Президент України Володимир Зеленський 4 серпня підтвердив прибуття першої партії літаків F-16 американського виробництва в Україну. До кінця 2024 року Україна має літати на 20 таких же винищувачах. Решта із обіцяних коаліцією на чолі з Данією та Нідерландами 79 винищувачів прибуде партіями протягом 2025 року.
Особливості поставок F-16 до України
З відомих причин українська сторона не повідомляє про кількість, модифікацію та інші подробиці поставок до України літаків. Утім, публікації західних медіа розкривають певні деталі.
По-перше, F-16 є легким і маневреним фронтовим винищувачем з тактичним радіусом дії та невеликими габаритами, що забезпечує перевагу у протистоянні з габаритнішими та важчими російськими винищувачами. За даними західних джерел, Військово-повітряні сили України отримали винищувачі F-16, які пройшли модернізацію за програмою Mid-Life Update (MLU), що дозволяє їм застосовувати низку сучасних засобів авіаційного ураження класів «повітря-повітря» та «повітря-земля». За даними The Wall Street Journal, США погодилися оснастити винищувачі F-16 ракетами класу «повітря-повітря» AIM-120C-8 AMRAAM і AIM-9X, а також протирадіолокаційними ракетами класу «повітря-земля» AGM-88 HARM. Водночас F-16 можуть нести крилаті ракети повітряного базування Storm Shadow, що поставляються Великою Британією, з дальністю польоту понад 250 кілометрів, які потенційно можуть вражати цілі на території росії. Удосконалені радари літака дозволять українським пілотам визначати цілі на більшій відстані, ніж це можуть зробити МіГ-29, Су-27 та Су-24.
По-друге, важливою особливістю українських F-16 експерти назвали потужну цифрову станцію радіоелектронної боротьби ECIPS/CJS від данської Terma та італійського Leonardo, яка дозволяє ставити завади на РЛС російських літаків та зенітних ракетних комплексів. Також винищувачі оснащені станцією фіксації загрози про ракетну атаку, зокрема виявлення самих ракет, які наближаються.
По-третє, на літаках встановлені сучасні системи наведення, розроблені ізраїльськими оборонними компаніями Elbit та Rafael, якими оснащується авіація країн NATO. Так, льотчики використовуватимуть розроблені Elbit шоломи, що дозволяють «поглядом» наводити ракети на ціль та систему наведення Litening виробництва Rafael, яка значно збільшує точність і дальність поразки. До речі, після російського вторгнення в Україну Ізраїль фактично запровадив ембарго на постачання Україні військового обладнання, навіть коли йшлося про захисне озброєння та системи оповіщення про обстріли, і тільки зараз змінив своє рішення.
Реакція кремля
Російські медіа та політики досить різко відреагували на прибуття F-16, намагаючись применшити їхні потенційні наслідки на полі бою, адже це прямо підриває російські інформаційні операції, спрямовані на те, щоб представити постачання F-16 та інших західних систем озброєнь як «червону лінію», яку не можна перетинати. Наразі російська пропаганда розгорнула інформаційну кампанію з дискредитації можливостей F-16, щоб відволікти увагу від власних невдач на полі бою і змусити Захід самоусунутися від надання Україні додаткових винищувачів F-16. Прессекретар путіна дмитро пєсков заявив, що винищувачі збиватимуться і вони «не стануть чарівною пігулкою», що якось вплине «на розвиток подій на фронті». Також, як заявив перший заступник постпреду росії при ООН дмитро полянський, росія планує ініціювати обговорення поставок F-16 Україні на Радбезі ООН.
Можливі проблеми використання F-16 в Україні
За оцінками експертів відділу оборонних досліджень Королівського коледжу Лондона та Інституту вивчення війни (ISW), для ефективного використання F-16 Україні доведеться вирішувати низку проблем:
- підтримка пересування українських військ на лінії фронту може виявитися надто ризикованою для F-16 з огляду на наявність у росії зенітно-ракетних комплексів С-300/С-400 та бойових винищувачів Су-35, оснащених радаром дальньої дії, що дозволяє йому відстежувати та вражати до 8 цілей одночасно. Тож, Україні необхідно буде нарощувати зусилля, спрямовані на ураження російських засобів протиповітряної оборони та літаків у російському тилу і на окупованій території України;
- українська пропозиція тримати частину винищувачів на закордонних базах, щоби захистити їх від російських ударів, поки що не знайшла підтримки у західних партнерів, а американські офіційні особи заявили, що F-16 базуватимуться в Україні. Це реакція Заходу на різку відповідь з боку путіна, який попередив, що будь-яка західна авіабаза, на якій базуватимуться українські винищувачі, стане «законною метою» для російських військ;
- Україні доведеться вирішувати логістичні проблеми розміщення F-16 у захищених ангарах, розосередження їх по різних місцях, розміщення макетів літаків для введення в оману супротивника, відпрацювання готовності до швидкого зльоту у разі попередження про повітряний наліт;
- прискорений курс дев’ятимісячної підготовки для українських пілотів у США та Європі може обмежити ефективність використання винищувачів (для західних пілотів такий курс триває три роки);
- F-16 також вимагають великої кількості допоміжного персоналу, створення мережі радіолокаційних станцій, укріплених ангарів, надійної логістичної системи постачання запасних частин та системи дозаправки. Також необхідні якісні аеродроми, оскільки повітрозабірник F-16 знаходиться близько до асфальту і може засмоктувати сміття та бруд у двигун;
- вочевидь, що знищення F-16 буде пріоритетним завданням для всіх сил російської протиповітряної оборони та винищувачів вкс рф. За місцями їх дислокації, заправки та технічного обслуговування стежитиме вся російська військова розвідка, починаючи від агентурної та закінчуючи космічною, завдаючи по виявленим об’єктам ударів за допомогою російських оперативно-тактичних ракет. Тож, за збитий винищувач F-16 російські підприємці оголосили пілотам вкс та операторам розрахунків ППО нагороду в 15 млн рублів;
Крім того, залишається незмінною позиція США щодо заборони ударів американською зброєю вглиб території рф – Києву дозволено завдавати ударів лише по прикордонних територіях росії. Втім, як заявив речник Державного департаменту США Метью Міллер, залежно від ситуації на полі бою Білий дім може переглянути це рішення.
Впевнені, що більшість зазначених проблем вже вирішено або буде вирішено до поставок Україні основної партії винищувачів. Україна має надійні засоби ППО для захисту винищувачів та аеродромів від російських ударів, що підтверджується незначною ефективністю попередніх повітряних атак українських авіабаз.
Що зміниться з появою в Україні F-16?
За оцінками більшості західних військових експертів, зокрема Центру аналізу європейської політики у Вашингтоні (CEPA), самі собою ці винищувачі не переламають хід війни, але посилять військову міць України в частині вирішення завдання панування в небі і впливатимуть на динаміку бойових дій.
Зокрема, на думку аналітиків:
– F-16 стануть важливою частиною наземної кампанії ЗСУ, оскільки спроможні «перехоплювати» в повітрі російські ракети та іранські безпілотники, вражати ворожі системи ППО та завдавати ударів ракетами класу «повітря-земля» по позиціях російських військ і складів боєприпасів. При цьому, сучасне обладнання F-16 підвищить шанс на виживання, зокрема при ударах по російському прикордонню.
– Можливість F-16 завдавати ударів як по повітряних, так і по наземних цілях дозволить суттєво знизити інтенсивність масованих повітряних ударів із застосуванням керованих авіабомб, установок С-300 та крилатих ракет дозвукового типу Х-101/555 або «Калібрів» у прикордонні Сумської та Харківської областей. - – Застосування в українському небі першої партії F-16 підвищуватиме бойовий дух українських військовослужбовців і водночас надаватиме пригнічуючий психологічний вплив на російські війська.
Отже, застосування винищувачів F-16 позитивно позначиться на ситуації на всіх ділянках фронту війни з окупантами, особливо на складних напрямках – у Харківській та Сумській областях. Втім, як вважає колишній чиновник оперативного штабу Міністерства оборони Німеччини Ніко Ланге, Україні потрібно набагато більше літаків F-16, ніж пообіцяли поставити західні країни. На думку експерта, щоб значно підвищити ефективність української армії, ВПС України необхідно близько 200 сучасних винищувачів.