Головна | Статті | Чому Віктор Орбан проводить антиукраїнську політику та як на це реагує Захід

Чому Віктор Орбан проводить антиукраїнську політику та як на це реагує Захід

Чому Віктор Орбан проводить антиукраїнську політику та як на це реагує Захід

❗️ Україна у боротьбі проти російської агресії має повну підтримку держав Євросоюзу, за винятком тих, кому нема чого втрачати – КНДР, Сирії та Білорусі і, на жаль, члена ЄС – Угорщини. Угорський уряд на чолі з В.Орбаном з початком повномасштабної війни не лише не розірвав стосунки зі своїм російським другом путіним, а й навпаки, намагається додатково з ним зблизитися. Угорщина не надто приховує свою діяльність як лобіста російських інтересів у деяких питаннях (наприклад, коли блокує санкції проти патріарха кирила, або дає прихисток агентурі ФСБ під дипломатичним прикриттям).

На зустрічі послів ЄС у середу Угорщина заявила, що не підтримуватиме довгостроковий пакет допомоги Україні. Це загрожує його неухваленню, оскільки для цього потрібна підтримка всіх 27 держав ЄС через бюджетні правила. 

👍 Нагадаємо, 9 листопада Європейська комісія запропонувала безпрецедентний пакет підтримки для України у розмірі до 18 млрд. євро на 2023 рік. Ця допомога буде надана у формі пільгових кредитів, які виплачуватимуться частинами, починаючи з січня 2023 року.

❓  Чому ж Орбан продовжує загравати з путіним та росією?

✅  Орбан зобов’язаний путіну політичним успіхом та достатньо довгим періодом економічної стабільності і низьких цін на енергоносії для населення.  Модель фінансування, яку Орбан збудував в Угорщині, передбачає з одного боку отримання у Євросоюзі «білих» грошей, а з іншого підтримку його режиму за рахунок російських  «брудних» грошей. І тому він й грає таку дивну роль: з одного боку, він розуміє, що без ЄС він нікуди, а з іншого – продовжує загравати з путіним – запускає до Угорщини російський бізнес, не ображає російських шпигунів-«дипломатів», захищає від санкцій російського патріарха кирила… Проте основним джерелом коштів для Орбана залишається Євросоюз, адже через війну з Україною росія скорочує фінансування угорського режиму.

🔸 Блокування Угорщиною допомоги Україні – це тактика шантажу з метою виділення Будапешту понад 13 млрд. євро, адже Угорщина перебуває у глибокій економічній кризі. Брюсель і раніше погрожував заморозити ці кошти, якщо Угорщина не покаже прогрес у розв’язанні проблем, пов’язаних із відступом від принципів демократії.

✅  Сутність антиукраїнської риторики Орбана –  не особиста помста Україні, це лише бізнес. Антизахідна влада Орбана тримається за рахунок російських брудних грошей, газу та нафти. Угорщина на 85% залежна від росії у постачанні газу, на 65% – у постачанні нафти, на 100% – у постачанні ядерного палива. Угорська компанія Mol, яку контролює Орбан, працює на російській нафті Urals і забезпечує надприбутки для фінансування проектів його правлячої партії «Фідес».

❓ Що буде далі?

✅ Через свою антиукраїнську позицію Орбан вже має серйозні проблеми в ЄС. ЄС розцінює  блокування Угорщиною пакету підтримки для України як шантаж. Як заявив віце-президент Єврокомісії В.Домбровскіс, щоб забезпечити необхідну одностайність для схвалення пакету допомоги Україні, Єврокомісія «працюватиме» з Угорщиною. На дипломатичному сленгу це означає, що Європейський Союз у разі подальшої позиції Орбана задіє механізм верховенства права, за яким планує заморозити третину 7-річного бюджету для Угорщини. А три правлячі партії Німеччини закликали канцлера Олафа Шольца переглянути питання про виділення Угорщині фінансової допомоги у розмірі 7,5 млрд. євро. Крім того, ЄС під приводом відсутності реформ судової системи заявив, що не готовий виділити Угорщині 5,8 млрд. євро допомоги для відновлення від пандемії коронавірусу. 

🔸  Тому є всі підстави вважати, що угорці провокують Євросоюз, щоб зрештою домовитися.

 ✅   Росіяни через санкції та війну вже не зможуть фінансово покривати лояльність угорців.  Вже зараз Угорщина готується до того, що у близькій перспективі доведеться відмовитися від російських нафти і газу, але не робить ані кроку для диверсифікації.

☝️ В цих умовах Орбан ще може переглянути свою позицію і почати ухвалювати рішення, вигідні Україні. Тим більше, міністр фінансів Угорщини М.Варга 8 листопада спробував виправдати позицію свого уряду і заявив, що Угорщина готова підтримати Україну, але без внесків до позик, які збирається брати для цього ЄС.

 ✅  Криза фінансування спровокує подальше падіння економіки Угорщини та створить реальні передумови для падіння режиму Орбана. Адже, щоб купити лояльність виборців, Орбан суттєво збільшив видаткову частину бюджету країни. Наразі нема де взяти грошей на «тринадцяті пенсії», замороження цін на пальне, виплати на дітей і списання кредитів за третю дитину, доплати власникам зброї, поліції. Вже зараз уряд вимушений внаслідок серйозних фінансових проблем зачиняти бази відпочинку, заморозити низку інфраструктурних проектів по всій країні, які мали фінансуватися коштами ЄС. Якщо Євросоюз відріже Угорщину від джерел фінансування, Орбан просто не матиме альтернатив залишитися при владі, адже угорські громадяни зроблять відповідальним за зниження життєвого рівня саме його. Попередня тактика Орбана зі списання всіх негараздів на ворогів в Євросоюзі більше не пройде. Тому основною метою для Орбана на найближчу перспективу буде збереження влади і пошук шляхів розблокувати для Угорщини європейські гроші.

✅ Російська пропаганда почне ще активніше працювати над «мілітаризацією» українсько-угорських відносин. Паралельно буде «розкручуватися» наратив територіальних претензій до України. Вже зараз зусиллями кишенькової організації Орбана CÖF («Форум громадянської солідарності») та підконкрольних ЗМІ в Угорщині формується суспільна думка про обгрунтованість територіальних претензій до України, а частина електорату (до 10%), справді мріє про «велику Угорщину» і мислить категоріями реваншизму. Недарма високий відсоток населення на питання «чи вважаєте ви територію сусідньої країни своєю?» відповідає  «так», маючи на увазі Закарпаття.

✅ Треба розрізняти політику Орбана від поглядів інших політичних сил країни. Так, депутат парламенту Угорщини від опозиційної партії Együtt («Разом») Золтан Войдо заявив у виступі на Українському центральноєвропейському форумі у Львові, що вважає за необхідне змінити політику Угорщини стосовно України, і підкреслив, що Віктор Орбан, фактично підтримавши російську агресію, ставить Угорщину на хибний бік. 5 листопада у Будапешті кілька сотень людей вийшли на демонстрацію, ініційовану опозиційним депутатом парламенту Акосом Хадхазі під гаслами «Хай живе угорська свобода! Слава Україні!». Хадхазі також заявив про необхідність проведення проти режиму Орбана «гібридної революції».

✅ Також зміни позиції Орбана щодо України значною мірою залежатимуть від політичної ситуації у США, адже він розраховує на повернення до президентського крісла Трампа, якого публічно підтримує. Але до президентських виборів в 2024 р. США ще далеко, а їх результат важко спрогнозувати.

❗️ Своїм «альтернативним» поглядом на Європу та війну в Україні Орбан абсолютно втратив стратегічне бачення і веде власну країну до політичного та економічного програшу. Адже антиугорські настрої у світі зростають, а економіка на межі колапсу. Проте Євросоюз має дієвий механізм впливу на позицію Орбана через обмеження потоку європейських грошей.

❗️Аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО підготували лонгрід на тему «Хто змагається за головне крісло кремля?» Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/hto-zmagayetsya-za-golovne-krislo-rf/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest