Головна | Статті | Що стоїть за черговою ІПсО кремля щодо «мирних переговорів»

Що стоїть за черговою ІПсО кремля щодо «мирних переговорів»

Що стоїть за черговою ІПсО кремля щодо «мирних переговорів»

Останнім часом у соцмережах російського сегменту мережі «Інтернет» та прокремлівських пропагандистських ЗМІ поширюються чутки, що начебто 4 жовтня між рф і Україною відбудуться якісь «мирні переговори». У безапеляційній формі стверджується, що якщо Україна не погодиться на так звану мирну угоду, то після 4 жовтня почнеться «справжня війна, яку рф ще не починала». Для максимального охоплення молодіжної аудиторії у TikTok із зазначеним наративом з’явилося безліч провокативних відеороликів.

Що насправді стоїть за російським інформаційним вкидом?

За всіма характерними ознаками – це чергова інформаційно-психологічна спецоперація (ІПсО), вироблена за лекалами гібридної війни кремля проти України.

По-перше, переважна кількість фейкових публікацій не містить посилань на першоджерело, а їх репости здійснюються інтернет-ботами або «сайтами-сміттярками» та публічними сторінками груп, раніше відомими як розповсюджувачі російських наративів і фейків.

По-друге, автори фейку використовують найпоширеніший маніпулятивний прийом російських ІПсО – винести в заголовок «сенсаційну» назву, таким чином заманюючи читача на сторінку чи сайт. У цьому випадку відео та публікації, що активно розповсюджуються у соцмережах, супроводжуються «гучними» заголовками із загальним меседжем – «переговори або справжня війна, можливо і ядерна», спрямованим на залякування потенційного читача і привернення його уваги.

По-третє, переважна більшість оприлюднених фейкових відео мають схожу структуру, характерну для всіх російських ІПсО. Зокрема, це однобічне трактування та інтерпретація подій, для їх створення використані фрагменти зйомок військових конфліктів у різних регіонах світу або епізодів комп’ютерних ігор з накладеними звуковими доріжками, в яких зазвичай звучить гучна моторошна музика.

Навіщо росії черговий інформаційний вкид? 

Зазначена ІПсО – це один із проявів глобальної інформаційної кампанії кремля з дискредитації Української формули миру. Вочевидь, таким чином кремль намагається спонукати українську владу до початку «мирних» переговорів на своїх умовах. Неспроста увага всіх публікацій фокусується на даті 4 жовтня, адже саме цього дня 2022 року Президент України В. Зеленський затвердив рішення РНБО про неможливість переговорів із рф. Новий поштовх інформаційній кампанії з «примушення України до миру» розпочався зі скандальної пропозиції міністра закордонних справ рф с. лаврова під час виступу на 78 сесії Генеральної Асамблеї ООН, коли він звернувся до держсекретаря США Е. Блінкена з вимогою дати команду Зеленському скасувати рішення, яке забороняє вести переговори з рф і в такий спосіб запустити «мирні» переговори. Тож, основною тезою, яку кремль намагається просувати на міжнародних майданчиках та за допомогою фейкових вкидів, є те, що росія готова до перемовин з Україною, але реалізувати мирні ініціативи України за Формулою миру Зеленського «нереально», бо вони передбачають припинення вогню та вивід російських військ з усіх українських територій. Звісно, що виступи на міжнародних форумах і замовлені публікації в західних ЗМІ розраховані на дискредитацію запропонованого Україною мирного плану шляхом «розхитування» громадських протестів під приводом «втомленості» від війни в Україні, та ще й на тлі соціальних проблем у країнах Заходу. У такий спосіб рф прагне створити важелі тиску на керівництво цих держав і спонукати до підтримки «російських мирних пропозицій». Особливу увагу російська дипломатія приділяє розбіжності поглядів щодо «українського питання» в середовищі лідерів країн НАТО. Так, міністр закордонних справ Угорщини П. Сіярто після зустрічі з лавровим на полях сесії ГА ООН порадив іншим політикам «зробити те ж саме» і наполягав, що «Україна й росія повинні шукати рішення за столом переговорів якомога швидше».

Також москва «намагається залучити до підтримки своїх «мирних» ініціатив країни так званого Глобального Півдня – Африки, Азії та Північної Америки, які економічно та політично залежать від росії. На жаль, цьому деструктивному процесу сприятимуть результативні для кремля закордонні візити російських високопосадовців та спільні переговори у кремлі з лідерами Китаю, Індії та Північної Кореї, а також створення штучного утворення БРІКС. Тож, китайська позиція щодо врегулювання української кризи не передбачає відновлення України в кордонах 1991 року і виведення російських військ. До речі, сервіс TikTok, де розповсюджувались фейкові відео, належить пекінській компанії «ByteDance».

Таким чином, потужна дезінформаційна кампанія кремля зі спонукання українського керівництва до російських умов припинення війни набирає обертів. Єдиним захистом від фейкових новин російської пропаганди в соціальних медіа є критичне мислення та споживання перевіреного контенту.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чого росія очікує від чергового раунду дезінформаційної кампанії щодо України? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chogo-rosiya-ochikuye-vid-chergovogo-raundu-dezinformaczijnoyi-kampaniyi-shhodo-ukrayiny/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest