Головна | Результати | Кампанія з дискредитації українсько-польських відносин

Кампанія з дискредитації українсько-польських відносин

Кампанія з дискредитації українсько-польських відносин

(кампанія, що проводилась за допомогою фейкових листів)

Опис: Зазначена дезінформаційна кампанія складається з декількох інформаційно-психологічних спецоперацій, підґрунтя для яких готувалось до початку повномасштабного вторгнення російської федерації, а саме на початку лютого 2022 року.

  1. Мобілізація в Польщі 

3 лютого 2022 року на сайті російського інформаційного агентства “Красная весна” з’явилась інформація про підготовку Міністерством закордонних справ України політичних нот з проханням повернути громадян України призовного віку, у якому вони посилаються на неназваного представника так званої міліції “днр” та повідомлення російського інформаційного агентства Regnum (наразі повідомлення видалено).

Вже 17.06.2022 у Telegram-каналі “Джокер днр” о 10:53 було опубліковано повідомлення, що направлене на дискредитацію українсько-польських відносин, створення недовіри до української влади, а також поширення відчуття страху за власну безпеку в цільової аудиторії (чоловіки призовного віку, які були змушені покинути Україну через початок повномасштабного вторгнення Росії, а також члени їх сімей).

Публікація супроводжувалась нібито листом Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, що був адресований Міністру закордонних справ Республіки Польща Збігнєву Рау. В самому листі, український Міністр нібито просить свого колегу депортувати всіх чоловіків призовного віку з території Республіки Польща в Україну для подальшої їх мобілізації. 

В той же день Цезарій Нобіс, що позиціонував себе як “польський політик”, опублікував серію документів дипломатичних установ України та Республіки Польща та заявив, що було прийняте офіційне рішення про пошук всіх осіб призовного віку, які ухиляються від служби в Збройних силах України. Після чого вже згаданий Telegram-канал послався на публікацію Цезарія Нобіса для підтвердження свого попереднього повідомлення. Надалі “новину” підхопили російські ЗМІ та почали поширювати в інформаційному просторі.

Реагування:

Центром було проінформовано Міністерство закордонних справ України про проведення ІПсО.

Відразу після цього, Центр звернувся до Урядового центру безпеки Республіки Польщі, якому були направлені аналітичні матеріали, в яких містились всі деталі ІПсО.

В результаті, Центр та Урядовий центр безпеки через налагодженні комунікаційні канали проінформували громадськість та відповідні державні інституції про проведення ІПсО зі сторони російської федерації, а також нівелювали можливі негативні наслідки.

https://t.me/CenterCounteringDisinformation/1851

Однак, незважаючи на успішну ліквідацію вищеописаного ворожого ІПсО, ворог не залишив свої намагання дискредитувати Україну в очках польских союзників. Так, зважаючи на відмінність трактування та сприйняття певних моментів в спільній історії України та Республіки Польщі, через певний період часу ворог вирішив зіграти саме на цьому, обравши своєю цільовою аудиторією консервативну частину польського населення.

  1. Перейменування вулиці у м. Варшава на честь Степана Бандери

  16 серпня 2022 року у ворожому Telegram-каналі, що фігурував вище, було опубліковано повідомлення, що направлене на дискредитацію України в очах консервативної частини польського населення.

Публікація супроводжувалась листом, в якому нібито Міністр закордонних справ України звертається до Міністерства закордонних справ Республіки Польщі з проханням перейменувати вулицю, на якій знаходиться посольство російської федерації у м. Варшава на честь Степана Бандери. 

В супровідному до “листа” тексті публікації зазначалось, що даний він був перехоплений з Офісу Президента України, хоча бланк на якому зіставлений лист належить МЗС України, а підписантом замість Президента виступає Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Зважаючи на співпадіння форми, змісту та першоджерела, Центром було зроблено висновок, що поява цього листа з подальшим розповсюдженням у ворожих ресурсах є спланованою ІПсО направленою на дискредитацію України та українсько-польських відносин.

Здається, чергова тривіальна ІПсО ворога була ліквідована, проте, вже наступного дня польські колеги виявили продовження ворожої операції вже в польському інформаційному сегменті.

Кейс 3. Перейменування вулиці у м. Варшава на честь Степана Бандери (польський сегмент)

17 серпня 2022 року у польському бот-акаунті в соціальній мережі Facebook (наразі видалений) було опубліковано повідомлення, що направлене на дискредитацію влади Республіки Польща, України в очах консервативної частини польського населення, а також українсько-польських відносин загалом.

Публікація супроводжувалась листом від Заступника міністра закордонних справ Республіки Польща Марціна Пшидача, в якому він дає позитивну відповідь на фейковий лист Міністра закордонних справ України. Крім цього, у “листі” йдеться про шляхи майбутньої популяризації С. Бандери серед польського населення. 

Оскільки кампанію було виявлено на початковому етапі, Центр відразу почав підготовку до реагування, протягом якого публікація була додатково поширена зазначеним вище Telegram-каналом “Джокер днр”.

Реагування:

В результаті оперативного виявлення інформаційних загроз, наявності налагодженої системи стратегічних комунікацій, а також чіткого алгоритму дій між державними органами України та Республіки Польща, Центр протидії дезінформації та Урядовий центр безпеки сумісно присікли зазначену серію російських ІПсО в стадії зародження, тим сами недавши ворогу спаплюжити взаємини двох союзних держав.

https://t.me/CenterCounteringDisinformation/2347

https://t.me/CenterCounteringDisinformation/2355

  • 17 Липня, 2022

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest