Головна | Статті | Наслідки обмеження на імпорт російського золота до ЄС

Наслідки обмеження на імпорт російського золота до ЄС

Наслідки обмеження на імпорт російського золота до ЄС

Наслідки обмеження на імпорт російського золота до ЄС.

Через вторгнення росії в Україну Єврокомісія анонсувала сьомий пакет санкцій проти рф.  Новий пакет санкцій має на меті підвищити ефективність попередніх шести санкційних пакетів, а також передбачає заборону на імпорт до ЄС російського золота, зокрема через треті країни.

Черговий пакет передбачає також розширення персональних санкцій щодо фізичних та юридичних осіб, причетних до російської агресії, посилення контролю за експортом подвійного призначення та провідних технологій. Крім цього, Єврокомісія пропонує продовжити на півроку час дії вже запроваджених санкцій. Посли країн ЄС зберуться для затвердження “золотого пакету” цього тижня. Обмежувальні заходи відкореговані таким чином, щоб не перешкоджати імпорту продовольства з рф на тлі зростання цін на продукти харчування та продовольчої кризи.

Єврокомісія почала розробляти плани щодо заборони золота з росії ще минулого місяця. США, Велика Британія, Японія та Канада оголосили про відмову від купівлі золота в рф ще наприкінці червня на зустрічі “Великої сімки”.  

Очікується, що до них приєднаються Німеччина, Італія та Франція. Поки не зрозуміло, чи торкнеться це обмеження лише експорту золота з рф, або і імпорту до росії.

Які наслідки матиме “золотий пакет” санкцій проти росії? 

Цей захід дозволить активізувати заморожування російських активів країнами Євросоюзу та відпрацювати механізм передачі Україні заарештованих золотовалютних резервів Центробанку рф у якості репарації для майбутнього відновлення країни після війни.

РФ щорічно виробляє близько 10% всього світового золота. Продаж золота — другий за прибутковістю експорт росії після енергоносіїв з обсягами експорту до $15,4 млрд. на рік. У 2019 році близько 90% російського експорту золота йшло до Великої Британії. Золото – найважливіший актив російського центрального банку, якому через санкції Заходу вже обмежили доступ до деяких валютних активів на Заході. З початком війни попит на російське золото зріс, оскільки російські олігархи кинулися його купувати, сподіваючись вивести свої гроші з-під санкцій. 

На початок 2022 року вартість монетарного золота в міжнародних резервах рф перевищувала $132 млрд. Частка золота в резервах дорівнювала 21%. За оцінкою Мінфіну рф, росія через санкції втратила доступ приблизно до половини своїх валютних резервів — $300 млрд. із $640 млрд.

Запровадження санкцій проти російського золота фактично зачинить фінансові ринки ЄС та США для росії та вплине на здатність путіна фінансувати свої збройні сили і на спроби олігархів уникнути наслідків фінансових санкцій, купуючи золото на міжнародних фінансових ринках. За оцінками експертів США, внаслідок заборони росія недоотримуватиме 19 мільярдів доларів на рік.

Водночас, у додатку до проекту санкцій вказується, що ембарго запроваджується на імпорт чи передачу золота з рф до Євросоюзу чи третіх країн у вигляді порошку, необробленому або напівфабрикатному вигляді, а також на золоті монети та відходи або брухт золота. 

Таким чином, золоті ювелірні прикраси з росії будуть фактично виведені з-під санкцій, що потенційно залишає лазівки, через які гроші продовжуватимуть надходити до кремля.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Pin It on Pinterest