Головна | Статті | Що не так із новою хвилею мобілізації в росії

Що не так із новою хвилею мобілізації в росії

Що не так із новою хвилею мобілізації в росії

Не є таємницею, що за рік російсько-української війни зс рф зіткнулися зі значними втратами особового складу, які перевищили 238 тисяч осіб. За даними Forbes, в Україні не залишилося жодного росіянина із тих, що перетнули кордон 24 лютого 2022 року. 

Вже у серпні 2022 року нестача живої сили була настільки очевидною, що путін був змушений розпочати першу хвилю так званої часткової мобілізації. Тоді призов не знайшов підтримки в суспільстві та спричинив масову втечу з росії до одного мільйона осіб. У результаті жорсткої мобілізації до лав російської армії було залучено приблизно 300 тисяч новобранців, що жодним чином не вплинуло на  боєздатність російської армії, адже новозалучені солдати виявилися вкрай неефективними на полі бою. Залучення в’язнів колоній для приватної військової компанії «вагнер» дещо стримало кризові явища, але ці підрозділи найчастіше використовувались як гарматне м’ясо для завалювання противника кількістю. Колосальні втрати в 30-40 тисяч із 50 тис. мобілізованих зеків швидко поновили проблему кадрів у російській армії. Незважаючи на спрощену практику набору рекрутів із числа не тільки ув’язнених, а й наркоманів та хворих на гепатит, обсяги їх вербування не встигають за темпами російських втрат на фронті.

Водночас у російській армії проявилась і друга негативна тенденція – учасників «сво» штучно розділили на перший та другий сорти. Частина «вагнерівців» повернулася до Африки, зокрема Центральноафриканської Республіки, а решта – до Білорусі, де вони в безпеці тренують білоруських військових. Непогано почуваються і чеченські формування, зняті з фронту нібито заради захисту бєлгородської області, а по факту – їх збереження. Поки українсько-російську межу захищають прикордонники, чеченці відпочивають у найдорожчих готелях бєлгорода. Для створення красивої картинки участі чеченських підрозділів у боях, «героями» пропагандистських роликів стають кадирівські офіцери, які командують армійськими підрозділами з різних національностей (від росіян до тувинців і бурятів). При цьому, звичайні російські військові не бачать ні відпусток, ні ротацій із передової, а за спроби привернути увагу до їхніх проблем чесних офіцерів швидко звільняють. Так, саме відмова міноборони та генштабу рф у ротації бійців на Запорізькому напрямку стала головною причиною протесту командувача 58-ї армії генерала попова, який закінчився його звільненням.

Не дивно, що росія насилу витягує оборонні операції в Україні, а до наступальних без додаткових поповнень просто не готова. Фактично, у кремля наразі залишається лише дві опції продовження війни: застосування тактичної ядерної зброї або пошук альтернативних шляхів поповнення особового складу зс рф. Застосування тактичної ядерної зброї поки що стримується побоюванням дзеркальної реакції країн НАТО. Оголошувати чергову хвилю мобілізації кремль не наважується через поширення антивоєнних настроїв у російському суспільстві та небажання віддавати життя за амбіційні плани путіна в колишній «братній» країні. Тим паче, що незважаючи на відсутність військових успіхів в Україні, російська влада неодноразово заперечувала плани проведення нової мобілізації.

Тому, було вирішено піти шляхом збільшення мобілізаційного резерву за рахунок підвищення граничного віку перебування в запасі.

14 липня держдума рф ухвалила у третьому читанні відповідний закон. Для військовозобов’язаних запасу у званні солдатів, матросів, сержантів, старшин, прапорщиків та мічманів вік призову збільшився з 35 до 40 років, молодших офіцерів – з 50 до 55 років, старших офіцерів – з 60 до 65 років. Тут варто згадати, що розпочата у 2019 році російська пенсійна реформа збільшила вік виходу на пенсію чоловікам з 60 до 65 років. Тож, для широкої категорії громадян вік перебування в запасі практично зрівнявся з пенсійним віком, тоді як середня тривалості життя у російських чоловіків – 69 років. До речі, практика «веслування» до армії всіх «до 65», незалежно від стану здоров’я, попередньо була відпрацьована в т.зв. «днр/лнр», і  тепер її вирішили поширити на всю росію.

❗️Чи змінить завуальована мобілізація в росії ситуацію на фронті?

Підвищення призовного віку свідчить про величезні мобілізаційні проблеми країни-агресорки. З українського фронту пішли частини, які вважалися наймотивованішими і здатними здійснювати штурмові дії «попри втрати». Спроби мотивувати підрозділи, що складаються зі звичайних мобілізованих, приречені на поразку. Експерти американського Інституту вивчення війни вважають, що мобілізація за рахунок людей передпенсійного віку не зможе серйозно вплинути на боєздатність росіян. Єдиним, хто буде радий людям літнього віку на передовій, так це пенсійний фонд, який зможе заощадити величезні гроші на припиненні виплати пенсій загиблим ветеранам.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Про що свідчать нові правила призову та вручення повісток у рф? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/articles/pro-shho-svidchat-novi-pravyla-pryzovu-ta-vruchennya-povistok-u-rf/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest