Головна | Статті | Чого чекати Україні від зустрічі Д.Байдена і Сі Цзіньпіна

Чого чекати Україні від зустрічі Д.Байдена і Сі Цзіньпіна

Чого чекати Україні від зустрічі Д.Байдена і Сі Цзіньпіна

Вочевидь, головною міжнародною подією місяця стануть заплановані на 15 листопада перемовини глав США й Китаю. Зустріч відбудеться в Сан-Франциско на полях саміту лідерів Азіатсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС). 

Від цієї зустрічі багато очікувань, адже це буде першим особистим контактом між лідерами двох країн приблизно за рік (останній раз Байден та Сі зустрічалися у листопаді 2022-го на саміті G20 в Індонезії). Переговори такого рівня можуть суттєво вплинути не тільки на стан міжнародних відносин між США та Китаєм, а й на ситуацію навколо війни між росією та Україною.

Яких політичних наслідків можна очікувати від цієї зустрічі?

По-перше, не варто очікувати від неї великих проривів, здатних кардинально покращити двосторонні відносини, адже протиріччя між обома країнами занадто глибокі, а відносини перебувають у найгіршому стані за останні 40 років. Цьому, зокрема, посприяв скандальний візит тодішньої спікерки Палати представників Конгресу Н. Пелосі на Тайвань у серпні 2022 року, а також поява китайських повітряних куль-шпигунів над США в лютому цього року.

За оцінками представників Білого дому, одна з головних цілей саміту – знизити ймовірність переростання американсько-китайської напруженості в озброєний конфлікт. Тож головна увага буде приділена темам, які безпосередньо стосуються двосторонніх відносин між США і КНР – статус Тайваню, протиріччя в торгових і фінансово-економічних відносинах, кібербезпека, криза на Близькому Сході. Окремим питанням стане скорочення потоків фентанілу – синтетичного наркотику, в поширенні якого на території США звинувачують китайські хімічні компанії. Тож зустріч стане початком політичного діалогу між двома країнами, який буде розвиватися на інших рівнях, зокрема дипломатичних. Що стосується Тайваню, очікувати якихось чітких домовленостей та угод не варто. Прогнозується підтвердження Байденом дотримання принципу «єдиного Китаю», але у разі відмови Сі Цзіньпіна від втручання у вибори на Тайвані.

По-друге, скоріш за все, питання, пов’язані з війною між росією та Україною, обговорюватимуть, але вони не будуть першочерговими. Зустріч з Сі відбудеться у доволі складний для Байдена час протистояння в Конгресі США щодо продовження допомоги Україні, це питання неодноразово озвучувалося його адміністрацією як одне з пріоритетних. Тому, сторонам навряд чи вдасться подолати принципові розбіжності в оцінці причин війни між росією і Україною та умов її припинення. 

У геополітичному сенсі, китайський лідер сприймає війну в Україні через призму свого економічного та ідеологічного протистояння зі США, де перемога України сприймається як перемога США. Відповідно, будь-яка серйозна поступка в геополітичних питаннях буде розглядатися в Пекіні як прояв слабкості США, що вкрай небажано для адміністрації Д. Байдена з урахуванням президентської кампанії у 2024 році.

Пекін не приховує, що у зовнішній політиці Китай слідує власним інтересам і росія для нього – найважливіший торговий партнер, джерело дешевого газу, нафти, деревини та корисних копалин (за підсумками року торгівля між Китаєм та рф може перевищити 200 млрд доларів). Тож розраховувати на скорочення активної торгівлі з росією і відмову від допомоги в обходженні західних санкцій, найімовірніше, не варто.

З іншого боку, українсько-російська війна створила для Китаю логістичні проблеми в міжнародній торгівлі, які посилилися через війну на Близькому Сході. Тому Пекіну не вигідне і надмірне затягування війни, а її ескалація й поготів. Ба більше, предметом перемовин обов’язково стануть умови зняття американських обмежень на поставки низки стратегічних товарів і технологій, зокрема відміни санкцій США проти китайських компаній, які допомагають рф обходити західний санкційний режим. Тому, є всі підстави сподіватись, що в обмін на скасування антикитайських санкцій Пекін погодиться публічно не підтримувати війну росії проти України, утримуватися від прямої військової допомоги рф та виступати за мир в Україні у форматі простого припинення військових дій («китайський мирний план»). Адже Сі Цзіньпін зовсім не зацікавлений у зменшенні рейтингів Д. Байдена і поверненні до влади його попередника. Втім, слід памʼятати, що приховане постачання росії зброї та боєприпасів може продовжуватися через «треті країни».

Отже, хоча, скоріш за все, майбутня зустріч Джо Байдена з Сі Цзіньпіном не призведе до припинення війни рф проти України, також вона не принесе нам і справедливого миру, проте Україна зацікавлена у її позитивному результаті. Сам факт цієї зустрічі і продовження конструктивного переговорного процесу між США і Китаєм є позитивним, адже в значній мірі нівелює загрозу подальшого військово-політичного протистояння між країнами, яке було б вигідне росії.

Центр протидії дезінформації підготував лонгрід на тему: Чим обернеться для України та світу візит путіна до Китаю? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chym-obernetsya-dlya-ukrayiny-ta-svitu-vizyt-putina-do-kytayu/

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest