Головна | Статті | Чи може глобалиний саміт миру змусити росію припинити війну

Чи може глобалиний саміт миру змусити росію припинити війну

Чи може глобалиний саміт миру змусити росію припинити війну

5-6 серпня у Саудівській Аравії відбулася друга технічна зустріч із підготовки мирного саміту. І хоча на тлі загальної підтримки держави-учасниці не дійшли згоди щодо всіх пунктів Формули миру, більшістю країн визнана безперечною повага до територіальної цілісності та суверенітету України, а також верховенство Статуту ООН, яке має бути в основі будь-якої мирної угоди. Також не було заперечень з такого пункту Формули миру, як повернення Україні Криму та Донбасу.

Що ж заважає погодити всі 10 пунктів Української формули миру?

По-перше, як заявив глава мзс рф с. лавров, росія не вестиме переговори на основі Формули миру В. Зеленського і може почати переговори про перемир’я, якщо Київ погодиться, що чотири південно-східні області України та Крим є частиною російської території. Тож, на тлі відсутності принципових зауважень щодо вимог до п. 5 плану про територіальну цілісність (тобто відмову росії від  анексії Криму та областей України) та п. 6 про повну деокупацію України, бракує дієвого механізму їх втілення. Очевидно, що в умовах відсутності наразі політичного варіанту припинення війни, Формула мира Президента В. Зеленського може бути реалізована в повному обсязі лише за повної поразки росії або примусу її до капітуляції.

По-друге, ключовим проблемним пунктом плану для держав з орбіти впливу кремля є п. 7 – «Відновлення справедливості», що передбачає покарання російського політичного керівництва, винних у здійсненні агресії, воєнних злочинів та виплату Україні репарацій. Без сумніву, держави, які погодяться на цей пункт, стануть противниками для кремля, що буде особливо чутливим для учасників-членів BRICS. Єдиним шляхом переконати держави, що сумніваються підтримати зазначений пункт українського плану, – це довести їм невідворотність військової поразки росії. Також для майбутнього покарання росії відсутній міжнародно-правовий механізм. Зловживаючи своїм статусом постійного члена РБ ООН, росія  може блокувати будь-яке рішення,  спрямоване проти неї.

Значною мірою вирішення цього питання залежить від  позиції Китаю, який досі обережно ставився до  антиросійських ініціатив України. Запропонований китайський план неприйнятний для України, бо включає пункти про фактичне замороження конфлікту, припинення західної безпекової підтримки та зняття санкцій. Проте сама участь Пекіну в переговорах свідчить про вагання в стратегії й надалі підтримувати кремль. Це обумовлено тим, що хоч Китай досі намагається зберегти нейтралітет і негласну підтримку росії, його економіка дедалі більше стикається з ризиками, спричиненими агресією проти України. Вихід рф із зернової угоди наніс Пекіну чутливий удар, як одному із найбільших покупців українського зерна. У цих умовах не виключено, що Китай підтримає деякі пункти Формули миру Зеленського та почне підштовхувати кремль до реалістичних переговорів не в формі ультиматумів і вимог.

По-третє, від самого початку план готувався не для переговорів з росією, а для узгодження та посилення переговорних позицій України з різними країнами світу. Проте 10 пунктам Формули миру бракує деталізації, адже це просто рамкові назви напрямів, за якими світ має вирішувати проблеми, створені агресією рф проти України. Тому, ретельнішого тлумачення та доведення до учасників зустрічей потребують питання про параметри капітуляції рф із повним звільненням України, виплатою репарацій, трибуналом над кремлівською верхівкою тощо. З іншого боку, нечітко сформульовані пункти плану дають можливість для переговорного маневру та координації деталей, що і відбувається під час консультацій. Основним завданням мирного плану залишається закріплення у світовій свідомості українського бачення перемоги, а саме – повна деокупація, повернення всіх територій, встановлення справедливості тощо. Це дає надію, що за будь-якого розвитку подій на російсько-українському фронті, ні в кого із західних партнерів не з’явиться спокуса досягнути миру нехтуванням інтересів України або частиною її території.

❗️Робоча зустріч 5-6 серпня стала кроком до практичної реалізації мирних ініціатив, запропонованих Україною, де більшість держав-учасниць уже визначили свою роль у реалізації окремих пунктів Формули миру. Питання, за якими немає остаточної згоди, мають бути обговорені протягом місяця під час зустрічі радників, адже Україна працює над тим, щоб Глобальний саміт миру відбувся восени. Стрімке зростання країн, які підтримали підготовку Української формули миру (58 країн проти 43 у серпні) дає підстави сподіватися на узгодження спільної позиції щодо її реалізації.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Що стоїть за заявою Держдепу США про гарантії безпеки для України? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/shho-stoyit-za-zayavoyu-derzhdepu-ssha-pro-garantiyi-bezpeky-dlya-ukrayiny/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest