Головна | Статті | Чи зможе Рада Європи домогтися конфіскації активів рф

Чи зможе Рада Європи домогтися конфіскації активів рф

Чи зможе Рада Європи домогтися конфіскації активів рф

Питання щодо конфіскації заморожених на Заході російських активів та направлення їх на компенсацію збитків Україні не втрачає актуальності. За даними Єврокомісії, з початку військових дій в Україні країни ЄС заморозили активи російського Центробанку вартістю понад €217 млрд. Крім того, заблоковано €24,1 млрд активів, які належать росіянам і компаніям, що потрапили під санкції.

Проте європейські чиновники поки що не знайшли надійного правового засобу конфіскувати заморожені російські активи.

Що ж заважає реалізувати російські активи в Європі на користь України?

Експерти наполягають: «пряме» захоплення російських державних активів лише на тій підставі, що вони перебувають під обмежувальними заходами ЄС, стане порушенням міжнародного права і може створити «небезпечний прецедент» зі значними юридичними та фінансовими ризиками. Дійсно, відповідно до міжнародного права, активи держави за кордоном можуть бути конфісковані в результаті рішення Ради Безпеки ООН, Міжнародного суду ООН або післявоєнної угоди. Наразі кожен із цих варіантів вважається малоймовірним. Росія, як постійний член Ради Безпеки, обов’язково скористається правом вето на результати будь-якого голосування проти неї. Крім того, експерти попереджають, що конфіскація активів Центробанку росії буде оцінена кремлем як порушення її державного суверенітету, що може спровокувати ядерний конфлікт. Також влада країн ЄС заявила, що однією з головних перешкод, з якими вони зіткнулися у застосуванні фінансових санкцій проти москви, було те, що російські активи за кордоном часто зареєстровані на громадян ЄС або напередодні введення санкцій їм було передано права власності.

Варто зазначити, що конфіскація російських активів за кордоном не означає їхнього автоматичного повернення в Україну. Згідно зі ст. 25 Конвенції Ради Європи 2005 року, держава розпоряджається будь-якою конфіскованою власністю відповідно до свого внутрішнього законодавства, якщо сторони не дійдуть іншої згоди. При цьому навіть досягнувши згоди щодо повернення таких коштів, запитувана сторона може залишати за собою частину майна та визначати шляхи його використання іншою стороною.

Як зробити законним спосіб використання цих активів на благо України?

Щоб уникнути ризиків під час конфіскації російських активів, західні країни мають здійснити добре продуманий, скоординований та організований крок.

В експертних і політичних колах вважають, що нові можливості щодо конфіскації заморожених російських активів відкриє визнання Радою Європи росії державою-терористом. Як відомо, саме Рада Європи, після виходу росії з її складу, неодноразово підтримувала міжнародно-правові ініціативи України, а у травні 2023 року в рамках цієї організації було укладено Договір про створення реєстру збитків для України. Визнання рф державою-терористом на такому рівні дозволить кваліфікувати дії осіб, що підтримують російський режим, як фінансування тероризму. У такому випадку Конвенція Ради Європи 2005 року про запобігання тероризму може стати практичним інструментом накладення арешту та конфіскації активів осіб, що фінансують російський режим. Звісно, застосування такого механізму конфіскації активів стане можливим за умови, що й інші суб’єкти права також кваліфікують дії рф як терористичні акти. Наразі декларації з визнання росії державою-терористом чи державою-спонсором тероризму схвалені Парламентською асамблеєю Ради Європи, Європейським парламентом, парламентами Литви, Латвії, Естонії та Польщі, Парламентською асамблеєю НАТО. Проте одні з найбільших розпорядників заморожених активів росіян – Бельгія, Велика Британія, Швейцарія – досі не ратифікували Конвенцію 2005 року, а отже, цей механізм конфіскації щодо них не може бути застосований.

Альтернативний варіант «творчого» використання заморожених активів росії без безпосередньої їх передачі Україні запропонував президент Європейської ради Ш. Мішель. Наприкінці минулого року Європейська комісія висунула ідею переведення заморожених активів російської держави у фонд, де ними можна було б активно керувати задля отримання прибутку для фінансування відновлення України. Цей сценарій передбачає, що базові активи не конфіскуватимуться безповоротно, а повернуться російській державі, якщо вдасться підписати мирну угоду.

А поки Єврокомісія зосередилася на «найбезпечнішому рішенні» – прибуток, отриманий європейськими фінансовими компаніями, які володіють російськими активами, спрямовувати на потреби України. За даними ЄК, цей варіант може дати Україні приблизно €3 млрд ($3,3 млрд) на рік.

❗️Визначення найоптимальнішого варіанту використання іноземних активів рф для відбудови України має стати результатом переговорів української влади та дипломатії з країнами-партнерами.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Як діють санкції, запроваджені Заходом щодо росії? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/yak-diyut-sankcziyi-zaprovadzheni-zahodom-proty-rosiyi/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest