Головна | Статті | Чи прирівняє Нюрнберг 2.0 рашимз до нацизму

Чи прирівняє Нюрнберг 2.0 рашимз до нацизму

Чи прирівняє Нюрнберг 2.0 рашимз до нацизму

Створення спеціального кримінального суду або трибуналу для покарання вищого російського керівництва за злочин агресії залишається одним із принципових питань для України та міжнародної спільноти.

Поки що фінального рішення про формат і принципи функціонування цього органу міжнародного правосуддя не прийнято, проте в журналістських колах він отримав назву Нюрнберг 2.0 за аналогією із процесуальними діями Нюрнберзького трибуналу (20 листопада 1945 р. – 1 жовтня 1946 р.) над воєнними злочинцями нацистської Німеччини. 

Відсилання до Нюрнберга, по-перше, обумовлене тим, що він став єдиним на сьогодні містом проведення міжнародного кримінального трибуналу, де судили зокрема за вчинення злочину агресії (тоді він називався – злочин проти миру). 

По-друге, збройна агресія рф – найбільша з 1945 року війна в Європі і виправдано, щоб правове реагування було схожим на те, котре міжнародне співтовариство здійснило після Другої світової війни.

По-третє, злочини, скоєні режимом путіна в Україні, відповідають усім ознакам злочинів, що засуджені на Нюрнберзькому процесі. А тому юридична процедура та механізми цього процесу можуть і повинні бути використані як основа майбутнього міжнародного трибуналу проти рашистського путінського режиму рф, який за суттю ідентичний нацистському режиму гітлерівської Німеччини.

Практично всі звинувачення, які  були пред’явлені на Нюрнберзькому процесі нацистським злочинцям, відповідають складу злочинів, скоєних путіним і його оточенням проти України. Зокрема, лідерів гітлерівського режиму судили за:

1. Співучасть у плануванні та змові нацистської партії з метою скоєння злочинів, масштабної агресії на міжнародному рівні;

2. Злочини проти миру – планування, підготовка, розв’язування  та ведення агресивної війни або війни внаслідок порушення міжнародних угод і договорів; 

3. Військові злочини – порушення законів та звичаїв війни, у т.ч. вбивство та жорстоке поводження щодо цивільного населення окупованої території чи військовополонених, розграбування державного або приватного майна, безглузде руйнування міст і сіл або їх розорення, що не виправдовується військовою необхідністю;

4. Злочини проти людяності – вбивство, винищування, поневолення, депортація та інші нелюдські акти, які здійснюються проти цивільного населення, або переслідування за політичними, расовими чи релігійними мотивами.

Як бачимо, фактична відмінність злочинів нацистського рейху Адольфа Гітлера і рашистського режиму путіна тільки в тому, що перший був знищений міжнародною коаліцією, а вся правляча верхівка – засуджена, у другому ж випадку – це все ще попереду.

Тож підготовка та розв’язування злочинної агресії проти України стала відправною точкою для скоєння проти українських громадян інших військових злочинів. До речі, саме початок і ведення агресивної війни були головним злочином на Нюрнберзькому трибуналі.

Певні кроки для створення міжнародної судової структури вже зроблені. Наприкінці квітня 2022 року резолюцію на підтримку створення спецтрибуналу ухвалила Парламентська асамблея Ради Європи. А 19 травня 2022 року Європейський парламент ухвалив резолюцію із закликом до ЄС підтримати створення спеціального трибуналу та надати необхідні людські, бюджетні ресурси, адміністративну, слідчу й логістичну підтримку. Символічно, що до ініціативи створення спецтрибуналу для росії приєдналися колишній прокурор Нюрнберзького військового трибуналу 102-річний Бенджамін Ференц та експрезидент Європейського суду з прав людини сер Ніколас Братца. Головною юридичною проблемою залишається створення міжнародного судового органу, який мав би юрисдикцію притягати до відповідальності за вчинення злочину агресії найвищих посадових осіб рф. Постійно діючий Міжнародний кримінальний суд у Гаазі хоч і видав ордер на арешт путіна, повноважень займатися розслідуванням злочину агресії він не має. Через наявність у росії права вето, Рада Безпеки ООН не здатна кваліфікувати дії росії як агресію та застосувати примусові заходи. Так само українські національні суди не можуть відкривати кримінальні провадження стосовно російського президента, очільника уряду або міністра закордонних справ, адже всі вони користуються персональними посадовими імунітетами.

❗️Отже, ключовою характеристикою створеного трибуналу має стати наявність повноважень розслідувати та переслідувати за вчинення злочину агресії проти України без жодних персональних посадових імунітетів, що нарешті дозволить довести світовій спільноті тотожність носіїв нацизму і рашизму. Вибір оптимального варіанту та час створення трибуналу залежить від політичної волі міжнародних партнерів і термінів перемоги України у війні. 

Працівники Центру протидії дезінформації підготували лонгрід на тему: Чи реально заарештувати путіна? Детальніше – за посиланням: https://cpd.gov.ua/articles/chy-realno-posadyty-putina/

  • 12 Травня, 2023

Коментарі закриті.

Pin It on Pinterest