Головна | Статті | Як росія підриває Україну зсередини

Як росія підриває Україну зсередини

Як росія підриває Україну зсередини

Чим більше росія втягується у війну з Україною, тим витонченіше діє російська пропаганда. Не маючи успіхів на полі бою, стає все складніше доводити пересічному росіянину, що «спецоперація» йде за планом. Тож основний фокус уваги кремлівських політтехнологів зміщується на внутрішню дестабілізацію України за принципом «чим більше сварок всередині України, тим менше ненависті до росії».

В українськомовному, російськомовному та іншомовному сегментах інтернету спостерігається все більше ознак агресивної російської інформаційно-психологічної спецоперації, яка вдовблює у свідомість українця наратив, що у війні, перш за все, винна українська влада. Інформаційний ланцюг передбачає маніпуляційний вкид через підконтрольних українських та іноземних «лідерів громадської думки» та його подальше вірусне поширення в соцмережах проросійськими блогерами й «корисними ідіотами». За основу дезінформаційних публікацій беруться реальні проблеми України, які гіпертрофуються та перероблюються у потрібному кремлю руслі.

Так, основними лініями розколу українського суспільства російська пропаганда бачить наступні.

По-перше, це протиставлення ситуації в Києві та регіонах. Мовляв, українська влада всю західну допомогу стягує на себе і перебуває в Києві в безпеці під захистом західних ППО, а основні російські удари наносяться по беззахисних містах. Для «підтвердження» такого наративу та роздратування жителів малих міст росія активізувала повітряні ракетні удари саме по них. Поширюючи подібні фейки, пропагандисти хочуть викликати паніку серед українців і дискредитувати українську владу.

По-друге, в масову свідомість просувається теза, що «українську армію забезпечують переважно волонтери», а західна фінансова та військова допомога розкрадається владою та військовим керівництвом. І хоча свіжі опитування та фактичні докази спростовують цю тезу, певна частина суспільства її підтримує та поширює у своєму оточенні.

По-третє, як привід для розгону набирає обертів тема корупції та нецільового використання бюджетних коштів. Кроки влади та правоохоронних органів з протидії проявам корупції, арешти високопосадовців-хабарників інтерпретуються російською пропагандою як прояв хаосу та корумпованості всіх гілок влади. У свідомість українців намагаються вкласти тезу, що всі воєнкоми – хабарники, територіальні центри комплектування – незаконні. Для цього російський агітпроп навмисно перебільшує масштаби мобілізації та тиражує сумнівні відео з «жахами» насильницького призову на вулицях міст. Мета таких дій – зрив темпів мобілізації, блокування відправки призовників на фронт обуреними близькими, а в перспективі – спонукання українців до акцій протесту і саботажу. Останнім фейком з цього ряду стало поширення у соцмережах нібито звернення Міністра оборони України О. Резнікова до уряду Канади з проханням мобілізації для війни в Україні 30 тисяч членів української діаспори.  

Вчетверте, після провалу фейків про біолабораторії, бойових комарів та «брудні» бомби росіяни взялися розповсюджувати нісенітниці про нібито продаж органів поранених бійців ЗСУ на європейському чорному ринку. Чергова маячня спиралася на заяву секретаря рідбезу рф м. патрушева та широко тиражувалася пропагандистськими ресурсами як доказ «злочину влади Президента України зі свідомого знищення «чистокровних українців». Вочевидь, така інформаційна диверсія орієнтована на підрив довіри до керівництва країни та штучну поляризацію суспільства.

На що розраховують російські піар-технологи?

У найближчій перспективі кремль розраховує спровокувати внутрішньоукраїнську кризу, щоб зірвати темп контрнаступальних операцій восени та взимку. Суспільну думку намагаються перевести на неконструктивну критику військового командування і пошук «винних». За російським сценарієм, це дозволить зупинити наступальні дії ЗСУ та «заморозити» конфлікт до весни наступного року, коли вся увага світової спільноти буде привернута до виборів у США і адміністрація Байдена уповільнить програми підтримки України. Також у кремлі явно розраховують, що затягування війни спонукає колективний Захід до тиску на Київ щодо переговорів з прийняття «мирних» пропозицій рф.

❗️Основні завдання російської пропаганди на нинішньому етапі зводяться до того, щоб зруйнувати внутрішню єдність українського суспільства та підірвати довіру між Україною та її партнерами. Проте російська дезінформація з 2014 року суттєво втратила свою роль, адже відкрилося багато невідомих раніше механізмів впливу. Починаючи з 2022 року активна протидія ворожій пропаганді значно знівелювала штучне посилення певних наративів проросійськими блогерами та ботами і адаптувала українські соцмережі до інформаційних викликів кремля. Водночас правдиве висвітлення подій в Україні та оперативне спростування російських наративів залишається актуальним.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чого росія очікує від чергового раунду дезінформаційної кампанії щодо України? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chogo-rosiya-ochikuye-vid-chergovogo-raundu-dezinformaczijnoyi-kampaniyi-shhodo-ukrayiny/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest