Головна | Статті | Чим загрожують обстріли росіянами Запорізької АЕС

Чим загрожують обстріли росіянами Запорізької АЕС

Чим загрожують обстріли росіянами Запорізької АЕС

У результаті пошкоджень під час масованого обстрілу рф українських міст, 22 травня о 5:26 була аварійно відключена високовольтна лінія передач «Дніпровська» 330-750 кВ, останнє джерело зовнішнього живлення насосів охолодження ядерного палива в басейнах витримки та ядерних реакторах енергоблоків Запорізької атомної електростанції. АЕС в автоматичному режимі перейшла на електроживлення дизель-генераторами з обмеженим запасом пального. Всупереч очікуванням агресора, фахівці «Укренерго» своєчасно відновили лінію електропередач і перевели станцію на живлення від української енергосистеми. Тож безпосередню загрозу ядерній безпеці вдалося усунути, радіаційний фон на станції і навколо неї залишається в нормі.

Проте інцидент на ЗАЕС – не випадковість, а системний прояв використання росією ядерної загрози як важеля впливу на Україну та світ. 

❗️З початку березня 2022 року ЗАЕС захоплена російськими військовими. Вони жорстко контролюють роботу українського персоналу, якому навіть заборонено спілкуватись між собою. З серпня росіяни регулярно обстрілювали ЗАЕС та Енергодар, у звʼязку з чим станція 7 разів залишалася знеструмленою і переходила у режим так званого блекауту. Востаннє Запорізька АЕС повністю була знеструмлена 9 березня, коли росіяни влаштували масований ракетний обстріл України.

Чим це загрожує?

Якби не миттєва реакція «Укренерго» з поновлення зовнішнього живлення станції, повне знеструмлення всіх енергоблоків ЗАЕС припинило би процес охолодження ядерного палива (як це було на станції 23 листопада 2022 року) і зробило АЕС схожою на велетенську атомну бомбу уповільненої дії. В такому випадку будь-яке пошкодження або втручання у виробничий процес не за протоколом може призвести до радіаційної аварії, наслідки якої для України і країн Європи можуть бути значно серйознішими, ніж під час аварії на ЧАЕС та АЕС «Фукусіма». Вже зараз блекаут на ЗАЕС призвів до масового відключення споживачів у Запоріжжі.

Про що свідчать дії рф?

По-перше, що росія знову звернулася до звичної з початку війни тактики техногенного шантажу. Звинувачуючи ЗСУ в обстрілах станції, окупаційна влада прагне перекласти на Україну відповідальність за ядерну і радіаційну безпеку об‘єкта та примусити керівництво країни і Заходу погодитися з умовами припинення війни. Для максимального контролю над ситуацією росія намагається змусити міжнародне співтовариство де-факто визнати своє «право власності» на українську електростанцію. До речі, окупанти вже незаконно змінили юридичну адресу ЗАЕС, фейково «перепідпорядкувавши» її москві, примусили 3 тисячі співробітників отримати російський паспорт і досі наполягають на підписанні контрактів з «росатомом». Щоб обмежити присутність міжнародних спостерігачів на станції, в лютому росія заборонила планову ротацію учасників спостережної місії МАГАТЕ, а 10 лютого організація оголосила, що з міркувань безпеки не може оновити склад місії. 1 березня представник фейкової «адміністрації» Запорізької області в. рогов звинуватив західні спецслужби в «зриві» планової ротації місії МАГАТЕ через нібито наміри звинуватити рф у перешкоджанні роботі місії.

По-друге, посилюючи загрози навколо незаконно захопленої Запорізької АЕС, росія намагається відволікти частину українських сил та знизити моральний дух українців, і в такий спосіб стримати потенційний контрнаступ ЗСУ на півдні України. Черговий обстріл може свідчити про завершальну підготовку нових провокацій на тимчасово захоплених територіях навколо ЗАЕС, щоб потім звинуватити Збройні сили України. Характерним є і те, що будівлі ЗАЕС використовуються російськими військовими під час планування заходів тактичної оборони. Недарма наприкінці липня 2022 року російські військові розмістили в машинній залі енергоблоку № 1 ЗАЕС важку військову техніку з боєкомплектом, зброєю та вибухівкою, а на початку серпня 2022 року також і в машинному залі енергоблоку № 2. За даними британської розвідки,  ці кроки збільшують імовірність пошкодження систем безпеки атомної електростанції внаслідок бойових дій.

Що робити?

З урахуванням того, що від безпечної роботи ЗАЕС залежить ядерна та радіаційна безпека не тільки Україні, а і європейських країн, міжнародне співтовариство повинне акумулювати всі дипломатичні та інші зусилля для виведення російських військ із території захопленої атомної електростанції і подальшої передачі її під повний контроль фахівців українського «Енергоатома». Щоб хоч якось стримати росіян від прямих атак на атомні об’єкти України, ядерна галузь рф має бути позбавлена всіх прав і привілеїв у МАГАТЕ й інших міжнародних інституціях у сфері використання ядерної енергії та включена до чергового пакету санкцій ЄС. Про це Президент України В. Зеленський довів лідерам «Великої сімки» під час робочого візиту до японської Хіросіми.

Працівники Центру протидії дезінформації підготували лонгрід на тему: Чи загрожує Україні  розміщення ядерної зброї у Білорусі? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-zagrozhuye-ukrayini-rozmishhennya-yadernoyi-zbroyi-v-bilorusi/

  • 22 Травня, 2023

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest