Головна | Статті | Чому Іран став країною головних військових прихильників росії

Чому Іран став країною головних військових прихильників росії

Чому Іран став країною головних військових прихильників росії

Події останніх місяців підтвердили факт, що Іран став головним військовим союзником росії.  

Іран надає безпрецедентний рівень військової підтримки росії, яка використовує іранські безпілотники для ударів по енергетичній інфраструктурі, позбавляючи мільйони українців електроенергії, тепла, критично важливих послуг. 

❓Чому таке оборонне партнерство стало можливим і як воно впливає на ситуацію на фронті?

За останні 30 років відносини України та Ірану пройшли шлях від амбітного партнерства до суцільного колапсу. Усі ці роки, попри невдоволення кремля, Україна намагалася якомога глибше розвинути економічну співпрацю з Іраном, допомагала розбудовувати авіацію і атомну енергетику, постачала зерно. 

Натомість найбільшим досягненням у відносинах з Іраном став українсько-іранський проект з крупновузлового збирання літаків Ан-140 (IrAn-140) на підприємстві іранської компанії HESA в Ісфахані.   

Водночас, Іран був однією з перших держав, який вже 25 грудня 1991 року визнав українську незалежність та у січні 1992 року відкрив посольство в Києві. Наразі очевидно, що скориставшись індустріальним потенціалом України, режим аятоли Алі Хаменеї прагнув подолати наслідки війни з Іраком 1980-1988 та інтегрувати в світову іранську економіку.

Погіршення міждержавних відносин почалось з Революції Гідності 2014 року, яка остаточно закріпила рух України до ЄС та НАТО. Тоді Іран при підштовхуванні кремля фактично вніс Україну до прихильників США. А справжнім «чорним днем» у відносинах двох країн стало збиття 8 січня 2020 року у небі над Іраном українського літака МАУ, що виконував рейс за маршрутом Тегеран-Київ. Спочатку Іран заперечував причетність до катастрофи, але згодом визнав, що літак «помилково» збила система протиповітряної оборони країни, проте відмовився домовлятись про компенсацію родичам загиблих. 

Влада Канади та України визнали результати розслідування  незадовільними та наполягала на версії навмисного збиття літака з метою припинення військової ескалації з США.

Вдруге Іран спіймали на брехні вже під час повномасштабної війни росії проти України. Іран регулярно стверджує, що виступає проти неї. 14 березня під час телефонних переговорів з керівником МЗС України Д.Кулебою очільник МЗС Ірану підтвердив, що влада Ірану проти російської агресії і підтримає «будь-які політичні зусилля з врегулювання кризи». Проте після візиту путіна до Ірану та перемовин з реальним лідером країни аятолою Алі Хаменеї, вже у липні у ЗМІ з’явилися повідомлення про можливу поставку росії іранських бойових дронів. 

І хоча МЗС Ірану неодноразово запевняло Україну, що поставок іранської зброї росії не відбудеться, з 13 вересня росіяни почали використовувати іранські дрони Shahed-129 та Shahed-191 для ударів по військових об’єктах та енергетичній інфраструктурі України. У жовтні в ЗМІ з’явилася інформація про можливу передачу Іраном росії балістичних ракет Fateh-110 і Zolfaghar. У відповідь на постачання іранських озброєнь росії Україна 23 вересня позбавила посла Ірану акредитації, а 18 жовтня Д.Кулеба вніс на розгляд Президента пропозицію про розрив дипломатичних відносин з Іраном.

❗️Таким чином, ірано-російські відносини шкодять не лише Україні та сусідам Ірану на Близькому Сході, а і загрожують глобальній безпеці. Крізь призму сучасних подій не варто оцінювати минулу широку співпрацю з Іраном, яку Україна вибудовувала в 1990-2000-ті роки. Саме Тегеран несе повну відповідальність за руйнацію відносин з Україною і стає співучасником воєнних злочинів росії. 

Адже політичний та економічний ірано-російський альянс наразі грунтується на тимчасовому збігу інтересів. Іран хоче від росії політичної та економічної підтримки, а для путіна важливо побудувати антидемократичну коаліцію проти Заходу і, відповідно, втягнути Іран повноцінно у війну в Україні.

Є всі підстави прогнозувати, що в найближчі місяці підтримка Іраном російських військових продовжить зростати.

Стримуючим інструментом впливу на позицію Ірану в «українському питанні» залишається загроза нових санкцій з боку Заходу.  Затверджений ЄС 12 грудня новий пакет санкцій проти Ірану за постачання дронів-«камікадзе», а також за придушення протестів вже підштовхнув Іран обмежити радіус дії ракет, які він планує надати росії.

Крім того, в іранському суспільстві спостерігається величезний розрив між офіційною владою та населенням, більша частина якого не підтримує залучення Ірану до російсько-української війни.

З цього приводу на тлі продовження дипломатичних зусиль необхідно розвивати відносини України з іранською діаспорою, яка в кількох країнах Європи провела багатотисячні акції проти іранського режиму. А відновлювати офіційні відносини будемо вже після нашої перемоги.

❗️Аналітики Центру протидії дезінформації при РНБО підготували лонгрід на тему «Чому росія поширює фейки про «контрабанду» зброї в Україні?» Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chomu-rosiya-poshyryuye-fejky-pro-kontrabandu-zbroyi-v-ukrayini/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest