інтерв’ю ВВС. Продуктивне за відгуками обох сторін телефонне спілкування 20 липня Президента України з кандидатом у Президенти США Д. Трампом та досягнута домовленість обговорити врегулювання війни в України на особистій зустрічі доводять, що активна дипломатична робота з його командою вже дає свої результати, і у разі перемоги Д.Трампа на виборах вдасться донести до нього українську позицію.

  • 22 Липня, 2024

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest