Головна | Статті | Чи загрожують Україні снаряди зі збідненим ураном

Чи загрожують Україні снаряди зі збідненим ураном

Чи загрожують Україні снаряди зі збідненим ураном

Інформація про затвердження британським урядом передачі ЗСУ підкаліберних боєприпасів із осердям зі збідненого урану для танків Challenger 2 сколихнула російський істеблішмент. Пропагандистські кремлівські ЗМІ тиражують заяви російських високопосадовців, від шойгу з лавровим до путіна, з головним наративом – «москва розцінюватиме використання Києвом снарядів із урановим наконечником як застосування «брудних» ядерних бомб». Зокрема, пропагандисти стверджують, що масове застосування таких снарядів завдасть серйозної шкоди людям і місцевості, а також має на меті знищення всього російськомовного населення та перетворення Східної України на непридатну для життя територію. У свою чергу путін пригрозив, що «росія буде змушена реагувати, коли колективний Захід починає застосовувати зброю з ядерним компонентом». Крім того, пропагандистські ЗМІ звинуватили США в застосуванні  снарядів зі збідненим ураном в Югославії, що начебто призвело до зростання кількості онкологічних захворювань серед натівських солдат, зокрема італійців. У відповідь Велика Британія звинуватила владу росії у спекуляціях на темі ядерної зброї та свідомому спотворенні інформації.

🔻 Збіднений уран – це відповідний компонент при виробництві бронебійних підкаліберних снарядів. Йдеться про 120-мм боєприпаси типу L26A1 і L27A1, які завдяки високій масовій щільності урану мають рівень бронепробиття до 700 мм, через що здатні вражати всі типи російських танків та броньовані транспортні засоби, незалежно від ступеня захисту. Такі снаряди пробивають навіть композитну броню, яка розрахована на протидію кумулятивним снарядам.

Чи несуть бронебійні снаряди зі збідненим ураном потенційну загрозу населенню України?

По-перше, підкаліберні снаряди із осердям зі збідненого урану – це не якась екзотична зброя, а один із найефективніших боєприпасів для боротьби з бронетехнікою, який використовують багато армій світу. Боєприпаси зі збідненим ураном перебувають на озброєнні США, Великої Британії, Німеччини, Ізраїлю, Франції та росії. В срср та рф такі снаряди застосовувались з 1980-х років у гарматах 2А46М-4 танків сімейства Т-80 та гарматах 2А46М-5 танків Т-90А і Т-90М. Останніми роками на озброєнні зс рф перебувають снаряди 3БМ59 «Свинець-1» з урановим сердечником і танкові боєприпаси із застосуванням збідненого урану 3БМ32 і 3БМ33 «Вант». За своєю бронепробивною здатністю західні снаряди набагато кращі за російські, тобто ЗСУ отримає ефективний інструмент проти бронетанкової техніки росіян. Поки що немає підтверджених даних про те, що рф використовує в Україні боєприпаси зі збідненим ураном, проте певні дані свідчать про захоплення ЗСУ таких снарядів у якості трофеїв. 

По-друге, збіднений уран знаходиться лише в осерді снаряда і радіоактивність такого матеріалу надзвичайно мала. У жодних конвенціях ООН немає заборони його застосування під час збройних зіткнень, оскільки збіднений уран «не може бути використаний як ядерне паливо або перетворений на ядерну зброю». Тобто боєприпаси зі збідненим ураном не мають жодного відношення до «брудної» бомби або зброї з ядерним компонентом. 

По-третє, за результатами розслідування ООН, використання збідненого урану в Югославії та Боснії ніяк не позначилося на довкіллі та/або населенні, а також учасниках бойових дій. Повідомлення про зростання онкологічних захворювань після застосування снарядів зі збідненим ураном в Югославії були спростовані дослідженням МО Італії. Італійські вчені, які досліджували питання про забруднення місцевості, довели, що вміст урану в грунті не перевищував допустимі норми.

У резолюції про застосування збідненого урану, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН у 2018 році, з посиланням на дослідження МАГАТЕ сказано, «що радіологічна загроза для населення і навколишнього середовища, створювана в результаті застосування боєприпасів зі збідненим ураном, не є значною».

❗️Отже, використання снарядів зі збідненим ураном є безпечним для навколишнього середовища, цивільного населення та екіпажів танків, які їх використовують. Дезінформаційна кампанія кремля насамперед базується на маніпулюванні ядерною термінологію та тематикою, що провокує у людей, особливо українців, які пройшли Чорнобильську катастрофу, страх застосування ядерної зброї та радіаційного забруднення.

Можна стверджувати, що традиційний «вий на болотах» російського керівництва викликала не уявна загроза радіаційного ураження, а отримана можливість ЗСУ ефективно вражати російські танки. Адже досвід військових кампаній в Іраку продемонстрував, що переважна більшість російських танків не в змозі «тримати» удари подібних снарядів. Зараз, коли бойові дії в Україні підходять до своєї кульмінації, збільшення пробивної здатності снарядів для знищення російської бронетехніки може стати вирішальним фактором для перемоги. 

Працівники Центру протидії дезінформації підготували лонгрід на тему: Чим загрожує путіну гаазький суд? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/main/chym-zagrozhuye-putinu-gaazkyj-sud/

  • 22 Березня, 2023

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest