Головна | Результати | Дезінформаційна кампанія про пандемію Covid-19 і антивакцинаторський рух, керований з москви

Дезінформаційна кампанія про пандемію Covid-19 і антивакцинаторський рух, керований з москви

Дезінформаційна кампанія про пандемію Covid-19 і антивакцинаторський рух, керований з москви

28 жовтня 2021 року ЦПД опублікував аналітичний матеріал щодо дезінформаційної кампанії в Україні про пандемію Covid-19. У цьому матеріалі були проаналізовані причини та початок інформаційно-психологічної операції, її загрози, успіхи й основні наративи, а також описано алгоритм дій Центру в боротьбі з дезінформацією.

Так, дезінформаційна кампанія щодо пандемії набрала суттєвих обертів восени 2021 року. На той час рівень вакцинованих почав зростати, більшість держав уже мали конкретні плани щодо масової вакцинації населення, самі ж вакцини стали доступнішими у всьому світі.

Вплив цієї кампанії був суттєвим, адже рух антивакцинаторів у світі, на відміну від попередніх рухів, мав набагато більше прибічників і навіть підтримку серед політиків та скептичних ЗМІ. До того ж, дезінформація про вакцини вже набула величезного попиту у Facebook, але після появи Covid-19 цей рух отримував все більше і більше підтримки в інших соцмережах. 

Рух антивакцинаторів в Україні, який раніше не мав серйозної підтримки, після початку пандемії почав набирати обертів серед усіх верств населення, зокрема через російське втручання. Ціллю кампанії була дестабілізація настроїв усередині суспільства через зниження довіри до вакцинації. Крім цього, серед публікацій спостерігалися російські наративи, направлені на дискредитацію влади.

Головною соціальною мережею за кількістю поширення фейків про вакцинацію в Україні був Telegram, де прослідковувалася висока активність проросійських каналів, частина з яких мала прямий зв’язок із кураторами з росії. 

Ось приклади повідомлень з таких телеграм-каналів:

– вакцина недієва або прискорює рівень захворюваності на коронавірус;

– вакцина загрожує здоров’ю або провокує смерть пацієнта;

– вакцинація — це порушення прав людини та Конституції України;

– влада намагається обдурити громадян і заробити на них гроші через пандемію;

Зауважимо, що дезінформаційна кампанія також набула суттєвого поширення за допомогою православної церкви (московського патріархату). У листопаді та жовтні 2021 року антивакцинатори за підтримки цієї церкви організували декілька мітингів проти щеплення.

Так, російський слід було помічено на мітингу 23 листопада 2021 року. Учасникам акції роздавали плакати із закресленими QR-кодами і написами: «Я жива людина, а не товар», «Скажи QR-кодам ні», «Стоп QR-код». А от сам QR-код із плакатів мітингувальників переводив на сайт партії «Єдина росія». На той час у держдумі рф було зареєстровано законопроєкт «Про внесення змін до федерального закону «Про санітарно-епідеміологічний добробут населення», який передбачав, що участь у масових заходах, відвідування культурних установ, закладів громадського харчування та магазинів буде можливим за наявності QR-коду про щеплення, підтвердження перенесеної хвороби або медичні протипоказання до вакцинації.

Зі свого боку працівники Центру підготували і поширили аналітичні матеріали й публікації, які розвінчували фейки та  викривали дезінформаційні кампанії рф. Паралельно були виявлені учасники та бенефіціари цих кампаній, що дозволило підірвати довіру до проросійських Telegram-каналів, які мімікрували під українські.

Крім цього, Центр поширив актуальні джерела інформації, де українці могли ознайомитися з механізмом дії різних вакцин онлайн та отримати актуальні дані щодо пандемії від МОЗ.

Так, вже за результатами соцопитувань у листопаді 2021 року можна прослідкувати спад руху антивакцинаторів та збільшення кількості людей, які зробили щеплення або мали бажання його зробити — із 44% у серпні до 62% у листопаді.

  • 28 Жовтня, 2021

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest