Головна | Статті | Яка роль медведєва у кремлівській пропаганді

Яка роль медведєва у кремлівській пропаганді

Яка роль медведєва у кремлівській пропаганді

Центр протидії дезінформації при РНБО України аналізує посилення публіцистичної діяльності екс-президента росії д.медвєдєва.


Активізувавши свою публічність за кілька місяців до повномасштабного російського вторгнення в Україну, новоявлений «блогер» вже зробив чимало резонансних заяв. Зокрема, днями він дав інтерв’ю французькому телеканалу LCI, яке ретранслювали без корегування, щоб європейським глядачам була зрозуміла сутність світогляду російської політичної еліти.


На думку д.медвєдєва, хоча третя світова війна ще не почалася, але «якщо провести порівняння з Біблією і згадати слова Іоанна Богослова з апокаліпсису «і засурмив перший ангел, і зчинилися град та вогонь», так от щонайменше перший ангел засурмив». Також він нагадав європейцям: «не варто забувати, що росія має тисячолітню історію, є постійним членом ради безпеки та має найбільший ядерний потенціал в світі».


Він вважає, що війна в Україні спрямована на рятування світу від трагічного кінця і що українська влада сама винна в загибелі громадян України, оскільки розміщує війська не там, де потрібно і вони чомусь чинять опір росії. При чому, однією з претензій екс-президента рф до України є недовіра кремля особисто до В.Зеленського.


Виправдання вторгнення від д.медвєдєва виглядає так: «нас не чув ніхто взагалі, от нібито діалог з глухим або в стінку впиралися… ми кажемо, що там населення страждає – вони стріляють з гармат та ракет по своєму населенню на Донбасі – ні, це все нормально значить, ніби й нічого не трапилося».


Є й інші цікаві цитати, характерні для дипломатичного сленгу найвищих посадовців рф, що відображають домінуючу в кремлі точку зору, наприклад:
● «президент Макрон сказав, що у НАТО смерть мозку… він хороший медик і мені важко з ним не погодитися»;
● «якщо звернутися до Френсиса Фукуями, то ліберальна демократія не є кінцевою точкою розвитку людства. І ми в цьому з вами переконалися: якби вона була саме от такою, то вже давно б в усіх країнах вона запанувала і, так би мовити, створила процвітання»;
● «я служу своїй країні і мені наплювати на ці санкції, переконаний, що така ж позиція й у президента путіна й в моїх товаришів – ми громадяни росії і служимо росії».
Зручність «блогерської діяльності» російських високопосадовців полягає в тому, що на відміну від офіційної дипломатії, можна висловити будь-яку точку зору в соцмережах і відразу ж від неї «відхреститися».


Наприклад, на початку серпня, д.медвєдєв написав пост з такими тезами: «Казахстан є штучною державою», «через Одесу прийдемо на звільнення Придністров’я», «об’єднаємо Абхазію, обидві Осетії та Грузію в складі росії» тощо. Щоправда, за десять хвилин щодо цього допису, який вже було видалено, з’явилось пояснення несанкціонованим зламом сторінки в соцмережі, але його скріншоти все одно мали вірусне поширення.


Зокрема, там йшлося, що «після звільнення всіх територій малоросії від банд націоналістів, які проповідують придумане ними українство, Русь знову стане єдиною, могутньої і непереможною, як і тисячу років тому». Або «ми підемо в наступний похід для поновлення кордонів нашої батьківщини, які, як відомо, ніде не закінчуються та «під єдину руку москви повернуться землі, відібрані в нас».


Неодноразові публічні переконування д.медвєдєва, що переписку в усіх соцмережах він веде особисто, скоріше означають, що цим займається група спеціально навчених фахівців. Навряд чи цей пост був ексцесом виконавця, оскільки до таких персон приставити молодого практиканта не могли.


Усі мережеві профілі відомих російських політиків ведуть професіонали, які дотримуються заданих ідеологічних наративів. Адже д.медвєдєв ще наприкінці минулого року розглядався російським експертним середовищем як один з наступників путіна, на рівні з шойгу та патрушевим.


Вірогідніше, що через таких VIP-блогерів фахівці з інформаційно-психологічних спецоперацій відслідковують реакції аудиторії та поширюють вкиди потрібних пропагандистських наративів.


Раніше незручні наративи озвучував вже покійний в.жириновський, а нині його роль приміряє д.медвєдєв. Тому його висловлювання зовсім не варто сприймати як звичайну браваду — це пропагування офіційної ідеології, схваленої путіним.


Саме через такі «особисті точки зору значимих діячів» формується відчуття «поширеної експертної думки».
Час від часу д.медвєдєв нагадує про своє існування україноненависницькими висловлюваннями. Наративи на сторінках д.медвєдєва в соцмережах резонують з іншими шовіністичними висловлюваннями політичної еліти кремля стосовно сусідніх країн. Очевидно, що путін використовує його як «зливний бачок» та «опудало».


В жовтні 2021 року від свого імені він поширив статтю, що відображала тодішні настрої путіна. В ній д.медвєдєв заявляв, що росія не збирається домовлятися з будь-яким керівником України, який відстоюватиме її національні інтереси та територіальну цілісність.


На його думку, українська влада була нелегітимною, оскільки представляла інтереси світових еліт, а не українського народу. Мовляв, «нам з васалами нема сенсу мати справи – нам потрібно вести справи з сюзереном».


На початку липня д.медвєдєв заявив, що за спроби судити росіян за військові злочини в Україні кремль відповість ядерним ударом. А в річницю знищення росією в небі над українським Донбасом малайзійського “Боїнга” д.медвєдєв вкотре пригрозив Україні “судним днем” у разі спроби деокупації Криму. Після атаки на військовий аеродром у Сакському районі АР Крим, цей допис був оперативно видалений з соцмереж.


Згодом заступник голови радбезу рф д.медвєдєв поширював дезінформацію у вигляді мапи з «планом поділу» України між сусідніми державами. Ця мапа, нібито створена “західними аналітиками”, ділила територію України між її сусідами. Перемальовування кордонів і «аналіз впливів» фактично підбурював до порушення міжнародного права із пропозицією переглянути кордони.


Сигнал від прес-секретаря – це офіційна позиція кремля, а вислів д.медвєдєва – це сигнал від путіна. Тобто він просто повідомляє, що вже вирішив путін, якому незручно це вимовляти самостійно, оскільки «вождь» висловлює «історичну стратегію», а слуги озвучують його політичні плани та демонструють справжні погляди.
Знаковим відображенням світоглядної позиції путіна є вислів д.медвєдєва: «з росією нарешті стали рахуватися по-справжньому, як з радянським союзом». «Якщо з тобою не рахуються, то справи кепські. Як в дитинстві, коли в твій двір прийшли битися з сусіднього. Якщо ти злякався і втік, то більше тебе нікуди не покличуть. А якщо ти вдарив першим, то шанси відстояти своє стають суттєво вищими. От так. Саме такою і повинна бути велика росія».

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest