Головна | Статті | Які наслідки для путіна матиме міжнародний трибунал

Які наслідки для путіна матиме міжнародний трибунал

Які наслідки для путіна матиме міжнародний трибунал

19 січня у Страсбурзі Європарламент більшістю голосів ухвалив резолюцію щодо створення спеціального міжнародного трибуналу для переслідування злочину агресії проти України, скоєного політичним та військовим керівництвом росії та білорусі. 

☝️ Міжнародний трибунал веде свій початок з Нюрнберзького процесу, коли за злочини проти людяності судили нацистських лідерів. В новітній історії подібні трибунали створювалися за рішенням Ради Безпеки ООН для судового переслідування осіб, винних у скоєнні воєнних злочинів у колишній Югославії та Руанді. 

❓  В чому сутність рішення Європарламенту і чим це загрожує путіну та його оточенню?

Головною метою резолюції є пошук юридично обґрунтованого шляху для переслідування політичного та військового керівництва рф і білорусі як держави, з території якої росія веде війну проти України. 

Які проблеми на шляху реалізації резолюції Європарламенту?

🔸 Особливість застосування міжнародного кримінального правосуддя за злочини агресії в тому, що на вище керівництво країни-агресора поширюється міжнародний імунітет від іноземної кримінальної юрисдикції. На зняття цього імунітету Рада Безпеки ООН не має юрисдикції, адже росія є її постійним членом і має право вето. Щоб побачити путіна на лаві підсудних, спочатку потрібно провести процедуру зняття з нього імунітету. Історія знає винятки подолання таких імунітетів у роботі спецтрибуналів, створених Радою безпеки ООН у межах 7 глави Статуту ООН (цей розділ регулює дії ООН щодо актів агресії). Зокрема, трибунал щодо Югославії видав усім державам-членам ООН ордер на арешт тоді ще чинного президента Слободана Мілошевича.

🔸 Іншою проблемою є те, що Міжнародний кримінальний суд у Гаазі (МКС) не може взяти участь в трибуналі, адже має юрисдикцію щодо військових злочинів, злочинів проти людяності та злочину геноциду, однак не має юрисдикції щодо злочину агресії, як воно визначено у Римському статуті, оскільки ні Україна, ні росія не ратифікували Римський статут та поправки щодо злочину агресії. Після визнання анексії Криму окупацією у 2016 році, росія відмовилася від участі в МКС. Україна частково визнала юрисдикцію МКС, що відкрило можливість для Офісу прокурора МКС у Гаазі розпочати розслідування повномасштабного російського вторгнення, втім саме щодо злочину агресії потрібен новий правовий механізм.

❓ Що необхідно Україні та світовій спільноті, щоб трибунал запрацював?

По-перше, найважливішим практичним кроком у боротьбі з безкарністю цього злочину має стати створення міжнародної спецпрокуратури для розслідування злочину агресії проти України. Євросоюз вже обговорює створення такої прокуратури з офіційним Києвом та Євроюстом.

По-друге, Європарламент та Єврокомісія наголошують на важливості ратифікації Україною Римського статуту МКС, поправок до нього, а також офіційного вступу до МКС. Це дозволить усунути прогалини у міжнародному кримінальному правосудді і використати під час трибуналу докази МКС.

По-третє, спираючись на резолюцію Європарламенту, Україні необхідно посилити та інтернаціоналізувати національне розслідування та переслідування за скоєння злочину агресії проти України. Адже до цього українські правоохоронці не завжди могли належним чином розслідувати кожен із тисячі зафіксованих воєнних злочинів рф та притягувати конкретних причетних до відповідальності на національному рівні (більшість процесів в українських судах проходять заочно, тобто без присутності обвинуваченого). Зараз українському правосуддю необхідно зосередитися на забезпеченні доказів злочинів відповідно до міжнародних стандартів та вимог Міжнародного кримінального суду, які можуть бути використані в майбутньому спеціальному трибуналі.  

І головне – трибунал має стати частиною цілої системи міжнародного правосуддя з достатніми повноваженнями для вироку путіну, лукашенку та всім військовим і політичним керівникам цих країн.

❗️ Хоча формально документ не є обов’язковим до виконання і має статус заклику чи рекомендації, його голосування стане чітким сигналом російському суспільству, що агресія проти України не залишиться без уваги міжнародного правосуддя, а персональну відповідальність понесуть путін і керівництво рф та РБ. В перспективі це призведе до повної зміни режиму в росії та засудження тих, хто вчиняв воєнні злочини в Україні вже в межах внутрішньої російської судової системи. Сьогодні резолюція закликала ЄС та його партнерів визначити правові шляхи використання заморожених активів Центробанку рф як репарації Україні за порушення росією міжнародного права. Окрім того, Європарламент підтримав рішення Генеральної Асамблеї ООН щодо створення державами-учасницями ООН Міжнародного реєстру, що стане основою компенсаційного механізму для відшкодування усім постраждалим українцям.

❗️Аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО підготували лонгрід на тему «Що означає вирок у справі MH17 для України, росії та світу?» Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/shho-oznachaye-vyrok-po-spravi-mn17-dlya-ukrayiny-rosiyi-ta-svitu/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest