Головна | Статті | Наслідки нової морської доктрини рф для України та світу

Наслідки нової морської доктрини рф для України та світу

Наслідки нової морської доктрини рф для України та світу

Наслідки нової морської доктрини рф для України та світу.

У день російського флоту 31 липня президент росії в.путін затвердив нову Морську доктрину Військово-морського флоту рф, яка замінила попередню, ухвалену 2015 року.  

В чому полягають її новації?

Визначальним чинником у відносинах рф із НАТО є неприйнятність просування інфраструктури Альянсу до кордонів країни.

Основними загрозами для росії вказуються «курс США на домінування у Світовому океані та зростання активності НАТО», «прагнення США та їх союзників до обмеження доступу рф до ресурсів світового океану та життєво важливих морських транспортних комунікацій» і міжнародний тиск на росію.

Для «здійснення контролю за безпекою функціонування морських транспортних комунікацій в азійсько-тихоокеанському регіоні» росія планує побудувати нові морські бази.

Пріоритетами морської політики на індоокеанському, середземноморському регіонах є збереження та підтримка військово-морської присутності рф у районі Перської затоки, «розвиток стратегічного партнерства та військово-морського співробітництва» з Індією, Іраном, Іраком, Саудівською Аравією та іншими державами регіону.

Передбачається «посилення угруповань сил Чорноморського флоту та розвиток їхньої інфраструктури в Криму» та на узбережжі Краснодарського краю, збільшення частки суден, що ходять під прапором росії та будівництво нових портових комплексів у Балтійському морі.

Передбачено активізацію морської діяльності рф на архіпелагах Шпіцберген, Земля Франца Йосипа, Нова Земля та острові Врангеля.

Нова Доктрина допускає застосування військової сили у разі «вичерпання повноважень політико-дипломатичних та інших несилових інструментів у життєво важливих районах Світового океану».

Окремий пункт присвячений підготовці до війни цивільної морської інфраструктури та передбачає передачу вмф рф цивільних кораблів.

Хоча нова морська доктрина не згадує про конфлікт в Україні, безперечно, вона з’явилася на тлі посилення конфлікту росії із Заходом через війну в Україні, і передбачає «всебічне посилення геополітичних позицій росії» у Чорному та Азовському морях.

Таким чином, нова російська стратегія  свідчить про курс кремля на панування в Світовому океані та глобальне суперництво зі США через створення нових морських баз у світі, а також посилення чорноморського флоту й посягання на Арктику.

З точки зору морської юрисдикції, прагнення росії на домінування у Світовому океані порушує порядок, встановлений міжнародними конвенціями з морського права, що створює загрозу безпеці мореплавства та охороні морського довкілля.

Враховуючи численні морські проблеми росії, плани зберегти за собою статус великої морської держави оцінюється західними експертами як нереалістичні.

Такий висновок обґрунтовується неготовністю військово-морських сил рф, навіть обладнаними розрекламованими гіперзвуковими комплексами «Циркон» відповідати об’єднаним силам НАТО та США. Адже у складі ВМС США – 11 авіаносців із відповідними кораблями супроводу, а у росії — один авіаносець поважного віку крейсер «Адмірал Кузнєцов», який зараз у ремонті. Росія поки навіть у планах не має будівництва кораблів такого класу. 

Ставка на можливості використання для воєнних цілей кораблів торговельного та рибопромислового флоту обмежується:

мізерною часткою російських торгових судів, що беруть участь у глобальних міжнародних перевезеннях, 

поганою ситуацією з науково-дослідним флотом,

міжнародними санкціями проти російської суднобудівної галузі, 

претензіями іноземних держав на російські острівні території та шельф,

зусиллями країн послабити контроль росії над Північним морським шляхом.

Таким чином, нова морська доктрина спричинить подальше загострення військового протистояння «росія-НАТО», остаточно виснажить державний російський бюджет та посилить антимілітаристські настрої громадянського суспільства в самій росії.

#інфотерор

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest