Головна | Статті | Як події в Україні впливають на ситуацію в Карабаху

Як події в Україні впливають на ситуацію в Карабаху

Як події в Україні впливають на ситуацію в Карабаху

Військовий конфлікт між Азербайджаном та Вірменією знову набирає обертів. 

12 грудня азербайджанські громадські та екологічні активісти заблокували в Лачинському коридорі єдину автомагістраль Степанакерт (Ханкенді) – Горіс, що з’єднує Вірменію із самопроголошеною Нагірно-Карабаською Республікою, а 13 грудня повністю перекрили постачання туди газу. Такі дії Азербайджану підпадали під мандат Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ), членом якого є Вірменія. Відповідно до нього, розміщені у цьому регіоні російські «миротворці» мали б розблокувати транзит, проте вони ухилилися від будь-якого використання сили, щоб зупинити дії Азербайджану, а лише перекрили дорогу по обидва боки від протестувальників, заблокувавши доступ із Вірменії до Степанакерта.

Нагірний Карабах – регіон на Півдні Кавказу з юридичної точки зору є територією Азербайджану, проте посол США у Вірменії Лін Трейсі кілька разів підкреслювала, що статус Нагірного Карабаху не визначений. Конфлікт через цей регіон розпочався у 1988 році і з різною активністю продовжувався до осені 2020 року, коли Азербайджан та Вірменія за посередництва росії підписали угоду про припинення бойових дій. За договором, що спричинив протести опозиції в Єревані, Азербайджан повернув контроль над значною частиною Нагірного Карабаху.  

❓Для чого це Азербайджану?

Азербайджан використовує перекриття автотраси як потужний інструмент тиску на Вірменію. Пов’язано це, насамперед, з економічним інтересом. В частині Карабаху, що перебуває під контролем російського миротворчого контингенту, розташовано понад 150 родовищ різних корисних копалин, у т.ч. золота, ртуті, міді, олова та цинку. Азербайджан стверджує, що через автомагістраль видобуті на території Азербайджану корисні копалини вивозяться до Вірменії і таким чином намагається змінити ситуацію.  

 ❓ Яку мету переслідує рф і як це стосується України?

🔻Чому рф не забажала виконувати свої зобов’язання та ставати на захист Вірменії?   

По-перше, рф не може дозволити йти на силовий розгін блокувальників, оскільки це дасть підстави Азербайджану розірвати угоду про перебування у Карабаху російських «миротворців». А нинішніх дипломатичних чи економічних можливостей москви вже недостатньо, щоб тиснути на Азербайджан, який відверто підтримує Туреччина, що має в регіоні свій інтерес. Йдеться про Зангезурський коридор – дорогу, яка зараз перебуває під контролем Вірменії та з’єднує основну частину Азербайджану з Нахічеванською автономною республікою. А оскільки Нахічевань має кордон із Туреччиною, такий коридор має забезпечити безконтрольне пересування вантажів між Азербайджаном та Туреччиною. У разі функціонування нового коридору питаннями безпеки в ньому займатимуться російські силовики, що надасть можливість додаткового посилення залежності Вірменії від рф та фактично створити там новий осередок ЗС рф. 

Крім того, транспортний коридор корисний рф для транспортування товарів в обхід міжнародних санкцій. Доля союзної Вірменії чи карабаських вірмен стали «розмінною монетою» для росії, для якої набагато важливіше отримати поступки від Анкари, зокрема у питаннях, пов’язаних із підтримкою війни проти України.

🔻По-друге, на думку Держсекретаря США Е.Блінкена, «росія штучно загострює ситуацію в Карабаху для зміщення фокусу уваги від України».

Проте розрахунок росії на готовність Азербайджану надати транспортний коридор для обходу санкцій може виявитися марним. Адже Азербайджан завжди підтримував територіальну цілісність України і навряд чи захоче піти на поступки росії. 

10 грудня МЗС Азербайджану заявило про надання Україні електрообладнання на суму понад $800 тис., що викликало роздратування в кремлі. А російський пропагандист м.александров навіть запропонував завдати ракетного удару по Азербайджану.  

❓ Реакція Вірменії?

Звичайно, готовність кремля «здати» свого союзника в обмін на поступки Туреччини у питанні війни з Україною підсилює антиросійські настрої у Вірменії до такого рівня, що незабаром це може призвести до корекції зовнішнього курсу Єревана, не виключаючи виходу зі складу ОДКБ та інших створених росією організацій. Про таку можливість натякає і спікер парламенту Вірменії А.Симоньян, який переконаний, що «в майбутньому доведеться розглядати інші варіанти безпеки Нагірного Карабаху, альтернативний російській миротворчій місії». Кілька тисяч людей пройшлися центром Єревану з прапорами США і Вірменії та закликами до виходу з ОДКБ.

‼️Очевидно, що агресія проти України призвела до істотного послаблення міжнародних позицій росії в регіонах Південного Кавказу, які у кремлі відносили до своїх «традиційних зон впливу». Кремль поступово втрачає Вірменію та Азербайджан як свої форпости на Південному Кавказі і створює загрозу перетворення карабахського конфлікту на «другий фронт» проти росії.

🔷Аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО підготували лонгрід на тему «Чи вплине зима на перебіг подій в Україні?»  Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-vplyne-zyma-na-perebig-vijny-v-ukrayini/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest