Головна | Статті | Як вплинуть перестановки у Конгресі на підтримку України

Як вплинуть перестановки у Конгресі на підтримку України

Як вплинуть перестановки у Конгресі на підтримку України

❗️Проміжні вибори до Конгресу США стали особливо важливими для України, адже від конфігурації цього законодавчого органу багато залежатиме й готовність США продовжувати підтримку Києва.

Попередні результати виборів свідчать, що розклад місць між республіканцями та демократами наступний:

 ✅  у Сенаті (100 місць, необхідно 51 місць для більшості): 50 на 49 на користь республіканців (у Неваді має перемогти республіканець, і тоді залишиться лише вирішальна Джорджія з другим туром).

✅ У Палаті представників (435 місць, необхідно 218 місць для більшості): 222 на 213 на користь республіканців.

✅  Серед губернаторів: 24 на 22 на користь республіканців.

👍 Отже, республіканці наразі перемагають, хоча так званої червоної хвилі (нищівної перемоги республіканців), на яку так очікували у кремлі, так і не сталося. Адже напередодні виборів підконтрольні росії ЗМІ розганяли тезу, що перемога «нашого Трампа» дозволить путіну домовитися і швидко закрити «українське питання», звичайно, в російському його розумінні. У демократів Байдена виявилося достатньо інструментів, щоб збити цю хвилю, але недостатньо, щоб повністю обнулити. Остаточно все вирішиться за місяць, після другого туру в Джорджії, а саме, чи зможуть демократи зберегти в Сенаті хоча б рівновагу.

❓ Як вплинуть результати проміжних виборів у США на американську політику щодо України?

  ✅ Насправді Трамп та республіканці, яких представляє національна промислова еліта США, не лише не союзники, а і вороги росії. Але якщо прихильники курсу Байдена  – непримиренні вороги нинішньої росії, які не зупиняться, доки  не знищать путінську владу, то Трамп – ворог, з яким принаймні теоретично путіну можна домовитися.

✅ Як бачимо, найбільш сприятливі для трампістів прогнози не виправдовуються, обіцяної республіканцями «червоної хвилі» не відбулося і їх насправді в Конгресі буде менше, ніж очікувалося. Принаймні, і в Сенаті, і в Палаті представників і надалі буде більшість тих, хто виступає за підтримку України «так довго, як це буде потрібно». Ця більшість розуміє: без фінансової та військової підтримки України путіна не зупинити, і у разі подальшої російської експансії США доведеться захищати союзників по НАТО в Європі.  

✅  Посилення в Конгресі позицій Республіканської партії зовсім не означає зміну курсу Білого дому стосовно України. Серед членів Республіканської партії оточення Трампа з числа так званого рейганівського крила партії є багато тих, хто обіцяє продовжувати надавати підтримку Україні, а в деяких випадках закликали Білий дім зробити ще більше.  Мітч Макконел, республіканський лідер у Сенаті, не раз демонстрував відданість лінії на підтримку України всупереч більш скептичним настроям окремих сенаторів-республіканців, таких як республіканський лідер у Палаті представників Кевін Маккарті. Конгресмен-республіканець Майкл МакКол, який, ймовірно, очолить комітет Палати представників у закордонних справах,  заявив, що хоче, щоб Україні було надіслано потужнішу зброю, але також, щоб було «більше контролю та підзвітності щодо фінансування».

Сьогодні неможливо напевно стверджувати, наскільки в осяжній перспективі зміниться фінансова та військова підтримка України. Однак зрозуміло, що ухвалювати нові пакети допомоги Україні з новим Конгресом буде складніше, аніж зі «старим». Адже до Сенату на цих виборах потрапили такі одіозні фігури у контексті подальшої допомоги України, як один із найбільш лояльних до Трампа кандидатів Джей Ді Венс з округу Огайо, який раніше «належав» великому прихильнику України Робу Портману. За старого складу законодавчого органу США, саме в Палаті представників більша кількість законотворців-республіканців виступала проти попередніх пакетів допомоги України. У новому складі республіканці в явній більшості, що не поліпшить ситуацію з голосуванням на користь України. Крім того, і у власній партії президента Байдена залишається «ліве прогресивне крило», яке робить ставку передусім на мир, а не на перемогу України.

✅ Генеральна лінія адміністрації Байдена – «допомагати Україні продовжувати боротьбу, не провокуючи третьої світової війни» – навіть за старого складу Конгресу має підтримку переважної більшості республіканців і демократів. Критичні заяви по Україні не відображають загальну позицію партій – це переважно голоси їх окремих радикальних представників, вмотивованих зростанням власних політичних рейтингів. Ця лінія передбачає тестування реакції кремля після кожної нової партії озброєнь і постійне зважування ескалаційних ризиків від будь-якого політичного рішення, тому результати проміжних виборів, швидше за все, її ще більше закріплять. 

  ✅ За соцопитуваннями ABC Post polls, 80% громадян головними питаннями вважають інфляцію та економіку. Тому головним питанням для  України – на чому сконцентруються законодавці нового Конгресу: на економічній ситуації в США чи військовій підтримці Києва? Сьогодні більшість конгресменів підтримують продовження військової допомоги як безпекової інвестиції у власну державу. Адже фінансування для України ($66 млрд.) має відносно малий відсоток в порівнянні із загальними витратами США на оборонний бюджет ($800-900 млрд. на рік). Глобальні економічні наслідки спровокованої путіним енергетичної та продовольчої кризи мають набагато більший вплив на економіку США, ніж надання військової та економічної допомоги Україні. Нині законодавці мають до січня наступного року (перед тим як почне роботу новий Конгрес) проголосувати за додатковий пакет допомоги для України (близько $60 млрд.). За словами американських політиків, це гарантуватиме допомогу Україні незалежно від результатів виборів. 

❗️ Таким чином, незалежно від того, скільки зрештою допомоги Києву потрапить до Конгресу, політика  підтримки України протягом наступних кількох років залишиться незмінною.

☝️ Подальша політика США стосовно України залежатиме від результатів президентської кампанії 2024р., яка вже набирає обертів. Від того, хто очолить Білий дім, залежатиме набагато більше, ніж від виборів до Конгресу. 

     Без сумнівів, ключовий у пропагандистській риториці кремля наратив про ненадання Україні більшої фінансової допомоги, «оскільки ці кошти краще витратити на потреби американців», буде ще активніше просуватися в американське суспільство через підконтрольні іномовні ЗМІ та лобістів путіна в США. 

❗️Аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО підготували лонгрід на тему «Хто змагається за головне крісло кремля?» Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/hto-zmagayetsya-za-golovne-krislo-rf/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest