Головна | Статті | Вплив перебігу російсько-української війни на безпеку Молдови

Вплив перебігу російсько-української війни на безпеку Молдови

Вплив перебігу російсько-української війни на безпеку Молдови

Вплив перебігу російсько-української війни на безпеку Молдови.

З початку війни кордон Молдови перетнули близько півмільйона українських біженців, серед яких 100 тисяч залишилися в країні.
Нинішнє проєвропейське керівництво Республіки Молдова засудило війну росії проти України, проте відмовилось долучитися до антиросійських санкцій. Президентка Молдови Мая Санду вважає, що приєднання до антиросійських санкцій може загрожувати постачанню газу до Молдови, і при цьому не завдасть шкоди росії.

«ПМР» не розраховується з рф за спожитий газ, а борг перед «Газпромом» перекладається на Кишинів. Нині він становить майже $7,4 млрд. Молдова платить подвійну ціну своєму сепаратистському регіону за газ та електроенергію. Тому залежність Молдови від російських енергоресурсів справді є проблемою.

У громадській думці Молдови цілком домінує прозахідний погляд. А вступ Молдови до Євросоюзу підтримують близько двох третин мешканців країни. Переважна більшість жителів Молдови підтримують та співчувають Україні. Втім майже чверть населення, за свідченнями соціологів, підтримують російську агресію.

Результати опитувань щодо війни майже повторюють результати минулорічних парламентських виборів – тоді за проєвропейську “Дія та солідарність” президентки Санду проголосували 53%, а за проросійський блок комуністів та соціалістів – 27%.

Сприяє поширенню російської пропаганди наявність філій російських телеканалів та медіаполітика телеканалу «Primul in Moldova», який асоціюють з екс-президентом-соціалістом І.Додоном. Цей канал та філії російських телеканалів оштрафовані регулятором за упереджене висвітлення подій в Україні.

Згідно з наративами проросійських пропагандистських джерел, «в разі нападу Молдови на Придністров’я» слід очікувати суспільно-політичну дестабілізацію Гагаузії з метою відділення цього регіону від Кишинева.

Через вплив екс-президента І.Додона на сепаратистські проросійські настрої частини населення, молдовська генпрокуратура порушила кримінальну справу за підозрою в корупції через відеозапис зустрічі І.Додона та колишнього лідера Демократичної партії В.Плахотнюка.

Нині втікач молдовський олігарх В.Плахотнюк зі статками $2–2,5 млрд звинувачується у відмиванні коштів, організації злочинного угруповання, вимаганні та шахрайстві. Раніше І.Додон заперечував свої зв’язки з найбагатшою людиною Молдови. Арешт і обшуки були для нього настільки несподіваними, що його кум-спільник намагався проковтнути речові докази.
З огляду на системні коментарі російських пропагандистів, арешт І.Додона став несподіваною та влучною протидією проросійському сепаратизму в Молдові.

Президентка Мая Санду в Європарламенті врешті заявила, що російські військові мають полишити Придністров’я, оскільки вони порушують нейтралітет республіки. Але суверенітет Республіки Молдова за умов перебування при владі проєвропейського уряду не задовольняє кремль, навіть за умови нейтралітету країни. Окупанти вже оприлюднили плани введення російських військ рф до Придністров’я в разі встановлення повного контролю над Донбасом та Півднем України.

Таким чином, доля незалежності Молдови безпосередньо залежить від перебігу російсько-української війни. Нині бюджет 7-тисячної армії цього року складає до $47 млн. Молдовська армія потребує оснащення за стандартами НАТО, щоб не допустити нападу росії. Через загрози, які несе присутність російських військ у Придністровському регіоні, врегулювання не може бути внутрішнім питанням Молдови, а є питанням безпеки всієї Європи.

#stoprussia 
#інфотерор

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest