Вранці 26 серпня росіяни завдали удару дронами та ракетами майже по всій території країни. Ця атака стала однією з найбільших за останній час і велася з військових кораблів, бомбардувальників Ту-95МС та МіГ-31К з рязанської, липецької, курської, воронезької, волгоградської, бєлгородської областей, тимчасово окупованого Криму та району Маріуполя, приморсько-ахтарська, курська, єйська, мису Чауда, району Каспійського моря та східної акваторії Чорного моря. За інформацією Повітряних Сил ЗСУ, цього дня росія випустила по Україні 109 ударних дронів типу Shahed-136/131, 77 крилатих ракет Х-101, 3 крилаті ракети Х-22, 28 крилатих ракет морського базування «Калібр», 6 балістичних ракет «Іскандер-М», 3 аеробалістичні ракети Х-47М2 «Кинджал» та 10 керованих авіаційних ракет Х-59/Х-69. До відбиття повітряного нападу було залучено авіацію, зенітні ракетні підрозділи, засоби РЕБ та мобільні вогневі групи Сил оборони України. Як повідомив командувач Повітряних Сил ЗСУ Микола Олещук, українські військові збили 102 ворожі ракети та 99 ударних БпЛА. Проте було зафіксовано і влучання – внаслідок наймасованішого авіаобстрілу України постраждали 15 областей, відомо про щонайменше 7 загиблих та 47 постраждалих. У ніч проти 27 серпня росія знову масовано атакувала Україну 3 аеробалістичними ракетами Х-47М2 «Кинджал» (з літаків МіГ-31К з повітряного простору ліпецької обл), балістичною ракетою «Іскандер-М» (з Криму), крилатою ракетою «Іскандер-К» (з воронезької обл.), 5 крилатими ракетами Х-101 (з бомбардувальників Ту-95МС з повітряного простору волгоградської обл.) та 81 ударним БпЛА типу «Shahed» (з єйська та курської обл.). Усі цілі, що летіли на Київ, було знищено.
Наслідки російського удару
На тлі російського масованого удару постраждали кілька інфраструктурних об’єктів, у деяких областях України почалися проблеми з електропостачанням. У кількох областях вимкнули водопостачання, також за розпорядженням НЕК «Укренерго» запроваджено екстрені відключення електроенергії. Водночас росіяни атакували різними типами ракет та безпілотників Київську ГЕС, намагаючись спровокувати масштабну повінь та численні жертви з-поміж мирних жителів Києва та його околиць. Проте загрози прориву греблі чи критичних пошкоджень ГЕС вдалося уникнути, станція працює в нормальному режимі. За словами Міністра енергетики Германа Галущенка, ситуацію в українській енергетиці після удару можна оцінити як «складну».
Втім, українська енергетична система виявилася готовою до подібних викликів, були задіяні напрацьовані під час попередніх ракетних нападів певні механізми, які дають можливість навіть після повітряних атак відновлюватися і не допустити в Україні тотального блекауту. Головам ОВА було доручено розгорнути «Пункти незламності».
Реакція Заходу та України
Президент США Джо Байден рішуче засудив намагання росії «занурити український народ у темряву» і оголосив, що Сполучені Штати нарощуватимуть постачання енергетичного обладнання до України для ремонту та посилення стійкості української енергосистеми. «Я змінив пріоритети американського експорту засобів протиповітряної оборони, щоб вони насамперед надходили до України», — додав глава держави. Йдеться про коаліцію з понад 50 країн на підтримку України, яку очолює США, у рамках надання Україні критично необхідного військового обладнання, зокрема систем ППО.
Високий представник Європейського Союзу Жозеп Боррель анонсував зустріч з Міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою для обговорення посилення української протиповітряної оборони. Ж. Боррель також наголосив, що відновлення росією масованих атак по всій Україні, націлених на цивільну інфраструктуру, потребує посилення української самооборони шляхом поставок західних засобів ППО та зняття обмежень на завдання ударів західною зброєю по території рф.
Міністерство закордонних справ Чехії різко відреагувало на атаку по Київській ГЕС, наголосивши, що «всіма засобами продовжить підтримувати Україну в її праві на самооборону».
Президент України Володимир Зеленський назвав удар окупантів, націлений на критичну цивільну інфраструктуру, «підлим та цинічним», і наголосив, що потрібні рішення партнерів, аби протистояти агресії рф.
Міністр оборони України Рустем Умєров анонсував відповідь на масовану атаку рф 26 серпня. Ймовірно, йдеться про масований удар по військових об’єктах противника, насамперед російських аеродромах, які використовуються для завдання терористичних ударів по Україні.
Що довів черговий російський обстріл?
По-перше, черговий масований авіаобстріл України позиціонується кремлівською пропагандою як «відповідь» на атаку ЗСУ в курській області та обстріли російської території. Ворог прагне залякати українців наслідками цілєспрямованих обстрілів об’єктів енергетичної інфраструктури, які настануть в осінньо-зимовий період, розхитати суспільну ситуацію в країні та спонукати людей до протестів проти української влади та Президента. Необхідно зазначити, що кремль не пошкодував на цю акцію шалених коштів з прохуділого держбюджету: Forbes Ukraine оцінює вартість атаки у $1,2–1,3 млрд, що є рекордним показником за весь час повномасштабної війни. Таку ціну платить путін, зокрема щоб відволікти увагу росіян від провалів зс рф під курськом.
По-друге, іранські безпілотні літальні апарати Shahed 131 і 136 односторонньої дії, які росія тепер виробляє за ліцензією під позначенням відповідно Geran 1 і 2, стали головними дійовими особами у кампанії кремля із завдання ударів по критичній інфраструктурі України. Однак їхня ефективність на українському театрі воєнних дій, схоже, йде на спад. Останніми місяцями Україна впевнено вдосконалює свої можливості боротьби з безпілотниками і протиповітряною обороною низового рівня, розширюючи мережу раннього сповіщення зі стаціонарних розподілених радарів, електрооптичних і акустичних датчиків. Водночас бойового досвіду набули нові «мобільні вогневі групи», що спеціалізуються у полюванні на «шахеди» та інші односторонні ударні безпілотники, переважна більшість з яких збивається. Українські Сили оборони поставили на озброєння поєднання мобільних засобів протидії БПЛА і ППО ближньої дії для комбінованої радіоелектронної боротьби (РЕБ), зенітні гармати ЗУ-23-2 і німецькі Gepard, переносні зенітні ракетні комплекси Stinger та Igla, економічні лазерні керовані ракети тощо.
Згідно з оцінками видання Defense News, рівень перехоплення російських «шахедів» в Україні за останні п’ять місяців неухильно зростав і складає у середньому 91%. Під час масованої атаки росіян 26 серпня Повітряні Сили України знищили 99 ударних БпЛА типу «Shahed» з 109. Втім, хоча Сили оборони України впевнено спростовують перебільшений міф про оперативний вплив російських «шахедів» на перебіг війни, недооцінювати загрозу, яку становлять ці та інші ударні безпілотники, буде помилкою.
По-третє, намір ворога цілитися по деяких об’єктах газової інфраструктури у Львівській та Івано-Франківській областях, зокрема підземних сховищах газу, орієнтованих на перекачування газу для європейського споживача, та завдати ударів по найбільшому підземному сховищу газу у Стрию, де зберігається газ для Європи, свідчить про наміри росії поставити обсяги поставок газу європейському споживачеві з українських сховищ у залежність від рішення країн ЄС щодо подальшої підтримки України. Втім, відповідно до оцінок європейських експертів, країни ЄС за два місяці раніше визначеного строку накопичили достатньо газу, щоб підготуватися до опалювального сезону, і зможуть не лише забезпечити себе газом, навіть якщо той більше не постачатиметься до Європи через Україну, а й у майбутньому повністю відмовитися від енергоносіїв з рф.
По-четверте, для відбиття масованої російської атаки 26 серпня Україна вже успішно долучила винищувачі F-16, отримані в рамках міжнародної допомоги від союзників по НАТО. Як заявив на пресконференції 27 серпня Президент В. Зеленський, «у рамках ракетної атаки 26 серпня ми за допомогою F-16 збили деякі ракети і дякуємо партнерам, що надали нам ці винищувачі».
Отже, росія продовжує вести цинічну війну проти мирного населення та намагається знищити критичну цивільну інфраструктуру, що є військовим злочином, який не має виправдання. Для запобігання подальшим атакам міжнародне співтовариство має негайно відповісти реальними діями, з одного боку, спрямованими на покарання російської влади на міжнародному рівні, а з іншого – на вдосконалення протиповітряної оборони України, щоб краще протидіяти російським ракетам та БпЛА.