Головна | Статті | Cитуація щодо російської присутності на африканському континенті

Cитуація щодо російської присутності на африканському континенті

Cитуація щодо російської присутності на африканському континенті


❗Останні події яскраво свідчать, що плани кремля на Африку залишаються незмінними. Проте такої пильної уваги африканському континенту москва не чинила з часів СРСР. Наприкінці літа на форум «Армія-2022» у підмосковній Кубинці були запрошені делегати з Бурунді, Гвінейської Республіки, Камеруну, Малі, Судану, Уганди, Чаду, Ефіопії та ПАР. У липні російський міністр с.лавров за п’ять днів здійснив турне по Єгипту, Конго, Уганді та Ефіопії. І нарешті 25 жовтня путін зустрівся з президентом однієї з найбідніших країн світу – Гвінея-Бісау.

❓ В чому ж причина особливої уваги до Африки з боку москви?
✅ Оточуючи себе африканськими союзниками, кремль намагається уникнути ізоляції, спричиненої війною в Україні. В умовах всеохоплюючого міжнародного тиску москва більше не в змозі ігнорувати країни африканського континенту, які перетворюються на останній оплот і надію російської зовнішньої політики.
✅ Кремлю і особисто путіну вкрай необхідна офіційна підтримка тих держав африканського континенту, які формально мають право голосу в міжнародних організаціях, передусім в ООН. Причому, для російської пропаганди не обов’язкова пряма підтримка її агресивної політики, достатньо оскарження підходів до засудження її агресії, які відстоюють союзники України.
✅ Змодельований путінським режимом тренд загрози масового голоду на африканському континенті спрямований на відволікання уваги Заходу від «українського питання». Адже штучний голод, за путінським задумом, спровокує міграційну хвилю в «недружніх росії країнах» та антиміграційну риторику таких путінських лобістів, як Віктор Орбан в Угорщині та Ле Пен – у Франції.
✅ Постачання зброї африканським країнам – один із найважливіших джерел поповнення російського держбюджету. На рф припадає 49% постачання зброї до країн Північної Африки (для порівняння, у США – 15%, у Китаю – 10%, у Франції – 7,8%). Цьогоріч росія планує відправити до Африки озброєння на $4 млрд. Зараз москва постачає зброю до 20 африканських держав, серед них – Уганда, Руанда, Мозамбік та Ангола.
✅ Для створення новітніх технологій росії необхідні сировинні ресурси Африки, оскільки їх собівартість нижча, ніж собівартість російських ресурсів, зокрема марганцю, хрому, кобальту.

❓Чому африканські країни ще залишаються в обіймах кремля?
✅ Такі держави Африки, як Уганда щиро підтримують росію та політику путіна, оскільки в його антизахідному демарші вбачають продовження радянської політики деколонізації континенту.

✅ Інші країни підтримують росію суто з практичних міркувань, намагаючись зберегти доступ до російського експорту. На тлі ослабленої присутності ЄС на континенті Москва для них – ключовий партнер у підтримці таких життєво важливих галузей, як сільське господарство, виробництво мінеральних добрив та ВПК. І кремль активно використовує кожну з цих галузей як важіль для свого впливу.

Зокрема, війна в Україні на тривалий період зупинила експорт зернових культур з росії та України до Африки (44% від загальних обсягів експорту пшениці), що поставило їх на межу продовольчої кризи. Залежними від постачання російського зерна залишаються Бенін (який купує майже винятково лише російське зерно), Судан (70%), Єгипет (62%), Руанда (63%), Мадагаскар (62%), Конго (61%) і Сенегал (59%). Природньо, що більшість із цих держав мають нейтральну чи проросійську позицію щодо війни в Україні як на рівні голосування в ООН, так і у своїй публічній риториці. Цьому сприяла і запущена кремлем пропагандистська кампанія, що стверджувала: головною причиною продовольчої кризи в Африці та перебоїв з постачанням зерна є антиросійські західні санкції.
Схожа ситуація – і з експортом до Африки російських добрив. Під приводом санкцій росія і білорусь різко скоротили обсяги експорту до африканських країн вуглекислого калію та добрив із аміаку. Через радикальне зниження постачання найбільше постраждала Гана, де російсько-білоруський імпорт складає 52%, а Кенія взагалі опинилася на межі продовольчого колапсу.
Тому декларативна заява путіна  про готовність росії безкоштовно передати африканським країнам 300 тис. т добрив досягла пропагандистської мети. Незважаючи на те, що ця пропозиція залишилася без відповіді з боку ООН і Єврокомісії, вона була сприйнята лідерами Беніну, ПАР, Гани, Кенії та Демократичної Республіки Конго як «жест доброї волі» з боку путіна.
Саме ці країни ми бачимо в списку країн-учасниць форумів Міноборони та тих, що не приєдналися до резолюцій ООН із засудження дій росії в Україні.
✅ На політику авторитарних лідерів африканських країн щодо України суттєво впливає військова присутність росії в регіоні. Провідником російської зовнішньої політики на континенті є приватна військова компанія «Вагнер». З 2017 року найманці «Вагнера» брали участь у військових діях у Малі, Центральноафриканській Республіці, Мозамбіку, Лівії і Мадагаскарі та контролюють видобуток алмазів в ЦАР та нафти в Лівії.

❗Немає сумнівів, що росія і надалі намагатиметься продовжити використовувати «африканський кейс» для роз’єднання Заходу та імітації поразки зовнішньополітичної ізоляції.

🔎 Проте незважаючи на потужну інформаційну агресію, візити кремлівських високопосадовців до африканських країн та зустрічі їх лідерів у кремлі, офіційна підтримка росії на рівні держав африканського континенту поступово знижується.
На останньому голосуванні ООН з українського питання росія опинилася в рекордній меншості. Резолюцію Євросоюзу про територіальну цілісність України підтримали 29 з 54 африканських країн, у т.ч. кілька впливових держав континенту, які раніше утримувалися від підтримки України – Ангола, Сенегал, Марокко, Мадагаскар, Гвінея-Бісау. Серед тих, хто зайняв нейтральну позицію – понад 20 африканських держав з числа до цього вірних союзників кремля (Конго, Бурунді, ЦАР, Намібія, Уганда, Танзанія та інші). Навіть Еритрея, яка з лютого демонструвала підтримку рф і до цього в ООН на подібних резолюціях голосувала проти, цього разу вирішила утриматися. До речі, для України позиція країни утриматися або не голосувати під час таких голосувань, не означає нейтралітет, адже майже всі африканські країни свого часу визнали Україну в її конституційних кордонах.
☝️ Тенденції поступового відсторонення африканських країн від росії сприяло як перезавантаження ЄС своїх відносин з африканським континентом, так і активізація Україною відповідних дипломатичних зусиль. 
Результати жовтневого турне Африкою керівника МЗС України Д.Кулеби вже змінюють ситуацію на користь України.
✅ Президент Кот-Д’Івуар Алассан Уаттара підтвердив приєднання країни до Кримської платформи.
✅  Президент Гани Нана Акуфо-Аддо підтримав позицію України та виступив  проти  поширення російського впливу в Африці.
✅ Представник Кенії в ООН засудив визнання росією квазіреспублік і порушення росією міжнародного права.  
✅ Президент Гвінеї-Бісау Умару Сісоку Ембало під час візиту до Києва підтримав українські зусилля зі створення спеціального трибуналу за злочини рф.

❗Аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО підготували лонгрід на тему: Чи піде лукашенко неприхованою війною на Україну?  Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chy-pide-lukashenko-nepryhovanoyu-vijnoyu-na-ukrayinu/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest