Головна | Статті | Чого очікувати від псевдовиборів на окупованих територіях України

Чого очікувати від псевдовиборів на окупованих територіях України

Чого очікувати від псевдовиборів на окупованих територіях України

Центральна виборча комісія росії ухвалила рішення про одночасне проведення в рамках т.зв. єдиного дня голосування виборів глав і депутатів законодавчих органів державної влади суб’єктів рф і місцевих «виборів» на тимчасово окупованих частинах Херсонської, Луганської, Донецької та Запорізької області.

Навіщо кремлю черговий політичний фарс на українських територіях?

Проведення демонстративних псевдовиборів на тимчасово окупованих територіях України – це відпрацьована тактика російської влади, аналогічна до псевдореферендумів в фейкових  «ДНР/ЛНР». Тож, їх проведення – це спроба легітимізації захоплених територій в очах росіян та світової спільноти та доведення російському та українському населенню, що рф анексувала їх назавжди.  

Недарма, виборчі кампанії на окупованих територіях проводитимуть одночасно з загальноросійськими виборами, що на думку кремля робить їх частиною внутрішніх політичних процесів, а вибори «народних рад» мають легітимізувати окупаційну владу у внутрішньополітичному житті. 

Важливою метою «виборів» є зміна місцевої «еліти» на російську та інтеграція окупаційних адміністрацій у російське правове та політичне поле. Також, «вибори» на захоплених територіях є перевіреним приводом для прискореної роздачі російських паспортів та русифікації.

Чого побоюються організатори псевдовиборів?

По-перше, кремль справедливо побоюється, що результати «виборів» очікує та ж доля як і результати голосувань про створення та «приєднання» псевдореспублік до рф, які не були визнані жодною цивілізованою країною світу. Звичайно, намагання провести вибори на окупованих територіях є порушенням не лише українського законодавства, а й принципів міжнародного права, зокрема Статуту ООН. Тому, будь-які спроби провести вибори на окупованій частині Україні є нелегітимними, а їх результати, не матимуть юридичної сили та не можуть бути визнані міжнародною спільнотою. Крім того, фейкові «вибори» жодним чином не врятували кремль від втрати Херсону і низки інших населених пунктів, звільнених ЗСУ вже після їхнього т.зв. входження до складу рф. 

По-друге, головною проблемою кремля з проведення фейкового голосування залишається демонстрація високої явки громадян, що за розрахунками кремля, має сприяти легітимізації «приєднання» цих територій до рф. Мешканці окупованих територій сприймають росіян як окупантів і ототожнюють участь у «виборах» зі зрадою. Тим більше, що Верховна Рада України закликала жителів тимчасово окупованих територій уникати участі у незаконних виборах, а Головне управління розвідки МО України попередило про відповідальність всіх причетних до незаконного проведення виборів. Спротив населення отримує вимога отримання російського громадянства, що для чоловіків означатиме військовий обов’язок перед росією. 

Виявилось не таким простим знайти серед місцевого населення кандидатів у «депутати» та «губернатори», адже доля зрадників в Україні добре відома. Більшість «кандидатів» – це або колаборанти, які давно переслідуються законом України, або люди, які приїхали з Криму та російських регіонів.

Звісно, росіянам відомо про такі настрої серед місцевих мешканців, тому, щоб забезпечити хоч видимість явки окупанти проводять із місцевими жителями «роз’яснювальну роботу» і запевняють, що дозволять голосувати без паспорта рф. Сам процес «голосування»  окупанти розтягують майже на два тижні –  з 31 серпня дозволено «голосувати» достроково, а 8-9 вересня росіяни планують обійти будинки пенсіонерів, щоб ті «проголосували» як треба за місцем проживання.

По-третє, український контрнаступ зробив з окупованих територій зону ведення активних бойових дій, що навіть з точки зору російського законодавства робить неможливим проведення там виборів. Звісно, в умовах концентрації в рф всіх гілок влади в одних руках, зазначена проблема може бути легко усунена. Управління президента рф із питань внутрішньої політики вже почало консультації з юристами щодо вирішення цієї проблеми, але забезпечення фізичної присутності окупованих українців на виборчих ділянках залишається під загрозою. Не виключається, що для імітації й постановки процесу «виборів» в окуповані території завезуть росіян з різних регіонів рф.

Тож, утворення будь-яких органів влади держави-агресора на тимчасово окупованих українських територіях, зокрема шляхом проведення фейкових виборів, є юридично нікчемним. Насильна паспортизація громадян та примус громадян брати участь у них є не тільки грубим порушенням норм законодавства України, але і основоположних норм і принципів міжнародного права. Проте, скоріш за все, загарбники продовжуватимуть готуватись до імітації цього процесу з використанням таких механізмів фальсифікації як екстериторіальні дільниці (щоб забезпечити голосування не за місцем проживання людей), попереднє голосування, репресії щодо тих, хто відмовляється записуватися до виборчих списків.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чому кремль хоче відселити українців в резервації? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chomu-kreml-hoche-vidselyty-ukrayincziv-u-rezervacziyi/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest