Головна | Статті | “Інформаційна бомба” рф про “брудну бомбу” України

“Інформаційна бомба” рф про “брудну бомбу” України

“Інформаційна бомба” рф про “брудну бомбу” України


Основним інформаційним приводом російської пропаганди протягом останніх кількох днів, без сумніву, є тема української «брудної бомби». Її обговорюють на всіх міжнародних майданчиках, до яких має доступ росія, тиражують всі російські та проросійські іноземні ЗМІ. Загалом, вся ця театралізована постановка рф виглядає як чергова нав’язлива ідея кремля, що доповнює логічний ряд терористичного шантажу: «Чорнобильська АЕС» – «Запорізька АЕС» – «тактична ядерна зброя» – «Каховська ГЕС».

ЯДЕРНИЙ АРСЕНАЛ ЯК «РОЗМІННА МОНЕТА»

5 грудня 1994 року між Україною, Великою Британією, США та рф було укладено «Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку із приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї» або ж Будапештський меморандум. По факту — це угода про гарантії Україні у зв’язку з набуттям нею неядерного статусу.

Після початку російської війни проти України в українському суспільстві стала дедалі частіше побутувати думка про помилковість підписання угоди, оскільки її положення були фактично проігноровані. Та чи все так однозначно?

За словами першого Президента України Л.Кравчука, попри те, що український ядерний арсенал називали третім у світі за потужністю, ця міць була формальною. Зокрема, в інтерв’ю виданню Deutsche Welle Кравчук розповів, що «всі системи управління ракетами, штаби були в росії, валізка з пусковою кнопкою була у президента Б.Єльцина». Хоча ракети-носії вироблялися на заводі «Південмаш» у Дніпрі, ядерні боєголовки до них виготовлялися в росії.

До того ж, Україні на початку 1990-х просто бракувало грошей на налагодження власного виробництва боєголівок і їхнє обслуговування – тоді це коштувало близько 65 млрд доларів, а скарбниця була порожня.

Та окрім розмитих безпекових обіцянок Україна отримала ще й реальну економічну вигоду – паливо для атомних електростанцій та часткове списання газових боргів, що в часи вируючої економічної кризи 90-х було надважливим фактором.

ЧОМУ УКРАЇНА ДОСІ НЕЯДЕРНА?

Від самого моменту підписання Будапештського меморандуму питання відновлення ядерного статусу України обговорювали неодноразово. Народні депутати навіть реєстрували відповідні законопроекти. Та насправді на цьому шляху є чимало майже непереборних перешкод.

Насамперед Україна не збагачує уран, а вартість будівництва заводу з переробки радіоактивних речовин з подальшим виділенням плутонію, за різними оцінками експертів, стартує від $15 млрд.

По-друге, в Україні немає ВНЗ, які б здійснювали підготовку ядерників-зброярів, тож кадровий потенціал учасників теоретичної «ядерної програми» дуже обмежений.

Україна не має фінансових ресурсів на обслуговування ядерного арсеналу (за даними Міжнародної компанії за скасування ядерної зброї (ICAN). Мінімальні витрати на утримання ядерної зброї складають близько $600 млн.

І останнє. Україна не має політичної волі на відновлення ядерної програми, про що заявив Міністр закордонних справ України Д.Кулеба, виступаючи на засіданні Генасамблеї ООН: «Україна зробила історичний внесок у забезпечення глобальної безпеки. 1994 року ми провели денуклеаризацію, відмовившись від третього за величиною ядерного арсеналу в світі. У нас немає планів з відновлення ядерної зброї».

При цьому не варто забувати, що в разі початку Україною власної ядерної програми, вона потрапить під безпрецедентний зовнішній тиск, і не гарантовано, що лише політичний.

«ІНФОРМАЦІЙНА БОМБА» ПРО «БРУДНУ БОМБУ»

Новим наративом російської пропаганди стало звинувачення України в тому, що вона хоче застосувати «брудну бомбу». В один момент майже вся російська військово-політична верхівка почала «кричати» про це на весь світ: постійний представник рф при ООН в.небензя – керівникові ООН А.Гутеррішу, міністр оборони рф с.шойгу – колегам у США, Великій Британії, Франції, Туреччині, Китаї та Індії, начальник генштабу в.герасимов – начальнику штабу оборони Великої Британії Е.Радакіну та голові Об’єднаного комітету начальників штабів США М.Міллі.

Та в Україні одразу заговорили про абсурдність такого звинувачення. Зокрема, Міністр оборони України О.Резніков заявив, що «звинувачення росії в тому, що Україна створює «брудну бомбу», яка може призвести до радіаційного забруднення, абсурдні й покликані зупинити постачання зброї та підготувати виправдання для ядерних погроз самої росії».

Незважаючи на масованість російської інформаційної атаки, не повірили в неї і на Заході.

Генсек НАТО Є.Столтенберг застеріг росію від ескалації під приводом звинувачень України у намірах застосувати «брудну бомбу»: «Зараз росія намагається фальшиво звинуватити Україну у підготовці до використання радіоактивної «брудної бомби» на власній території. Союзники по НАТО відкидають це очевидно фальшиве звинувачення. Росія часто звинувачує інших у тому, що вона має намір зробити сама. Ми вже бачили таку тенденцію раніше – від Сирії до України. Росія не має використовувати фальшиві приводи для подальшої ескалації. Світ дуже уважно за цим спостерігає».

Зважаючи на таку реакцію цивілізованого світу, стає очевидним, що в майбутньому росії буде дедалі складніше просувати власні деструктивні інформаційно-психологічні операції, хто би з російських можновладців не був їхнім джерелом.

РОСІЙСЬКИЙ (НЕ)БЛЕФ, АБО ОПЕРАЦІЯ «ПІД ЧУЖИМ ПРАПОРОМ»

Чи є ймовірність, що росія не блефує? Насправді на 100% відкидати таку ймовірність не можна. Як повідомив український «Енергоатом», «протягом останнього тижня окупанти здійснюють несанкціоновані будівельні роботи на території сухого сховища відпрацьованого ядерного палива Запорізької АЕС. Український персонал і представників МАГАТЕ, які зібралися на майданчику ЗАЕС, на місце будівництва загарбники не допускають».

Проте вірогідність того, що кремль проведе операцію «під чужим прапором» з підриву «брудної бомби», є мінімальною. Це твердження випливає зі світової реакції на божевільні звинувачення рф на адресу України – світ просто не повірив росії.

Підтверджується російський блеф і заявою заступника постійного представника рф при ООН д.полянського, який заявив: «Росія надала докази про «брудну бомбу» України на Радбезі ООН… в керівних колах Києва через інформацію рф про «брудну бомбу» почалась метушня, є сигнали, що вони намагаються «згорнути» цю програму».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest