Головна | Статті | Як російська «п‘ята колона» розхитує ситуацію в Молдові

Як російська «п‘ята колона» розхитує ситуацію в Молдові

Як російська «п‘ята колона» розхитує ситуацію в Молдові

Республіка Молдова знову опинилася в центрі новин. 28 лютого з ініціативи проросійської партії «Шор» на вулиці Кишинева вийшли тисячі людей з вимогою скинути з влади президентку М. Санду та правлячий уряд. Протестувальники заблокували автостраду на північ від міста та спробували прорватися до урядової будівлі через кордон поліції, спровокувавши сутички з правоохоронцями.  

Хто стоїть за «акціями протесту»?

Молдовські спецслужби довели, що за організацією протестувальників стоїть «улюблений агент кремля»  та провідник інтересів рф у Молдові Ілан Шор.

☝️ «Шор» – «кишенькова» опозиційна політична партія проросійського політика і олігарха І. Шора (перебуває в Ізраїлі). Шор має давні зв’язки з російськими спецслужбами, у 2014 році брав участь в оборудці з відмивання брудних російських грошей через молдовські банки. Після російського вторгнення в Україну, партія «Шор» почала активно взаємодіяти з російською владою, а російська пропаганда системно піарити її лідера, якого м. симоньян назвала «проросійським молдовським політиком». Саме «Шор» стала головним партнером кремля з організації протестної діяльності проти чинної президентки Молдови. 26 жовтня 2022 року політична партія була внесена до списку санкцій США через зв’язок І. Шора з російським урядом та організацію заворушень з метою підірвати демократичний розвиток Молдови.

Як з’ясували журналісти, більшу частину протестувальників автобусами організовано звозили у столицю Молдови з міста Купчинь, розташованого на північному заході країни. Багато з них виявились російськомовними, вони не змогли відповісти проти чого протест і не заперечували, що беруть участь у заході за гроші. Службою інформації та безпеки Молдови доведено, що напередодні акцій в країні діяла конспіративна мережа з росіян, які під виглядом звичайних туристів вивчали території поблизу державних установ і об’єктів критичної інфраструктури, а також уважно стежили за суспільно-політичними процесами в країні. 

Очевидно, що за допомогою «п’ятої колони» росія реалізує план зміни прозахідної  влади Санду на маріонетковий режим, який можливо використати у війні проти України.   

Хронологія подій свідчить, що кремль розв’язав цілий арсенал гібридної війни проти Республіки Молдова. 

9 лютого Президент України В. Зеленський, виступаючи на спеціальному засіданні Європейської Ради, оприлюднив перехоплений українською розвідкою російський план щодо дестабілізації політичної ситуації в Молдові. За інформацією секретаря РНБО О. Данілова для реалізації плану росія може використати чеченських бойовиків, які перебувають в Туреччині під «прикриттям» рятувальників.

13 лютого М. Санду заявила, що росія за допомогою І. Шора та екслідера Демократичної партії Молдови, бізнесмена В. Плахотнюка планує повалення конституційної влади в Кишиневі та встановлення проросійської, «щоб росія змогла зупинити процес європейської інтеграції республіки й використати Молдову у війні проти України».

23 лютого міноборони рф заявило, що ЗСУ нібито готують «озброєну провокацію» в районі Придністров’я за участю полку «Азов». Як привід для вторгнення планують інсценування нібито наступу російських військ із території Придністров’я, для чого українські диверсанти будуть переодягнені у форму російських військовослужбовців.

Які цілі переслідує гібридна війна рф проти Молдови?

По-перше, кремль намагається скинути прозахідну владу в Молдові, щоб підірвати рух країни до НАТО та ЄС. Спробами залишити Молдову в «сірій зоні» і обумовлена цілеспрямована спецоперація кремля з дестабілізації ситуації та дискредитації законної влади М. Санду.

По-друге, кремль дуже бентежить оприлюднена Президентом України готовність ЗСУ допомогти Молдові в ситуації з Придністров’ям. У разі офіційного дозволу влади Молдови на такі дії, це може докорінно змінити ситуацію на фронті не на користь росії. Тому, задіяний росією план передбачає відкриття в Придністров’ї «другого фронту» з відволікання резервів та техніки ЗСУ в південно-західній частині України. За даними української розвідки, приводом для нього може стати визнання росією незалежності Придністров’я з подальшою висадкою повітряного десанту з території окупованого Криму. Також є припущення, що окупанти можуть спробувати висадити десант у Білгород-Дністровському та Саратському районах Одеської області, після чого спробувати пробитися до Придністров’я. Експерти американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що путін наразі не має військового потенціалу для нападу на Молдову, проте риторика росії свідчить про нарощування зусиль з підриву молдовської державності.

❗️ Росія реалізує в Молдові гібридний план з руйнування політичної ситуації в країні. Компетентні органи Молдови тримають ситуацію під контролем та «використовують усю інформаційну підтримку партнерів, щоб запобігти будь-яким спробам підриву держави».

Фахівці Центру протидії дезінформації підготували лонгрід на тему: Чи  готує Путін переворот у Молдові? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/articles/chy-gotuye-putin-perevorot-u-moldovi/


Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest