Головна | Статті | Що означає 12-й пакет санкцій ЄС проти росії

Що означає 12-й пакет санкцій ЄС проти росії

Що означає 12-й пакет санкцій ЄС проти росії

18 грудня ЄС схвалив 12-й пакет санкцій проти росії, який набуде чинності після публікації в Офіційному журналі ЄС. Президент України В. Зеленський подякував європейським партнерам за таку реакцію на агресивну війну росії в Україні.

Що нового містить черговий пакет європейських санкцій і як він відобразиться на спроможності росії продовжувати війну?

По-перше, переглянуто підхід до унеможливлення обходу санкцій та поставок до рф товарів і технологій подвійного призначення. Новий санкційний пакет передбачає, що експортери з ЄС під час укладання угод з третіми країнами заборонять реекспорт до росії таких товарів і технологій. Також Євросоюз поширив заборону на транзит через росію всіх товарів військового призначення та надання програмного забезпечення для управління підприємствами. Крім того, запроваджено санкції щодо відомих приватних військових компаній – «Андріївський хрест» (створений рпц), «Факел» і «Потік» (належать ПАТ «Газпрому»), «Царські вовки» (фінансується д. рогозіним), «Конвой» – голови анексованого Криму с. аксьонова, групи компаній «Редут» та їхнього глави а. каразія (колишній полковник сил спеціального призначення, організатор рекрутингу найманців). До списку потрапили помічник командира загону ОМОН «Арсенал» Нацгвардії а. фроленков і голова центру спеціального призначення «Витязь» о. бєлоглазов, що брали участь в окупації Бучі.

По-друге, суттєво посилилися економічні важелі впливу на кремль. 

•  Вперше з’являється заборона на прямий або непрямий імпорт, купівлю або передання діамантів із росії. Пряма заборона поширюється на непромислові природні та синтетичні алмази та ювелірні вироби з них. Погоджена на рівні «Групи семи» заборона почне діяти з 1 січня 2024 року, обмеження щодо російських діамантів, що обробляються в третіх країнах, впроваджуватиметься з 1 березня по 1 вересня 2024-го. 

•  ЄС вводить суворіші правила контролю за дотриманням «стелі цін» на нафту. З метою уникнення обходу цінового обмеження G7, посилюються правила для кращого визначення суден і суб’єктів, які допомагають рф обходити це обмеження. Щоб унеможливити використання рф вживаних танкерів для обходу заборони на імпорт російської нафти або нафтопродуктів, Рада вимагатиме повідомляти ЄС про продаж танкерів будь-якій третій країні.

•  ЄС ввів додаткові обмеження на імпорт товарів, які приносять росії значні доходи, такі як чавун, мідний дріт, алюмінієвий дріт, фольга тощо, на загальну суму €2,2 млрд на рік. Вводять нову заборону на імпорт скрапленого пропану з 12-місячним перехідним періодом.

Крім того, згідно з рішенням Ради ЄС, Швейцарія долучиться до обмежувальних заходів щодо імпорту заліза і сталі з росії та комплексу заходів імпортного контролю, які є практично еквівалентними заходам ЄС.

По-третє, ЄС додав до індивідуальних санкційних списків 29 нових суб’єктів, які безпосередньо підтримують військово-промисловий комплекс росії, а також «значну кількість фізичних і юридичних осіб». Зокрема, обмеження накладені на двоюрідну племінницю в. путіна г. цивільову та сина д. медведєва іллю. Її пов’язують з фондом «Захисники вітчизни», який «відіграє важливу роль у військовій агресії проти України» (на фонд також було накладено обмеження). Сина медведєва звинуватили в організації «дезінформаційної пропагандистської кампанії» через кураторство платформи «Яндекс» у росії, яка надає державні послуги в анексованих Донецькій, Луганській, Херсонській і Запорізькій областях.

Під санкції потрапили і російські пропагандистські ресурси та їхні представники, які працюють на окупованих територіях України (телеканали «Царьград», «Спас», «МирТелеком», «Кримтелеком», «Міранда медіа»). За організацію незаконного референдуму у вересні 2022 року санкції було запроваджено проти члена центральної виборчої комісії м. булаєва, члена партії «Справедлива росія» м. левічева, декана факультету політології МДУ а. шутова і ще 13 осіб, включно з головами херсонських і запорізьких виборчих комісій м. захарової і г. катющенко та головою московської міської думи о. шапошниковим. 

По-четверте, Євросоюз також запроваджує вимогу повідомляти про переказ коштів за межі ЄС будь-якою юридичною особою в межах ЄС, пов’язаною з юрособою з росії або російським громадянином чи фізичною особою, яка проживає в росії. Також ЄС забороняє громадянам росії володіти, контролювати або займати будь-які посади в керівних органах юросіб ЄС, які надають криптовалютні послуги росіянам. Водночас Єврокомісія затвердила пропозицію щодо доходів від заморожених активів росії – ці гроші підуть на відновлення України. 

Отже, 12-й санкційний пакет ЄС максимально усунув попередні прогалини, які дозволяли рф обходити обмеження у важливих секторах російської економіки. Це допоможе скоротити економічну основу війни в Україні та ще більше послабить російську військову машину.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Що заважає ефективності західних санкцій проти росії? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/shho-zavazhaye-efektyvnosti-zahidnyh-sankczij-proty-rosiyi/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest