Головна | Статті | Як російська агресія впливає на ситуацію в Білорусі

Як російська агресія впливає на ситуацію в Білорусі

Як російська агресія впливає на ситуацію в Білорусі

Шість місяців війни вплинули як на білорусько-українські відносини, так і на ситуацію всередині Білорусі та ймовірність виходу лукашенка з політичної сцени.
Після введення російських військ до України лукашенко втягнув свою державу у війну, перетворивши Білорусь на плацдарм для збройних сил рф, чим остаточно втратив будь-яку можливість для маневрів на міжнародній арені та зруйнував білорусько-українські відносини.
На території Білорусі перебуває близько 1 тис. російських військових, розміщено 1 дивізіон ракетного комплексу «Іскандер», 3 дивізіони С-300 та C-400, що здійснюють ракетні пуски по Україні. Тобто, Білорусь стала співучасницею військових злочинів, вчинених на території України державою-агресором та, відповідно до вимог міжнародного права, повинна нести відповідальність, як і рф.
Проте, як і в минулі роки, лукашенко намагається зберегти можливість поновлення відносин з Заходом і демонструє деякі елементи суверенітету та самостійності. Віддавши на службу військовим потребам росії територію своєї країни, повітряний простір та інфраструктуру, він так і не наважився ввести на територію України білоруські війська, незважаючи на тиск путіна.

Насправді головним стримуючим чинником для лукашенка стало розуміння, що у такому випадку великий відсоток білоруських військових перейдуть на український бік. Тим не менше, кремль докладає чимало зусиль, щоб допомогти лукашенку вижити.

Путін вважає, що будь-який новий президент Білорусі буде для москви ще гіршим, ніж норовливий лукашенко. Значна фінансова допомога, десант пропагандистів із москви для контролю білоруського ефіру, засилля російських спецслужб в силових структурах Білорусі наразі дозволяють лукашенку залишатись на посаді. Але, незважаючи на те, що він фізично утримав владу в Білорусі шляхом репресивних дій, жодної міжнародної легітимності, крім кремля, йому повернути не вдалося.

У відповідь на підтримку росії західні країни наклали на Білорусь жорсткі санкції, які сильно вдарили по всіх секторах економіки. Так, липнева інфляція в країні досягла понад 20%, тоді як реальні доходи білорусів у січні-червні скоротилися майже на 3%.

Крім того, жорстокі репресії певною мірою змогли подолати протестний рух всередині Білорусі. Багато опонентів влади були змушені виїхати за межі країни, де продовжили активну політичну діяльність або опинилися ув’язненими.

За нових умов білоруська опозиція вирішила змінити тактику боротьби з режимом лукашенко. На початку війни в Білорусі відбулись масові вуличні акції підтримки України, по всій країні силовики затримали понад тисячу людей. Активізувались т.зв. рейсові партизани, які підривами колій намагаються сповільнити просування російських військ до українського кордону, постійно діє інформаційний ресурс «Білоруський гаюн», який в режимі реального часу інформує про вильоти військової авіації з території Білорусі та запуски ракет для того, щоб українці могли завчасно зреагувати. На боці України борються одразу два білоруські полки – імені Кастуся Калиновського та «Пагоня».

Через своє прагнення втримати владу будь-якою ціною, режим лукашенка грубо придушив масове мирне повстання за допомогою поліцейських. Пропагандисти з екранів білоруських телеканалів критикують «коллективный Запад» за військову допомогу Україні, а також просувають наратив, що «бандерівці» планують захопити Брестську і Гомельську області».

Але чи зможе він і надалі утримувати владу?

Більшість експертів дійшли одностайної думки, що позиції лукашенка щодо подальшого перебування при владі після підтримки російської агресії сильно похитнулись. Адже в останні два роки політична стійкість лукашенка будувалася на фінансовій та ресурсній підтримці кремля, які через війну та санкції наразі перебувають в критичному стані. Після поразки у війні з Україною путін, щоб самому утриматись в кремлі, буде змушений «здати» білоруського диктатора як компенсацію за мир. Тоді лише від самих білорусів залежатиме, чи лукашенко отримає відплату черговими санкціями, або сидітиме на лаві підсудних як військовий злочинець.

Аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО підготували лонгрід на тему: Чи дійсно путін відсторонив шойгу від управління «спецоперацією» та чому? Детальніше за посиланням: cpd.gov.ua/main/prychyny-jmovirnogo-vidstoronennya/

  #інфотерор

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest