Головна | Статті | Що стоїть за кадровими перестановками в керівництві російської армії

Що стоїть за кадровими перестановками в керівництві російської армії

Що стоїть за кадровими перестановками в керівництві російської армії

Як повідомляє російський пропагандистський ресурс «РИА Новости» з посиланням на поінформоване джерело, секретним президентським указом генерала суровікіна звільнено з посади головнокомандувача повітряно-космічних сил (ПКС) росії. Тимчасовим виконувачем обов’язків головнокомандувача призначено начальника головного штабу ПКС генерал-полковника в. афзалова. 

Новина не стала сенсацією, адже за результатами розслідування «заколоту пригожина» суровікіна вже майже два місяці немає в публічному просторі.

Що означають перестановки в армії рф?

Не є великим секретом, що крупні групи впливу з вищих політичних кіл росії ведуть багаторічну запеклу боротьбу за владу в кремлі (групи прихильників пригожина, військових шойгу, силовиків патрушева та директора росгвардії в. золотова тощо). Хоча результати «спецоперації» загрожують рейтингу путіна, наразі група шойгу перемагає, бо кремлівський керманич переконаний у його лояльності. Саме це дає можливість шойгу маніпулювати путіним та усувати власних противників. Тож публічна критика суровікіним корупції та непрофесіоналізму командування в зс рф обумовила його жорсткий конфлікт зі шойгу. Використавши як привід програш «маршу пригожина» (однією з вимог якого була саме відставка міністра оборони та начальника генштабу), шойгу зміг представити путіну моральну підтримку суровікіним бунту як прояв нелояльності особисто до нього. Так, невдача «маршу» призвела до репресій військових, які його підтримали, і до них зарахували й суровікіна. Подальша його доля залежить від рішення шойгу – за інформацією ЗМІ, суровікіна залишено у розпорядженні міноборони. Найімовірніше його очікує якась принизлива посада з подальшим виходом на пенсію «за станом здоров’я». Проте в конфлікті «путін-шойгу-пригожин» повного успіху не досяг ніхто. Щоб не посилювати угруповання шойгу-герасимова в армії, путін не наважився розправитися з пригожиним і, попри вимоги ображеного шойгу, відправив його до Білорусі. Для російських військових це стало доказом того, що група шойгу-герасимова не має політичного майбутнього.

Що змінять армійські перестановки в ситуації на фронті? 

По-перше, усунення від командування окупаційними військами в Україні кадрового генерала з досвідом керівництва в «гарячих точках» суттєво ослабить ефективність «спецоперації». До того ж, разом із генералом після заколоту російські спецслужби затримали щонайменше 13 високопоставлених військових, 15 офіцерів відсторонили або звільнили. Тому, некомпетентність та корупція в армії набуватиме нових обертів, що остаточно дискредитує шойгу, герасимова та особисто путіна. 

По-друге, навіть усунення суровікіна не убезпечить шойгу надовго залишитись на «політичному плаву» – він має й інших недоброзичливців, які наполегливо добиваються від путіна його відставки. Це високопоставлені силовики (патрушев, бортніков, золотов), які намагаються замінити військовий генералітет «своїми» людьми, а для цього готують інформаційне підґрунтя для звинувачень клану шойгу-герасимов у провалі «спецоперації». Загострення міжкланової боротьби у путінському оточенні також вносить додатковий хаос в управління військами, деморалізує військових та підвищує соціальну напругу в суспільстві.

По-третє, все свідчить про те, що з усуненням суровікіна «розбірки» у військових колах лише посиляться. У російській армії сформувалась група так званих бойових генералів, які прагнуть відставки шойгу. Це командувач повітряно-десантних військ м. теплинський, екскомандувач 58-ї армії і. попов. Також у керівництві міноборони залишаються люди, цілком нелояльні до шойгу: т. шевцова (людина сердюкова), о. кузьменков (людина в. золотова), о. матовніков (людина  в. золотова). Крім того, залишаються невизначеними позиції звільненого суровікіна, адже призначений замість нього в. афзалов із 2018 року обіймав посади начальника головного штабу ПКС і був у безпосередньому підпорядкуванні суровікіна. При цьому, вже з липня 2023 року афзалов особисто без участі суровікіна звітував про успіхи ПКС перед начальником генштабу в. герасимовим. Тобто, дійсний розклад сил протистояння в зс рф стане відомий пізніше.

Очевидно, що путін все менше довіряє шойгу і хоча не наважується відправити у відставку «старого друга», тримає його під контролем та не стримує інші групи впливу. Тож, стверджується, що начальник генерального штабу в. герасимов насправді вже людина путіна, який просуває його як противагу політичним амбіціям шойгу. Як публічний жест переорієнтації своїх симпатій із шойгу на герасимова можна розглядати інспектування штабу так званої «сво» у ростові-на-дону в ніч на 19 серпня, коли російський диктатор   зустрівся саме із герасимовим.

❗️Невиправдані кадрові рішення свідчать про загострення внутрішньополітичної боротьби між вежами кремля та ослаблення координації діями російської армії в Україні.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Що стоїть за арештом гіркіна в москві? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/warnin/shho-stoyit-za-areshtom-girkina-v-moskvi/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest