Головна | Статті | Газовий шантаж путіна як маніпуляція для обходу антиросійських санкцій

Газовий шантаж путіна як маніпуляція для обходу антиросійських санкцій

Газовий шантаж путіна як маніпуляція для обходу антиросійських санкцій

Маніпулятивні заходи рф з посилення газового шантажу ЄС з метою політичного тиску.

Протягом 9 років росія використовувала газовий шантаж у гібридній війні проти України. Зафіксовані інформаційно-психологічні кампанії мали чіткі повторювані наративи про те, що «Україна не виживе» без російського газу. Зараз спостерігається екстраполяція тих самих наративів на західну аудиторію. Росія залякує європейців енергетичною кризою внаслідок можливої нестачі газу. Кремлівські медіа роблять висновок, що в разі неспроможності урядів розв’язати проблему постачання енергоносіїв, у благополучних європейських країнах можуть спалахнути протестні масові заходи.

Зупинимось на основних маніпулятивних психологічних операціях, що використовує російська пропаганда

Непередбачуваність дій кремля

Виходець з КДБ путін, підігріваючи страхи європейців, використовує невизначеність своїх дій щодо російського газопостачання як елемент психологічного терору.

Маніпулюючи залежністю деяких країн від газу, путін намагається емоційно виснажити уряди та налаштувати суспільство проти керівництва держав. Отже, газ для кремля – не економічна, а політична зброя. Для поглиблення енергетичної кризи росія спочатку вимагала платити рублями за газ і перекрила газопостачання до Польщі, Болгарії, Фінляндії, щоб змусити інших виконувати свої умови. А тепер, навіть деякі компанії, що сплачують у рублях, вже не отримують газ.

Зміна потужностей ГТС

«Газпром» продовжує заробляти на газовому ринку та, водночас, паралізує підготовку ЄС до нового опалювального сезону. Він заборонив використовувати газогін «Ямал» через Польщу та ігнорує потужності української ГТС, використовуючи лише 40% її доступного потенціалу. 

Європейські газові сховища заповнені на 60% і нинішніми темпами, які штучно створила росія, їх не встигнуть наповнити до необхідного рівня, а при повному відключенні може настати енергетична криза.

Водночас 25 липня «Газпром» без попередження різко збільшив тиск на магістральному газопроводі «Уренгой-Помари-Ужгород» на ділянці українського кордону з рф, що ледь не призвело до аварії. 

«Північний потік – 2»

Показовою маніпуляцією стало зменшення обсягів постачання «Північним потоком» до 40% від номінальної потужності в середині червня нібито через ремонт однієї з восьми турбін. Канада пішла на порушення санкцій та відправила відремонтовану турбіну до Німеччини. Але російська сторона відмовляється приймати турбіну та вимагає специфічні документи, які свідчать, що передача цього обладнання не порушує санкції. Все це відбувається для того, щоб змусити ЄС запустити «Північний потік-2». І під час вояжу до Ірану путін заявив про це відкрито, «якщо в ЄС хочуть газу, то мають розконсервувати «Північний потік-2».

Ціни 

Основна мета «Газпрому» – підтримувати невизначеність у постачанні газу для коливання цін. За півтора місяці літа росія домоглась двократного зростання цін на газ у Європі, знижуючи обсяги поставок через усі наявні маршрути. 

Після повідомлення про нове зменшення обсягів постачання ціни на газ на світових ринках з 1 червня зросли вдвічі — з $923 до $1949 за 1000 куб. м. Водночас, середньомісячний імпорт газу трубопроводами з росії до ЄС зменшився на 33% порівняно з 2021 роком. З початку року рф втратила майже половину свого ринку в ЄС. Залежність Європи від російського газу зменшилася з 40% до 20% від обсягу імпорту газу. А обсяги постачання скрапленого природного газу зі США вперше перевищили рівень постачання російського.

Проте у Євросоюзі готові до подальшого газового шантажу росії аж до повного відключення газу. Єврокомісія днями запропонувала країнам ЄС добровільне скорочення споживання з 1 серпня 2022 року по 31 березня 2023 року на 15%. Угорщина стала єдиною країною, яка не підтримала запропонований Єврокомісією план економії газу, та навіть вирішила купувати газ в росії в обхід України.

А от, наприклад, уряд Німеччини планує скористатися цим приводом, щоб на законодавчому рівні знизити температуру опалення в громадських будівлях до 19 градусів, а також впровадити заборону громадянам підігрівати газом воду у своїх басейнах. Тих, хто заощаджуватиме пальне, планують стимулювати фінансово.

З огляду на те, що Канада пішла на порушення санкцій, поставивши Німеччині турбіну, а також на тлі наближення опалювального сезону кремль найближчим часом посилюватиме тактику шантажу, щоб знівелювати ефективність західних санкцій. 

Також за допомогою газового шантажу путін хоче дотиснути європейських лідерів зменшити або згорнути  допомогу Україні, щоб схилити Київ до переговорів на умовах кремля.

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest