Головна | Статті | Перші кроки війни: нацисти та рашисти

Перші кроки війни: нацисти та рашисти

Перші кроки війни: нацисти та рашисти

Центр протидії дезінформації при РНБО України відслідкував деякі аналогії у підходах агресорів на початку Другої світової війни і в перші дні російсько-української. 

Пропагандистське обґрунтування російського вторгнення в Україну та його організаційна підготовка мають певні спільні риси з вчинками німецьких нацистів. 

Так, Мюнхенська угода про ненапад між Великою Британією і Третім Рейхом, що фактично наблизила Другу світову війну, та підписання 1939 року пакту Молотова-Ріббентропа про ненапад між СРСР та нацистською Німеччиною призвели до страшної війни.

Спостерігається і певна історична аналогія між російською анексією Криму 2014 року та анексією Судетської області Чехословацької республіки німецькими нацистами в 1938 році. Що вчергове доводить, що практика міжнародного задобрення агресора не призводить до миру. Як і тези наших міжнародних партнерів про безальтернативність сумнозвісних «Мінських угод», які довели нездатність дипломатично зупинити нахабність агресора, що не отримав вчасного спротиву. 

На початку 1941 року Німеччина певний час вкидала дезінформацію про можливий початок війни проти СРСР. Але з огляду на попередні гарантії безпеки, численні агентурні розвіддані про невідворотність війни, ігнорувалися кремлівським керівництвом – до раптового вторгнення нацистів.

Ще восени 2021 року основні пропагандистські наративи для населення рф стосувалися дегуманізації українців, створення міфічних терористичних загроз на російській території від “українських націоналістів”, дискредитації представників української влади та актуалізації «примусу до миру» з боку росії. 

У зовнішньому інформаційному просторі російська розвідка, пропагандисти і дипломати через різних агентів впливу здійснювали інформаційні вкиди щодо можливостей російського вторгнення в Україну та різних варіантів дат його початку. Таким чином, вони намагалися дезорієнтувати наші оборонні заходи для зниження боєздатності України. 

Отже, перші ракетні удари по території України 24 лютого відбулися підступно і майже несподівано. Симптоматично, що і фашисти, і рашисти для початку своїх невдалих бліцкригів обирали однаковий ранковий час.

Напередодні свого вторгнення 22 червня 1941 року, війська третього рейху здійснювали нарощування та військові навчання на кордонах з СРСР. Аналогічно показові військові навчання в безпосередній близькості до кордонів України та на території Білорусі дозволили росії накопичити значні сили.

Німецькі нацисти просували концепцію «зачистки життєвого простору» для справжніх арійців від «нижчих людей», а на території СРСР – ідею звільнення народів від більшовицького тоталітарного режиму та культивували при цьому серед громадян УРСР агресію до росіян і євреїв.

Основний наратив, характерний для усіх війн, розв’язаних росією: «ми не нападаємо, а визволяємо». Масована інформаційно-психологічна кампанія серед росіян щодо цілей так званої спецоперації з денацифікації та демілітарізації покликана розділити українців в очах росіян на «укронацистів-бандерівців» і «нормальних», які є заручниками «нацистської меншості, що захопила владу».

В перші дні російсько-української війни вчинялися спроби схилити військове керівництво ЗСУ до переходу на бік росії. Крім того, здійснювалися інформаційні вкиди щодо недоцільності спротиву російським військовим через значну чисельну та збройну перевагу (Ківа, Царьов тощо). 

Як відомо, німецькі нацисти також практикували військові угруповання завербованих зрадників з числа радянських офіцерів і солдат («визвольна армія генерала Власова»).

Російські ініціативи формування квазідержавних утворень на кшталт «республік» ОРДЛО в Херсонській та Запорізькій областях аналогічні діям німецьких нацистів, які на окупованих українських територіях створювали «Рейхскомісаріат України» і «Дістрікт Галичина». Ці заходи спрямовані на дезорієнтацію населення і дискредитацію військово-політичного керівництва України з метою утримання політичного контролю над окупованими територіями.

Отже, аналогії в діях агресорів абсолютно прозорі та очевидні.

#stoprussia

  • 25 Березня, 2022

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest