Головна | Статті | Реакція світової спільноти на події в Оленівці

Реакція світової спільноти на події в Оленівці

Реакція світової спільноти на події в Оленівці
Реакція світової спільноти на події в Оленівці

Щонайменше 53 українських військовополонених загинули, 130 людей зазнали поранень 28 липня, коли колонію в окупованому селищі Оленівка Донецької області було зруйновано вибухом (за «дивним збігом обставин» жоден працівник колонії не постраждав). Підтримувані рф бойовики і Міноборони росії заявили, що причиною нібито став обстріл з боку українських сил ракетами HIMARS. Проте, за оцінками британських експертів, аналіз супутникових знімків будівлі колонії до і після вибухів підтверджує, що до загибелі військовополонених призвів використаний всередині будівлі колонії термобаричний вибуховий пристрій.

Пошкодження будівлі та жертви від пожежі, а також відсутність кратера від удару та відсутність пошкоджень від вибуху підтверджують застосування термобаричної зброї типу РПО-А «Шмель» або МРО-А. У спільній заяві українських силових відомств події в колонії названо терористичним актом і масовим вбивством, скоєним росією. Головне управління розвідки МО України заявило, що вбивство українських військовополонених здійснили найманці зі складу ПВК «Вагнера» (Ліга) за особистою командою номінального власника вказаного ПВК є.пригожина без узгодження з керівництвом мо рф.

Українська військова розвідка вважає, що головною метою теракту стала спроба приховування фактів тотального розкрадання коштів, виділених на утримання українських військовополонених, а поштовхом – інформація про приїзд комісії з москви для перевірки витрат виділених коштів і умов утримання полонених.

Ще однією метою вибухів там назвали збільшення соціальної напруженості в Україні. Перехоплені СБУ телефонні розмови також підтверджують провину рф у навмисному знищенні українських військовополонених.

Незалежні OSINT-дослідники провели свій аналіз опублікованих в мережі супутникових знімків території Оленівської колонії та дійшли висновку, що це був заздалегідь спланований російський військовий злочин і військовополонені могли бути вбиті до вибуху, який пізніше був використаний як прикриття для звинувачень України.

Дослідниками висувається також версія, що істеричними звинуваченнями України в обстрілі колонії росія намагається приховати факти катувань та розстрілів українських бійців, які відбувалися за наказом російського командування та терористів, а також залякати ЗСУ та власну армію.

Трагедія в СІЗО в Оленівці спричинила бурхливу реакцію на Заході.

ООН заявила про готовність надати експертів для розслідування обстрілу колонії.

Міжнародний комітет Червоного Хреста висловив бажання допомагати пораненим.

Держсекретар США Ентоні Блінкен наголосив, що Сполучені Штати робитимуть усе, щоб винні у загибелі військовополонених в Оленівці були притягнуті до відповідальності.

Посол США в Україні Бріджит Брінк назвала неприпустимим теракт в Оленівці та варварське поводження російських військових з українськими військовополоненими.

Конгресмен від Штату Пенсильванія Браян Фітцпатрік заявив, що росія є «спонсором тероризму» та «вбивчим терористичним режимом, який взагалі не зважає на людське життя».

Президент Естонії Алар Каріс заявив, що «масове вбивство» в Оленівці «є ще одним доказом того, що росії байдужі людські життя та міжнародне право».

Президентка Молдови Майя Санду була «приголомшена і нажахана вбивством росією військовополонених в Оленівській виправній колонії».

Посолка Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс закликала до міжнародного розслідування подій в Оленівці, які, на її думку, можуть бути частиною моделі «воєнних злочинів росії».

МЗС Франції в офіційній заяві підтвердила готовність участі в розслідуванні спільно з українськими судовими органами та Міжнародним кримінальним судом.


Швидкість реакції та масштаби пропаганди з росії вказують на те, що це – спланований злочин окупантів, орієнтований на психологічний терор, деморалізацію та виснаження українського суспільства. Міжнародні правозахисні організації мають негайно провести міжнародне розслідування злочину та домагатися покарання всіх причетних. Крім того, вкрай цинічна провокація російських окупаційних військ в Оленівці стала черговим аргументом у питанні необхідності якнайшвидшого визнання рф країною-терористом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest