Головна | Статті | путін – 20 років невиконаних обіцянок. Економічна сфера

путін – 20 років невиконаних обіцянок. Економічна сфера

путін – 20 років невиконаних обіцянок. Економічна сфера

Кожна президентська кампанія путіна супроводжувалась його виступами на з’їзді «Єдиної росії» з планами, які він та його партія мають намір реалізувати у найближчі роки. 

Зокрема, серед обіцянок в сфері економіки в тій чи іншій інтерпретації невід’ємним було  досягнення темпів зростання економіки до 6-7% на рік та входження до п’ятірки найбільших економік світу.  

Ці промови стали офіційною програмою путіна на всі каденції. Але чи вдалося йому це здійснити?

🔸 Обіцянка. Наприкінці грудня 1999 року тодішній прем’єр-міністр путін вразив росіян впевненістю країни увійти до п’ятірки найбільших економік світу. «Щоб досягти виробництва ВВП на рівні сучасних Португалії чи Іспанії, нам знадобиться близько 15 років за темпів приросту ВВП не менше 8% на рік». Ця амбіційна заява людини, яка незабаром стала виконувачем обов’язків президента росії, отримала серед журналістів насмішкувате прізвисько «наздогнати Португалію».

🔻 Фактично. Темп зростання ВВП, який дозволив би за 15 років наздогнати Португалію, у росії реєструвався лише раз – 2000 року, понад 8% – у 2007 та 2008 роках (дані Світового банку). Рекорд квартального зниження ВВП на 12,2% був 2009 року після глобальної фінансової кризи. Після анексії Криму та першої хвилі викликаних нею санкцій економіка скорочувалася максимально на 3,1% (2015 р.).  За даними експертів S&P Global Market Intelligence, падіння ВВП росії 2022 року становитиме 11,1%. На країни, які запровадили санкції, припадає 56% російського експорту, через що під загрозою опинилося 15% ВВП. За таких темпів російській економіці знадобиться не менше 10 років, щоб в умовах санкцій повернутися на рівень хоча б 2021 року. Російське вторгнення в Україну відкинуло економіку рф на чотири роки назад лише за один квартал після нападу. Виправлення ситуації підвищенням податків загрожує соціальним вибухом — у населення просто немає грошей.

🔸 2009 року путін визнав, що в росії величезний розрив між багатими та бідними, і пообіцяв працювати над тим, щоб скоротити його: «Розрив між тими, хто має великі доходи, та тими, хто має мінімальні, у нас дуже великий. Обов’язково будемо над цим працювати».

🔻 Фактично. Згідно з останнім звітом аналітичної компанії Credit Suisse, нерівність доходів росіян залишається найвищою серед ключових економік світу. 2000 року 54% національного добробуту країни було зосереджено в руках 1% громадян, в 2016 року вони володіли рекордними 65% добробуту, а у 2020-му – 57%.  

 🔸 Обіцянка.  2007 року путін заявив: «Треба прагнути, щоб у нас зростав середній клас. Потрібно займатися цим постійно. І обов’язково це робитимемо в майбутньому».

🔻 Фактично. У березні 2020 року путін заявляв, що 70% громадян росії належать до середнього класу, бо заробляють понад 17 тисяч карбованців. Насправді до середнього класу зараховують лише тих, чий дохід хоча б на 25% вищий за медіанну зарплату по регіону. 2020 року медіанна зарплата по всій росії становить 35 тисяч рублів. Це означає, що половина росіян заробляє більше, а інша половина менше цієї суми. Експерти стверджують, що середній клас у країні так і не виріс. За підрахунками Інституту соціології РАН, 2006 року 20–22% росіян належали до середнього класу. Згідно з дослідженням НДУ ВШЕ, 2019 року до середнього класу належало 24% росіян — трохи більше, ніж на початку нульових. Однак 2020 року через пандемію 6% із них перейшли до категорії бідних.

🔸 Обіцянка: «За найближчі 10 років удвічі збільшимо обсяги дорожнього будівництва в країні» (2011 р.).

🔻 Фактично. За 2012–2015 рр. інвестиції у транспортну галузь впали на 27,3%, у тому числі залізничний транспорт – на 34,3%, автомобільний (автобусний) – на 50,8%. Якщо у 2011 р. було запроваджено 93 км нових залізничних ліній, то у 2015 р. – лише 18 км. Ступінь зношеності основних фондів загалом на транспорті зросла з 34,7% у 2011 р. до 41,1% у 2015 р., у тому числі на залізничному – з 30,4 до 36,3%, на автобусному – з 55, 3 до 59,2%. За даними МВС, погані дороги спричинили 40% дорожньо-транспортних пригод, що сталися в росії 2017 року.

❗️ Як бачимо, основні путінські обіцянки так і залишилися невиконаними. Внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну рівень економіки та бюджет росії впав до такого рівня, що міркування щодо її перебування серед більш-менш розвинених країн світу стало безглуздим. Російська економіка паралізована санкціями, споживання Європою газу знижується, а путіна критикують навіть найближчі топ-соратники. 

А далі буде…

🔷Аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО підготували лонгрід на тему «Чи вплине зима на перебіг подій в Україні?»  Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-vplyne-zyma-na-perebig-vijny-v-ukrayini/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest