Головна | Статті | Чому стрєлков вирішив позмагатись з путіним

Чому стрєлков вирішив позмагатись з путіним

Чому стрєлков вирішив позмагатись з путіним

Колишній офіцер фсб та лідер терористів квазіутворення «ДНР» ігор стрєлков (гіркін), арештований в росії за обвинуваченням у «закликах до екстремізму», заявив 31 серпня, що висуне свою кандидатуру на майбутніх президентських виборах рф. Ба більше, він перерахував по пунктах свої переваги та недоліки путіна. Зокрема, стрєлков заявив, що більш компетентний за путіна та шойгу у військовій справі, поставив у провину путіну те, що через довіру керівникам силових структур росія виявились не готовою до війни. Також стрєлков звинуватив путіна у підтримці «своїх друзів, які вивозять капітал з росії» від чого страджає військове виробництво.

Що ж насправді стоїть за демаршем стрєлкова? 

Начебто, президентські амбіції та «нищівна» критика нинішнього очільника кремля заочно засудженим окружним судом Гааги до довічного ув’язнення за організацію знищення малайзійського Boeing у серпні 2014 року та заарештованим за звинуваченням у закликах до екстремізму, тільки на перший погляд виглядає відчайдушним протестом проти путінської влади.  

Висування на президентських виборах в росії «технічних кандидатів» — відпрацьована кремлем передвиборча стратегія ще з часів єльцина. Тоді, щоб просунути єльцина президентом рф, в передвиборчій кампанії «демократу» єльцину протиставлявся комуніст-сталініст зюганов (на наступних виборах – «ліберал» жириновський). Таким чином, від боротьби за президентське крісло штучно усувались інші реальні кандидати. Безпосередньо перед виборами «технічні кандидати» знижували агітаційну активність, а масована критика підконтрольними ЗМІ «кровавого тоталітарізму зюганова» або «неврівноваженого жириновського» на тлі тотального контролю процедури підрахунку голосів, не залишала росіянам вибору в результатах їх волевиявлення.

Ситуація з претензіями стрєлкова, скоріш за все, з того ж ряду, адже стрєлков ніколи не був самостійною фігурою – всі його дії визначались кремлем та координувались російськими спецслужбами.

В умовах, коли внаслідок провалів на українському фронті, обстрілів великих міст росії та економічного колапсу, рейтинг довіри путіну стрімко падає, було прийнято рішення повернення до перевіреної часом тактики «підсування» електорату штучно зробленого самою владою «опозиційного кандидата». На цю роль якнайкраще підходила фігура стрєлкова, який в російському патріотичному середовищі позиціонується як «народний герой», який брав участь у війнах у Придністров’ї, Боснії, Чечні, а у 2014 році очолив загін з громадян росії та захопив Слов’янськ. В «народі» активно просувається образ стрєлкова як одного із активних прихильників війни проти України та принципового критика російського військового командування та особисто путіна.  Водночас до арешту 18 липня послідовна критика путіна не призводила до якихось репресій стрєлкова з боку влади.

Тож, «антипутінська» риторика стрєлкова – це лише заздалегідь узгоджена з адміністрацією кремля лінія поведінки, яка не несе прямої загрози кремлю, а лише створює у електората ілюзію права вибору. І не дивно, що перебуваючи під вартою в СІЗО за звинуваченням у державному злочині, стрєлков отримує доступ до свого Telegram-каналу, де і публікує дописи про участь у виборах. Більш того, арешт стрєлкова дозволяє вирішити і інші гострі питання російської влади, зокрема розправитися з російськими ультранаціоналістами, які 24 червня підтримали збройний заколот ватажка ПВК «вагнер» пригожина. Заява стрєлкова спровокувала розкол серед ультранаціоналістів з «Клубу розсерджених патріотів», для яких президентські амбіції їхнього лідера стали повною несподіванкою та викликали розбрат. Також, його затримання загострило протистояння між кремлівським угрупуваннями (т.зв. «вежами кремля»), що дозволяє владі виявити в оточенні путіна потенційних зрадників. Публічне просування стрєлкова як справжнього кандидата на зміну влади в кремлі також орієнтовано на українську владу та колективний Захід як хибний відволікаючий маневр та спроба ввести в оману щодо такої можливості.

Тож, стрєлков і надалі буде позиціонуватися кремлівською пропагандою як єдина альтернатива путіну, що може реально перемогти. Логічним продовженням цього сценарію може стати офіційна реєстрація його кандидатом та навіть визволення. Яким саме чином в останній час перед виборами штучно зроблений  претендент, «уступить» місце основному кандидату зараз вирішується в кремлі. Існує безліч варіантів від самоусунення до звинувачень у змові з українською владою та «пригожинського варіанту». До речі, до кожного варіанту вже підготовлене інформаційне підґрунтя. Зокрема, в інфопросторі цитуються висловлювання його дружини про різке погіршення стану здоров’я стрєлкова та його адвоката, який повідомив, що в процесі доставки стрєлкова з Лефортово до суду він їхав в автозаку з громадянами України, звинуваченими у військових злочинах у Маріуполі.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Що стоїть за арештом гіркіна в москві? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/warnin/shho-stoyit-za-areshtom-girkina-v-moskvi/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest